Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bergenie sercolistne, sercowate

2 produkty

Bergenia jest długowieczną byliną, cenioną ze względu na urocze kwiaty i stosunkowo małe wymagania. Dom otoczony tymi roślinami to obrazek kojarzony z ogrodami w stylu naturalistycznym, ale rośliny te doskonale sprawdzają się również na skalniakach i przy oczkach wodnych, które mają uporządkowaną kompozycję.

Czytaj więcej

Jak wyglądają bergenie i czym charakteryzują się te rośliny?

Bergenia zaliczana jest do rodziny skalnicowatych i przybyła do nas z Azji Środkowej. Osiąga maksymalnie 50 centymetrów wysokości. Jej cechą charakterystyczną są mocne kłącza, które do połowy wynurzają się ponad poziom gleby. Najbardziej popularną bergenią jest bergenia sercowata (inaczej: bergenia sercolistna, bergenia cordifolia lub 'Eroica'). Swoją nazwę otrzymała ze względu na kształt liści, stanowiących ozdobę byliny przez wszystkie pory roku. Przedstawiciele tego rodzaju, w tym bergenia grubolistna, są roślinami zimozielonymi. Dlatego warto je sadzić wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu stonowanego, zielonego tła dla niskich nasadzeń i gdzie nie chcemy decydować się na murawę.

Bergenia ma mnóstwo zalet, a należy do niej również to, że świetnie się czuje w półcieniu. Nie ma zbyt wielu kwitnących bylin na stanowisko zacienione, więc gdy chcemy cieszyć oko ciemnopurpurowymi, wyrazistymi kwiatami, ale nie możemy pozwolić sobie na lubiący słońce żagwin, bergenia będzie idealnym wyborem.

Ciekawą odmianą bergenii jest 'Harzkristall', która ma jasne kwiaty o delikatnie różowych od spodu płatkach, przypominających odrobinę kwiat wiśni. Cechą wyjątkową tej odmiany są przebarwiające się jesienią na rubinowo liście, które przyciągają spojrzenie aż do następnego sezonu, gdy bylina się odradza.

Bergenia - na jakie stanowisko i co warto wiedzieć na jej temat?

Niewiele jest roślin tak efektownych, a jednocześnie mało wymagających jak bergenie. Uprawa ich udaje się niemal na każdym stanowisku i każdym rodzaju gleby. Jeśli jednak chcemy, aby nasze bergenie szybciej się rozrastały i obficie zakwitały, warto wybierać miejsca zacienione i glebę próchniczą. W miejscach mocno nasłonecznionych konieczne może być częste podlewanie bergenii. Z naszego kalendarza ogrodniczego dowiesz się o innych czynnościach, jakie warto wykonać latem w ogrodzie.

W przeciwieństwie do wielu innych kwitnących w ogrodzie bylin, bergenia nie wymaga przycinania. Jesienią jednak warto pozbawić ją uschniętych i martwych liści, dzięki czemu roślina zachowa swój ozdobny wygląd i będzie rozkrzewiać się w kolejnych latach.

Jak siać rośliny jednoroczne i byliny? Podpowiadamy!

Dlaczego bergenia nie kwitnie? Znajdź odpowiedź na ten i inne problemy

Bergenia najczęściej nie daje ogrodnikom powodów do zmartwień. Piękne, różowe kwiaty cieszą spojrzenie co roku, niemal bez naszego wysiłku. Zdarza się jednak, że bergenia nie zakwitnie, co może być powodowane głównie błędami ogrodniczymi.

Jeśli gleba jest szczególnie uboga w składniki odżywcze, roślina nie będzie miała zasobów do tego, aby wyprodukować kwiatostany. Podobny efekt osiągniemy, jeśli przesadzimy z nawozami - u wszystkich roślin przenawożenie negatywnie wpływa na zawiązywanie kwiatów. Warto wiedzieć, że bergenia lepiej kwitnie na glebach piaszczystych niż ciężkich, jednak rodzaj podłoża warto dopasować do konkretnej odmiany tej byliny.

Warto też wiedzieć, że bergenia może nie zakwitnąć, jeśli po prostu jest bardzo młodą sadzonką. Zazwyczaj rośliny roczne nie są na tyle dojrzałe, aby móc już produkować nasiona i kwiaty. Mniej więcej do drugiego roku bylina pracuje nad rozbudowaniem systemu korzeniowego oraz stworzeniem liściastej rozety, która absorbuje składniki odżywcze z powietrza i prowadzi wymianę tlenową. Jeśli chcemy, aby nasza bergenia zakwitła już w tym roku, decydujmy się na zakup dojrzałej sadzonki ze sprawdzonego źródła, np. renomowanego sklepu ogrodniczego jak Sadowniczy.pl

Bergenia bywa również podatna na choroby grzybowe, takie jak rizoktoniozę i plamistość liści. Przy pierwszych objawach choroby konieczne jest podjęcie radykalnych kroków, w przeciwnym razie, roślina w części obumrze, a kłącze wyda za rok ponownie zainfekowaną roślinę. Szkodnikami przeszkadzającymi w uprawie bergenii są oczywiście mszyce, ale także wstężyki ogrodowe, które jako ślimaki potrafią w krótkim czasie spożyć znaczną część liściastych rozet.

Bergenia jest rośliną lubianą przez owady, dlatego w jej okolicy można obserwować życie pszczół i motyli. Z tego względu warto ją sadzić w pobliżu sadów, ale już sugerowana jest ostrożność w przypadku ogródków warzywnych. Niektóre motyle, chociaż cieszące oczy i pożyteczne, mogą stanowić zagrożenie dla upraw.

Jak wyglądają sadzonki bylin jesienią? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie!

pixel