Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Astry bylinowe wieloletnie

28 produkty

Jesienne kwiaty astry to wyjątkowo urocze kwiaty, kształtem przypominające gwiazdę. To właśnie od ich kształtu powstała nazwa (gr. asteri = „gwiazda”). Mitologia grecka mówi, że bogini Astraja płakała w obawie przed tym by na niebie nie zabrakło nigdy gwiazd, a z jej łez wyrosły astry. Kwiaty wysokie astry te przez wiele wieków uznawane były za magiczne byliny, które miały za zadanie odstraszać złe moce i duchy. Obecnie kwiaty astry są jednymi z najpopularniejszych kwiatów wybieranych przez Polaków do sadzenia, a to za sprawą walorów dekoracyjnych i długiej pory ich kwitnienia. W portfolio astrów znajdziemy aż 600 ich odmian. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym opisem, by jeszcze bliżej poznać te wyjątkowe kwiaty.

Czytaj więcej

Czy Aster to kwiat wiosenny czy jesienny?

Astry, ze względu na to, że mogą kwitnąć od maja aż do października, a nawet w przypadku późnych odmian, do listopada, dzielimy na trzy grupy:

  • Astry kwiaty wiosenne (np. aster alpejski, aster tongolski),
  • Astry letnie (np. aster gawędka, aster nowobelgijski) oraz;
  • Astry jesienne (np. aster tatarski, aster chiński. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy m.in. astra peoniowego wysokiego oraz karłowatego a także astra chińskiego o pięknym niebieskim ubarwieniu, w tym odmianę ?Ksantypa?).

Dla wszystkich kwiatów z grupy astrów charakterystyczny jest kwiatostan w formie koszyczków, które często mylone są z pojedynczymi kwiatami. Tak naprawdę ?płatki? stanowią wysokie kwiaty języczkowe a w środku znajdują się tzw. kwiaty rurkowe. Koszyczki (uznawane za płatki) rozwijają się pojedynczo bądź rosną grupowo na końcach łodyg, które są lekko owłosione.

Kiedy sadzić Astry?

Najlepszym czasem na sadzenie bylin astrów jest okres od marca do maja. W przypadku kwiatów z grupy astrów wiosennych należy wiedzieć, że sadzimy je już jesienią, tak by miały czas by właściwie się ukorzenić, przed przyjściem zimowych mrozów. Astry sadzimy więc w okresie od września do listopada.

Astry można również z powodzeniem wysiewać z nasion. Taki wysiew należy przeprowadzić w lutym do tzw. korytka i przechowywać je w warunkach cieplarnianych (dopuszczalny jest parapet okna). Kluczowe w tym wypadku jest dbanie o właściwą wilgotność podłoża. Sadząc astry należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między kwiatami. Astry to wysokie kwiaty, dlatego należy sadzić je w rozstawie 80 x 80 cm, astry średniowysokie - 50 x 50 cm, a astry niskie 20 x 20 cm.

Każdorazowo wybierając miejsce sadzenia astrów, zwróćmy uwagę, by było ono nasłonecznione. W cieniu kwiaty nie tylko nie będą kwitnąć, ale dodatkowo będą narażone na infekcje grzybicze. Wyjątek tu stanowią astry wielkolistne, żeniszkowate i rozkrzewione, które odnajdą się również na stanowiskach półzacienionych.

Czy Astry to wymagające kwiaty?

Jesienne kwiaty astry same w sobie nie są wymagającymi kwiatami. Aby móc wyhodować piękne i zdrowe wysokie kwiaty astra, należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Po pierwsze, jeżeli decydujemy się na posadzenie wysokich kwiatów astrów, należy również zadbać o ich odpowiednie podwiązanie, na wczesnym etapie. Pędy bowiem mają tendencję do kładzenia się na ziemi i roślina może stracić na uroku poprzez uformowanie nieregularnego kształtu. Formowaniu astrów w wysokich odmianach pomaga również okresowe skracanie ich pędów.

Po drugie, gdy już doczekamy się kwiatów, warto uważnie przyglądać się roślinie i usuwać z niej przekwitłe koszyczki kwiatowe. Dzięki temu kwiat będzie wypuszczał kolejne pąki i cieszył nas swoim niezwykłym urokiem. Wśród wielu astrów jednym z najchętniej wybieranych jest aster chiński ?Ksantypa? o intensywnym żółtym kolorze i dużych pękach kwiatów.

Po trzecie, mimo, że prawie wszystkie gatunki astrów są mrozoodporne, to warto zadbać o nie w szczególności w okresie zimowym i przykryć je gałązkami np. z drzewa iglastego. Jesienne kwiaty astry są również roślinami, które są narażone na choroby, takie jak na porażenie mączniakiem prawdziwym i werticyliozą, stąd tak ważna jest profilaktyka taka jest sadzenie kwiatów w odpowiednich odstępach, nawożenie oraz dbanie o to by z kwiatów usuwać obumarłe koszyczki.

Jak pielęgnować Astry?

