Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Funkie, hosty cebulki

30 produkty

Funkia to rodzaj bylin z rodziny szparagowatych, pochodzący z terenów Azji. Wyodrębniono około 40 gatunków funkii, ale ich odmian jest znacznie więcej – kilka tysięcy. Z pewnością jest to jedna z najbardziej znanych bylin rosnących w ogrodach, a jej popularność wynika nie tylko z tego, że jest oryginalna i efektowna. Większość funkii preferuje zacienione stanowiska, co jest dość rzadkie wśród roślin ogrodowych, a do tego okazuje się dość łatwa w uprawie i wytrzymała. Jeśli zainteresowała Cię hosta (jest to łacińska nazwa funkii, również powszechnie stosowana), to musisz wiedzieć, że rośliny te mają bardzo różne rozmiary. Najmniejsze funkie osiągają wysokość około 30 cm, a największe – około metra, choć ich kwiatostany mogą sięgać jeszcze wyżej. Co ważne, niektóre z nich bardzo silnie rozrastają się na boki.

Czytaj więcej

Funkie (Hosty) - jakie są odmiany tych roślin?

Duże wrażenie robi także różnorodność kształtów, kolorów i faktur liści funkii, które zazwyczaj są główną ozdobą rośliny. Liście te mogą mieć jajowaty lub lancetowaty kształt. Są wąskie albo szerokie, błyszczące lub matowe i prążkowane. Często widuje się funkie z bardzo jasnymi liśćmi z białymi akcentami - przykładem takiej rośliny jest biało-zielona funkia 'Patriot'. Popularne są też funkie z jednokolorowymi jasnozielonymi lub ciemnymi liśćmi. Niektóre funkie mają ciemnoniebieskie bądź bordowe liście. Liście funkii sinej określane są jako zielononiebieskie. Wyjątkowej urody aparat asymilacyjny ma także funkia Fortune'a 'Hyacinthina'. Mają one sercowaty kształt i woskowy nalot, który sprawia, że ich kolor staje się niejednolity. Atutem tej rośliny, będącej zresztą jedną z najpiękniejszych host, są także wyjątkowo ładne dzwonkowate kwiaty w jasnofioletowym kolorze. Warto wiedzieć, że pierwszym gatunkiem hosty, który został sprowadzony do Europy, była funkia babkolistna, nazywana także funkią białą. Roślina ta jest do dziś uprawiana w podstawowej wersji, ale warto podkreślić, że to właśnie od niej pochodzi mnóstwo gatunków i odmian mieszańcowych. Podobne, choć nieco skromniejsze kwiaty ma funkia hosta 'Patriot'.

Hosta (funkia) - jaka ziemia będzie im odpowiadała? Wymagania i uprawa tych roślin

Ziemia, w której rosną funkie ogrodowe, powinna być lekka, próchnicza i dość żyzna, najlepiej kompostowa, o lekko kwaśnym odczynie. Ziemię ściółkuje się kompostem dopiero wtedy, gdy funkie są już zasadzone. Dzięki niemu funkia będzie miała z czego czerpać składniki pokarmowe. Pamiętaj o tym, że wiosną i latem warto dodatkowo zasilać funkie nawozem wieloskładnikowym. Dowiedz się więcej na temat tego, jak nawozić cebulki kwiatowe i uniknij działań, które mogą zaszkodzić rozwojowi roślin! Nie lekceważ tego, że nie wolno pozwolić na wysuszenie gleby, w której rosną funkie, ale trzeba też uważać, żeby nie lać wody po liściach, zwłaszcza w czasie upałów. Dbaj o to, aby ziemia była stale lekko wilgotna. Niektórzy stosują ściółkę z kory ogrodowej lub żwiru, po to by zatrzymać wilgoć w glebie, do której posadzone zostały cebulki hosty, a także w celu ograniczenia rozwoju chwastów.

