Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka Karłowe

11 produkty

Drzewka karłowe, czy to ozdobne, czy też owocowe, są wynikiem szczepienia na podkładkach karłowych lub półkarłowych. W efekcie uzyskano formy odznaczające się niewielkimi wymiarami. Co ważne, drzewka owocowe nie tracą zdolności owocowania. Jakie są rodzaje drzewek karłowych? Jak sadzić i pielęgnować drzewko karłowe? Gdzie kupić drzewka karłowe owocowe i ozdobne?

Czytaj więcej

SPIS TREŚCI

  • Drzewka karłowe – charakterystyka

  • Jak pielęgnować drzewka karłowe?

  • Jak sadzić drzewka karłowe?

  • Rodzaje drzewek karłowych

Drzewka karłowe – charakterystyka

Drzewka karłowe (krzewinki), to odmiany drzew i krzewów, które zostały specjalnie wyhodowane w celu utrzymania małego wzrostu. W porównaniu z ich naturalnymi odpowiednikami cechują się ograniczonymi rozmiarami korony przy niewielkich wysokościach. Dodatkową zaletą uprawy drzewek karłowych, jest możliwość cieszenia się nimi wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, a w przypadku drzewek owocowych, własne owoce.

Cechy wyróżniające drzewka karłowe:

  • Niski wzrost

Drzewka karłowe zazwyczaj osiągają od kilkunastu centymetrów do kilku metrów wysokości. Są znacznie mniejsze od tradycyjnych drzew przy zwartej strukturze, co czyni je podatnymi na formowanie.

  • Liście

Liście drzewek karłowych są proporcjonalne do ich rozmiaru i często mają podobną strukturę i kształt do liści pełnowymiarowych drzew. Nierzadko odznaczają się różnymi barwami (zielone, żółte, czerwone czy purpurowe), stanowiąc doskonałą ozdobę i atrakcyjny element aranżacji.

  • Kwiaty

Niektóre gatunki drzewek karłowych, poza atrakcyjną bryłą dostarczają hodowcom piękne kwiaty, które podobnie jak liście mogą mieć różne kolory i kształty.

  • Owoce

Drzewka karłowe mogą także wydawać owoce. Są one mniejsze niż owoce w pełnowymiarowych drzewach, lecz równie smaczne.

  • Powolny wzrost

Drzewka karłowe zwykle wykazują tendencję do powolnego rozwoju, co czyni je bardziej odpowiednimi do uprawy w ogródkach, na balkonach czy w doniczkach.

  • Użytkowanie

Ze względu na swój niewielki rozmiar, drzewka karłowe są popularne w niewielkich ogrodach, parkach miejskich, na tarasach, balkonach, a nawet wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych, pod warunkiem ich odpowiedniego nasłonecznienia. Zwarta budowa drzewek karłowych sprawia, że są doskonałym wyborem do tworzenia bonsai, ogrodów skalnych, niewielkich aranżacji krajobrazowych i doniczkowych kompozycji.

  • Pielęgnacja

Drzewka karłowe wymagają podobnych zabiegów pielęgnacyjnych jak tradycyjne drzewa i krzewy. Należy zadbać o nawodnienie, nawozić w odpowiednich terminach i przycinać, aby utrzymać ich kształt i rozmiar.

Istnieje wiele różnych odmian drzewek karłowych, które różnią się kształtem, kolorem liści, wysokością i preferencjami co do warunków wzrostu. Z tych powodów drzewka podlegają klasyfikacji, uwzględniającej ich walory estetyczne i praktyczne.

Typy drzewek karłowych:

  • drzewka karłowe kolumnowe;

  • drzewka karłowe ozdobne;

  • drzewka karłowe do ogrodu;

  • drzewka karłowe na balkon.

Jak pielęgnować drzewka karłowe? 

Pielęgnacja drzewek karłowych wymaga uwagi i systematyczności. Zabiegi pielęgnacyjne przysparzają jednak ogrom satysfakcji, są też okazją do monitorowania drzewka, co jest dość istotne w przypadku drzewek karłowych owocowych.

Zabiegi pielęgnacyjne sprzyjające rozwojowi drzewek karłowych:

  1. Monitoring wilgotności gleby. Drzewka karłowe mają mniejszy system korzeniowy, dlatego łatwo ulegają przesuszeniu. Zbyt mokra gleba może prowadzić do gnicia korzeni, dlatego dobrze jest zabezpieczyć swobodny odpływ wody poprzez drenaż podłoża.

  2. Drzewka karłowe wymagają dodatkowego nawożenia, aby zachować zdrowy wzrost i rozwój. Najkorzystniej jest nabyć nawóz o odpowiednich proporcjach składników odżywczych, uwzględniając wymogi uprawianej odmiany.

