Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kalina - sadzonki kaliny

16 produkty

Kalina to rodzaj krzewów, który został zaliczony do rodziny piżmaczkowatych. Rodzaj ten obejmuje ponad 170 gatunków – w Polsce dziko rosną 2 z nich, czyli kalina koralowa i kalina hordowina. Kalina osiąga wysokość 2-4 metrów i ma spore, na ogół białe lub jasnoróżowe kwiaty, zebrane w kuliste bądź płaskie kwiatostany. Jest to roślina ozdobna również po przekwitnięciu, ponieważ zdobią ją wtedy kuliste owoce zebrane w grona i przypominające korale. Owoce te utrzymują się na drzewie przez część zimy. Tym drzewom o pięknym pokroju urody dodają także szerokie, klapowane liście.

Czytaj więcej

Kaliny w ogrodzie - cięcie, hodowla i wymagania tych krzewów

Kaliny to średniej wielkości krzewy do ogrodu, które nie wymagają corocznego cięcia. Warto jednak raz na kilka lat wykonać cięcie sanitarne lub odmładzające, a także formujące, choć nie jest ono konieczne. Cięcie sanitarne kaliny wykonuje się wczesną wiosną lub po kwitnieniu. Należy wtedy wyciąć pędy uszkodzone, słabe lub porażone chorobami bądź zajęte przez szkodniki. Cięcie odmładzające kaliny powinno odbywać się w lipcu lub sierpniu, raz na kilka lat, a nawet rzadziej. Polega ono na silnym skróceniu wszystkich pędów. Jeśli zachodzi potrzeba przeprowadzenia cięcia formującego, należy wykonać je w tym samym czasie, co cięcie sanitarne. Trzeba wówczas usunąć pędy rosnące do środka korony i zagęszczające ją. 

Roślina kalina najbardziej lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze znosi także półcień. Warto wiedzieć, że kaliny pochodzące z Azji, np. kaliny japońskie, są wrażliwe na niskie temperatury i trzeba je sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru. To samo dotyczy kalin zimozielonych, czyli między innymi kaliny sztywnolistnej. Gatunki mało odporne na silny mróz i zimozielone na czas zimy należy osłonić agrowłókniną, wskazane jest także ściółkowanie ziemi pod krzewem. Jeśli chodzi o glebę, to kalina preferuje ziemię żyzną, próchniczą i stale wilgotną, o kwaśnym bądź zasadowym odczynie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że istnieje wiele gatunków oraz odmian tego krzewu i nie wszystkie mają typowe wymagania.

Krzew kaliny warto zasilić na wiosnę nawozami mineralnymi ze zwiększoną ilością fosforu i potasu albo kompostem. A kiedy sadzić kalinę? Ze względu na to, że nie jest ona w pełni mrozoodporna, sadzonki kaliny umieszcza się w ziemi wiosną. Młode egzemplarze należy podlewać. Krzewy te łatwo rozmnaża się przez sadzonki zielne, które sporządza się w czerwcu lub sierpniu, jeśli kalina jest zimozielona. 

Odmiany kaliny japońskiej w sam raz do Twojego ogrodu

Kalina japońska (Viburnum plicatum) to niewysoki gatunek z charakterystycznymi, poziomo układającymi się gałęziami. Tak, jak u wielu innych kalin, jej kwiatostany są białe, a liście efektownie przebarwiają się jesienią. Są to krzewy wrażliwe na suszę. Być może Twoją uwagę przykuje kalina japońska 'Watanabe', która kwitnie od maja do września i jest jednym z najdłużej kwitnących krzewów. Nie można też nie docenić kaliny japońskiej 'Kilimandżaro', wyróżniającej się wyjątkowym, pagodowym pokrojem. Odmiana ta jest średniej wysokości, a w okresie kwitnienia zdobią ją liczne białe kwiatostany umiejscowione warstwowo wśród gałęzi. Nieco podobna, ale dużo szersza i wyższa jest kalina japońska 'Cascade'. Jej ozdobą są kremowobiałe kwiatostany i czerwonobrązowe owoce. W okresie jesiennym bardzo dekoracyjne stają się jej liście, które przebarwiają się wtedy na purpurowo.

Kalina ogrodowa - zdrowe sadzonki kupisz w Sadowniczy.pl

Jednym z popularniejszych gatunków uprawianych w ogrodach jest kalina wonna, znana także jako kalina pachnąca. Roślina ta osiąga wysokość do 3 m i kwitnie na biało, choć same pączki są różowe. Wiechowate kwiatostany tego gatunku są nie tylko bardzo ozdobne, ale też ładnie i dość intensywnie pachną. Pąki zawiązują się w październiku, a kwiaty rozwijają się bardzo wcześnie, bo już w marcu, niekiedy nawet w lutym, jeśli nastąpi dłuższe zimowe ocieplenie. Dlatego mówi się, że jest to kalina kwitnąca zimą. Nieco wcześniej, bo od listopada do stycznia, kwitnie kalina różowa 'Dawn' ten krzew również wykształca pachnące kwiatostany. 

Warto zwrócić uwagę na niektóre odmiany kaliny koralowej. Jeśli szukasz niewielkiego krzewu, którego wysokość nie przekracza 1,5 metra, to zainteresować Cię może kalina koralowa 'Compactum'. Odmiana ta ma dwojakiego rodzaju kremowobiałe kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany, a jej jasnoczerwone owoce pozostają niekiedy na gałęziach aż do wiosny. Wolisz jednak bardziej okazałą odmianę? Dorastająca do wysokości 4 m kalina koralowa 'Viburnum' szeroko się rozrasta i może Cię zauroczyć swoimi białymi, dużymi kwiatostanami przywodzącymi na myśl hortensję. Cenioną i okazałą odmianą jest także kalina koralowa 'Roseum', której kwiatostany wyglądają jak białe pompony, a gdy przekwitają, nabierają różowego odcienia. Rozważ także zasadzenie kaliny koralowej 'Xanthocarpum', która może mieć nawet 4,5 m wysokości, ale tym, co ją najbardziej wyróżnia są drobne, śnieżnobiałe kwiaty przypominające kwiaty turzycy oraz dekoracyjne owoce w pomarańczowym kolorze. Ciekawostką jest to, że kalina amerykańska w niektórych ujęciach jest traktowana jako odmiana kaliny koralowej

Chcesz, aby w Twoim ogrodzie rosła kalina o intensywnie wybarwionych owocach? Wybierz kalinę czerwoną, która oprócz niezwykle efektownych owoców wytwarza także piękne białe kwiatostany, w dodatku uroku dodają jej zielone, skórzaste liście. Roślina ta dobrze znosi mrozy. Do małych ogrodów idealnie nadaje się zimozielona kalina wawrzynowata. Krzew ten osiąga najwyżej 1 m wysokości, a jego największym atutem są karminowe pąki, z których rozwijają się różowe kwiaty. Jest to jedna z kalin kwitnących w okresie zimowym. Pamiętaj też o częściowo zielonym mieszańcu, kalinie Burkwooda. Tej średniej wysokości krzew w okresie kwitnienia zachwyca swoimi licznymi baldachowatymi kwiatostanami o imponujących rozmiarach i pięknym zapachu. Owoce tej rośliny z czasem czernieją. Znajdź swoje faworytki i zasadź w ogrodzie kaliny, które upiększą każdą przestrzeń!

pixel