Jesienne kwiaty astry by mogły nas cieszyć przez kilka lat, należy bacznie obserwować i reagować na ich potrzeby. By móc cieszyć się rośliną w kolejnym sezonie, późną jesienią, gdy zaobserwujemy, że roślina zaczyna powoli usychać, koniecznym jest przycięcie wszystkich pędów tuż nad powierzchnią ziemi.

Jeśli zauważymy wysychanie środkowej części kępy kwiatu to sygnał, że kwiat obumiera i konieczne jest odmłodzenie krzewów. Jest to bardzo proste i polega na wykopaniu byliny, oddzieleniu młodych części i posadzeniu ich w nowym miejscu. Taką czynność warto zaplanować co 2-3 lata.

Astry cenią sobie niską, ale stałą wilgoć, dlatego chcąc długo cieszyć się tymi pięknymi kwiatami, pamiętajmy o regularnym podlewaniu, zwłaszcza z końcem lata, gdy narażone są na działanie wysokich temperatur. Najlepiej kwiaty podlewać do dwóch razy w tygodniu, kierując strumień wody bezpośrednio pod system korzeniowy (pod roślinę).

By zachować jesienne astry na dłużej, należy również zadbać o ich odpowiednie nawożenie. Tu astry bardzo cenią sobie składniki odżywcze. Na szczególną uwagę zasługuje organiczny kompost, który warto wymieszać z glebą jeszcze przed rozpoczęciem sadzenia. W okresie kwitnienia astrów, warto wmieszać kompost również w ziemię wokół rośliny. Jesienne kwiaty astry lubią także mieszanki potasowe. Uważać należy z kolei na nawozy azotowe - nadmiar substancji azotu wprawdzie pozytywnie wpłynie na wzrost, ale może osłabić proces kwitnienia.

Poznaj wyjątkową bylinę do Twojego ogrodu jaką jest aster chiński ?Książęcy?.

Jaka gleba jest odpowiednia dla Astrów?

Co do zasady, uprawa astrów zależy od ich odmiany. Wspólnym mianownikiem jest jednak fakt, że preferują stanowisko słoneczne oraz glebę przepuszczalną. Doskonale rosną na średnio wilgotnych, żyznych glebach. Niektóre astry, takie jak alpejski czy gawędka, lubią podłoże wapienne.

Należy jednak unikać uprawy astrów na ciężkich, mokrych glebach, a także sadzenia roślin w tym samym miejscu po przesadzeniu.

Jakie są rodzaje Astrów?

Portfolio tych kwiatów jest naprawdę szerokie. Kwiaty takie jak astry obfitują w odmiany (których jest ponad 600), z tego powodu są najbardziej popularnymi i najchętniej wybieranymi do polskich ogródków.

  • Aster alpejski - jeden z najszybciej zakwitających gatunków. Należy do grupy astrów wiosennych. Kwitnie w czerwcu i utrzymuje kwiaty do lipca. Najlepiej sprawdzi się na mini skałkach w domowych ogródkach. Jego zaletą jest mrozoodporność. Osiąga wysokość 30-40 cm.
  • Aster krzaczasty - jeden z najpopularniejszych przedstawicieli tych bylin, często wybierany ze względu na swój dekoracyjny charakter. Jego kwiaty są niebieskoliliowe i zebrane w koszyczki. Kwitnie od września do końca listopada. Idealnie sprawdza się na rabatach a także do obsadzania skarp i murków. Osiąga wysokość 20-50 cm.
  • Aster nowobelgijski - zaliczany do grupy jesiennych, który obficie kwitnie aż do listopada. Jego pierwsze kwiaty pojawiają się pod koniec sierpnia. Nazywany przez znawców ?zwiastunem jesieni?. By móc się cieszyć pięknymi kwiatami astrami, należy pamiętać o systematycznym ich nawożeniu (jest jednym z najbardziej wymagających astrów pod tym względem) produktami o przedłużonym działaniu. Warto pilnować tego przez cały okres wegetacyjny. Pomocny okaże się kompost i biohumus. Osiąga wysokość nawet do 160 cm.
  • Aster gawędka - rośnie bardzo powoli, jednak jego zaletą jest fakt, że może kwitnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Doskonale sprawdza się na domowych rabatkach. Osiąga wysokość do 100 cm.
  • Na szczególną uwagę zasługuje aster bocznolistny ?Lady in Black?, który przypomina zgrabny krzaczek. Kwitnąc staje się prawdziwą damą w czerni. We wrześniu i październiku pokrywa się masą białych, drobniutkich kwiatów z karmazynowym środkiem. Odmiana ta dodatkowo posiada purpurowo nabiegłe liście, które dodają jej szyku i elegancji. Ładnie kontrastują z innymi roślinami o zielonych liściach jeszcze przed samym kwitnieniem. Aster ten jest bardzo efektowny zarówno w trakcie jak i poza fazą kwitnienia.
  • Astry chińskie - to rośliny jednoroczne. Występują w szerokiej ferii barw i odmian, dzięki czemu możliwe jest stworzenie rabatek o różnym ubarwieniu. Botanicznie należą do innej rodziny niż astry - gwiazdoszy. Osiągają wysokość 15-110 cm. Najpopularniejsze z nich to aster chiński peoniowy i karłowy.
pixel