Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Róże szczepione na pniu

12 produkty

Róże szczepione na pniu - inaczej nazywane bywają różami piennymi, drzewkami różanymi albo różami sztamowymi. Róże te otrzymujemy poprzez szczepienie odmian szlachetnych - czyli przeszczepienie pąka róży szlachetnej na pień podkładki - najczęściej róży dzikiej. Przeważnie przeszczepia się róże rabatowe lub wielkokwiatowe, ale nie ma przeciwwskazań przed przeszczepieniem każdego gatunku róży.

Charakterystyka róży piennej zależna jest od rodzaju róży okulizowanej, przeważeni o wysokości 120-140cm. Gatunki te pięknie eksponują się w każdym ogrodzie, ale polecane są także do uprawy pojemnikowej na tarasach albo do malutkich ogródków.

 

Róże szczepione na pniu

Jak pielęgnujemy róże szczepione na pniu?

Róże pienne są nieco wymagające, musimy im więc poświęcić trochę czasu. Wiosną ważne jest przycinanie korony, aby lepiej się rozkrzewiła oraz usuwanie pędów podkładki, które mogą zacząć wyrastać z boków pnia jak i z podłoża. Stanowisko dla tych róż winno być słoneczne, osłonięte od wiatru, z zasobną glebą. Warto po posadzeniu przymocować roślinę do palika, aby zabezpieczyć przed złamaniem. Zimą konieczne jest okrywanie korony roślin oraz kopczykowanie. 

Czytaj więcej
pixel