  3. Regularne przycinanie jest istotne dla drzewek karłowych, aby zachować ich kształt i ograniczyć wzrost. Przycinaj gałęzie, które są uszkodzone, chore lub rosną nieprawidłowo. Przycinanie powinno odbywać się wczesną wiosną lub jesienią.

  4. Drzewko karłowe wymaga też stałej kontroli pod kątem obecności szkodników i objawów chorób. Rośliny są szczególnie wrażliwe na mszyce i przędziorki. Niepokój powinny wzbudzić plamy na liściach.

  5. W przypadku drzewek karłowych istotne jest odpowiednie przygotowanie ich do zimy. W okresie jesienno-zimowym należy powstrzymać się od nawożenia oraz ograniczyć podlewanie. Drzewka karłowe usytuowane w chłodnych pomieszczeniach warto przykryć ściółką lub osłonami.

  6. Drzewko karłowe wymaga odpowiedniej dawki światła. Większość drzewek karłowych preferuje dobrze oświetlone miejsca, przed sadzeniem drzewka karłowego dobrze jest sprawdzić wymagania dotyczące nasłonecznienia dla danej odmiany.

Powyższe wskazówki należy potraktować, jako ogólne. Szczegóły dotyczące pielęgnacji rośliny znaleźć można w specyfikacji zamieszczonej na opakowaniu lub ulotce.

Jak sadzić drzewka karłowe?

Przed posadzeniem drzewka karłowego należy wybrać miejsce, w którym roślina będzie czuła się najlepiej. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku drzewek sadzonych w gruncie. Drzewkom trzeba zapewnić odpowiednią ilość światła słonecznego i przestrzeni, niezbędnej dla swobodnego rozwoju.

Przygotowanie gleby polega na zebraniu próbek podłoża i sprawdzeniu odczynnika pH oraz składu. Ważny jest parametr przepuszczalności (można zastosować drenaż) i optymalnym pH. Jakość gleby poprawia się przez dodanie kompostu lub innych preparatów przeznaczonych dla drzewek karłowych.

Wgłębienie na stanowisku powinno pomieścić korzenie drzewka karłowego bez konieczności zaginania systemu korzeniowego. Jeśli sadzone jest drzewko w pojemniku, musi być on odpowiednio duży, zaopatrzony w otwory odpływowe. Przy wyjmowaniu drzewka karłowego z doniczki należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni. Korzenie splecione, można lekko rozluźnić.

Wypełniając otwór ziemią, warto delikatnie ją ubić, aby uniknąć powietrza między korzeniami. Poziom gleby po zasypaniu otworu powinien być taki sam jak poziom otaczającej ziemi. Po zasadzeniu drzewka karłowego niezbędne jest obfite nawodnienie. W zależności od gatunku drzewka karłowego może okazać się konieczne zapewnienie ochrony przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, szkodnikami lub chorobami.

Rodzaje drzewek karłowych 

Drzewka karłowe mogą wykazywać cechy ozdobne, mogą też dostarczać hodowcy smaczne i zdrowe owoce

W wielu przypadkach zalety te udaje się skutecznie połączyć, co sprawia, że drzewka miniaturowe są niezwykle atrakcyjne.

Najpopularniejsze rodzaje drzewek karłowych:

  • Drzewka cytrusowe karłowe – niewielkie wersje pomarańczy, cytryn, limonek i mandarynek, które rosną na niskich i zwartych drzewkach. Są idealne do uprawy w pojemnikach.

  • Drzewka owocowe karłowe – jabłonie, grusze, brzoskwinie, śliwy czy morele, które z powodzeniem można uprawiać w ogródkach, na tarasach, a nawet balkonach.

  • Drzewka iglaste karłowe – w tej grupie na uwagę zasługują: świerk karłowy (Picea abies 'Nidiformis') o charakterystycznym kształcie gniazda lub sosna (Pinus mugo), które są odmianami o niskim wzroście i zwartym pokroju.

  • Drzewka ozdobne karłowe – japońskie klonki (Acer palmatum), drzewa wiśniowe (Prunus) o zwartym wzroście.

  • Drzewka krzewiaste karłowe – niektóre gatunki są szczególnie podatne na formowanie, czego przykładem jest berberys karłowy (Berberis thunbergii) czy wierzba karłowa (Salix integra 'Hakuro Nishiki').

Przy wyborze drzewka karłowego warto zwrócić uwagę na jego wymagania dotyczące słońca, gleby i strefy mrozoodporności oraz źródło pochodzenia. Trzeba pamiętać, iż tylko zakup drzewka w renomowanym sklepie gwarantuje, że roślina będzie zdrowa, nieobarczona wadą genetyczną.

pixel