Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe Duo

1 produkty

Drzewka owocowe DUO to rewelacyjne odkrycie ogrodnicze ostatnich lat. Są to rośliny szczepione na pniu, w których dwie różne odmiany rozrastają się na kształt litery V. Bardzo przyciągające oko są drzewka kolumnowe DUO, które rosną na jednym pniu i prowadzone są wąsko w górę. W ten sposób jedna roślina owocuje dwoma różnymi odmianami owoców. Szczególnie spektakularne są mini drzewka owocowe DUO jabłoni: na połowie drzewka podziwiać można zielone, a na drugiej - czerwone jabłka.

Czytaj więcej

Drzewka owocowe duo - czym są i dlaczego warto mieć je w sadzie

Tego typu rozwiązania mają jednak znacznie więcej zalet, niż tylko walory dekoracyjne dla ogrodu. Ich owoce są pełnowartościowe i smakują tak, jak w przypadku zwykłych drzew danej odmiany. To dobre rozwiązanie dla ogrodników, którzy np. nie dysponują odpowiednio dużą powierzchnią ogrodu, aby posadzić dwa różne drzewa. Co ważne, drzewka DUO nie są modyfikowane genetycznie, dlatego osoby, którym bardzo zależy na kwestiach ekologicznych i są przeciwne GMO, mogą być spokojne. 

Ważnym aspektem, o którym warto wiedzieć w kontekście tego typu roślin jest to, że np. czereśnia DUO czy grusza DUO nie rosną wyższe niż 2,5 metra. Dlatego doskonale sprawdzą się w małych ogródkach działkowych, a nawet jako ozdoba tarasu, jeśli zostaną posadzone w odpowiednio dużej donicy. 

Interesuje Cię temat ogrodnictwa? Zobacz nasz artykuł na temat tego, jak dokonywać wiosennych oprysków drzew oraz o wiosennym przycinaniu drzew.

Drzewka owocowe szczepione na pniu, jak je hodować?

Sadzenie młodych drzewek owocowych tradycyjnych i szczepionych na pniu nie różni się od siebie znacząco. Pielęgnacja ich ogranicza się do klasycznych zabiegów ogrodniczych: zasilania wiosną, przycinania w odpowiedni sposób pędów celem pobudzenia wzrostu i zapobieganiu nadmiernemu zagęszczaniu się korony, a także stosowaniu oprysków przeciwko popularnym chorobom grzybowym i pasożytom. 

Jeśli chcemy mieć pewność, że sadzonka drzewka DUO jest zdrowa i wolna od zalążków szkodliwych drobnoustrojów, decyduj się na zakup wyłącznie w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, takich jak Sadowniczy.pl. W naszej ofercie znajdują się bijące rekordy popularności drzewka DUO takie jak gruszka 'Konferencja-Faworytka', duo porzeczka czerwono-czarna, czereśnia i wiśnia 'Kordia-Debreceni' i wiele innych.  

Trochę więcej wiedzy i umiejętności ogrodniczych wymagają drzewka kolumnowe (szczepione na pniu i zwykłe). Bardzo ważne jest, aby posadowić je w miejscu dobrze nasłonecznionych, w glebie próchniczej, żyznej, umiarkowanie wilgotnej i dobrze przepuszczalnej. Gdy sadzimy drzewko, koniecznie nie zasypujmy miejsca szczepienia. W dobrych sklepach ogrodniczych zakupić można drzewka kolumnowe doniczkowane (najczęściej dwu-trzy letnie) lub z odkrytym korzeniem w balocie. W tym drugim przypadku konieczne jest ich jak najszybsze posadzenie. Donica, w której sadzimy drzewko kolumnowe (lub gleba, jeśli zdecydujemy się na prowadzenie takiego drzewka w ten sposób), powinna być oczyszczona i dobrze odchwaszczona. Każde zaniedbanie ogrodnicze w tym względzie będzie powodować zmniejszenie plonu. Sadząc w glebie należy zachować odstęp ok. 1 metra od drugiej sadzonki. Drzewka kolumnowe DUO i zwykłe dają niebywały efekt dekoracyjny: mogą być sadzone np. wzdłuż ścieżek lub jako szpaler osłaniający grządkę warzywną. W okresie kwietnienia, ale przede wszystkim owocowania, przyciągają spojrzenie nietypowym pokrojem i olbrzymimi w stosunku do samego rozmiaru drzewka owocami. Aby jednak drzewka kolumnowe zachowały swój pokrój, konieczne jest regularne wycinanie bocznych gałęzi i prowadzenie ich w górę przy podporze (co przypomina odrobinę hodowlę pomidorów).

 

pixel