Każdy, kto chce hodować hosty, powinien wiedzieć, kiedy je sadzić. Okres sadzenia funkii jest bardzo długi, bo trwa od maja, czyli od zakończenia przymrozków, aż do października. Najlepsze efekty przynosi jednak wiosenne sadzenie cebulek funkii, ponieważ bylina będzie miała czas na to, aby ładnie się rozrosnąć. Jeśli jest upalnie, odłóż jednak sadzenie funkii na inny dzień. Ważny jest wybór odpowiedniego miejsca. Większość funkii preferuje miejsca w cieniu lub półcieniu, ale gatunki i odmiany z wzorem na jasnych liściach potrzebują nieco słońca. Z kolei hosty z niebieskawym zabarwieniem liści są szczególnie wrażliwe na działanie słońca. Wszystkie hosty potrzebują miejsc zacisznych, osłoniętych od wiatru.

Jeśli kupisz funkię w formie cebulki, uważaj na to, aby nie sadzić ich blisko siebie, bo niektóre odmiany mocno się rozrastają. Największe z nich przypominają raczej krzaki niż byliny! Odstęp pomiędzy cebulkami powinien wynosić 30-70 cm, a w przypadku najbardziej okazałych odmian - nawet metr. Hosty są mrozoodporne i nie trzeba ich wykopywać na zimę, jednak raz na 3-4 lata warto zdecydować się na podział roślin. Podziału kępy funkii dokonuje się wczesną wiosną lub późnym latem. Zanim weźmiesz się do pracy, sprawdź, co robić, by bezpiecznie wykopać cebule. Jeśli wybierzesz termin sierpniowy lub wrześniowy, nie zapomnij przyciąć pędów rośliny na wysokości około 10 cm, aby wzmocnić jej bryłę korzeniową. Nie jest zalecany wysiew nasion mieszańców, ponieważ byliny, które wyrosną, będą miały inne cechy niż rośliny mateczne, zresztą w przypadku niektórych odmian siewki w ogóle nie występują. 

Mimo że hosty zimują w ogrodzie, to trzeba pamiętać o tym, że w tym okresie może zaszkodzić im nadmiar wody w glebie. Przed zimą trzeba usunąć pożółkłe liście oraz uschnięty pęd kwiatowy hosty. Jeśli liście funkii przemarzają, należy je od razu obrywać. Zaleca się też zastosować ściółkę okrywającą z kory, liści, igliwia lub trocin. Nie powinno się używać materiału hamującego dopływ powietrza.

Z czym sadzić funkie?

Jeśli chcesz hodować hosty, to musisz zastanowić się, z jakimi roślinami je posadzić. Kieruj się tym, jaki efekt wizualny możesz uzyskać, ale nie zapominaj o tym, że nie wszystkie rośliny lubią cień. Funkie i żurawki to byliny, które mają podobne wymagania co do stanowiska, a do tego tworzą eleganckie i wyszukane kompozycje. Obok funkii dość często spotyka się też paprocie, będące roślinami idealnie nadającymi się do zacienionych zakątków. Funkie z ciemnymi liśćmi warto sadzić z bylinami lub roślinami jednorocznymi, które kwitną na biało, takimi jak na przykład parzydło leśne lub świecznica.

Funkie sadzi się pod drzewami lub większymi krzewami, ale takimi, które nie potrzebują bardzo dużej ilości składników pokarmowych. Zdecyduj się na przykład na sąsiedztwo hortensji albo róż. Funkie idealnie nadają się do tworzenia wielopoziomowych rabat! Miej na uwadze to, że funkie można sadzić nie tylko w cienistych zakątkach, ale także koło oczek wodnych lub przy sztucznych potokach

Co posadzić obok funkii?

Przy rozłożystych, gęstych liściach funkii wspaniale prezentują się ozdobne trawy. Sprawdzi się turzyca, rozważ  także zasadzenie kosmatki owłosionej. Aby zwrócić uwagę na intrygujący pokrój host oraz ich kolorystykę, posadź obok nich kwitnące byliny. Przygotuj się na sadzenie tiarelli i jasnoty, możesz też wybrać miodunkę. Wyrafinowanym i bardzo eleganckim towarzystwem dla funkii są liliowce. Piękno liści funkii podkreślają także szafirki, narcyzy oraz czosnki ozdobne. Warto dodać, że funkie są obecnie bardzo modne, więc jeśli interesują Cię trendy w ogrodzie, to koniecznie zacznij je hodować!

pixel