Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Dyni

57 produkty

Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo) jest zaliczana do rodziny dyniowatych. Wraz z nią do rodziny tej należą dynia olbrzymia, dynia piżmowa i kabaczek. 

Czytaj więcej

Jak sadzić nasiona dyni?

Dynia to warzywo, które ma uniwersalne zastosowanie. Sprawdza się w zupach, gulaszach, pasztetach i ciastach. Ma mnóstwo witamin i minerałów: pestki dyni są zdrową przekąską, która pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi i może pomóc chronić przed różnymi chorobami.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian: dynia 'Buttermut' czy dynia zwyczajna 'Danka' to tylko niektóre z nich, które szczególnie dobrze sprzedają się w Sadowniczy.pl.

Większość odmian dyni aby rosnąć, potrzebuje sporej przestrzeni. Ale jeśli nie masz do dyspozycji większego kawałka ogrodu, zawsze możesz zdecydować się na odmiany miniaturowe. Uważaj tylko, aby przez przypadek nie zakupić nasion dyni gigant: najlepsze nasiona dyni do siewu to będą np.. Kamo kamo (znana również pod nazwą Kumi kumi lub dynia żołędziowa.

Sadzenie nasion dyni może być ekscytującym doświadczeniem dla ogrodników o różnym stopniu doświadczenia.

Warto pamiętać, że dynia jest popularnym warzywem, ponieważ dostarcza nie tylko smacznych owoców, ale również ozdabia nasze ogrody swoimi pięknymi kształtami i kolorami. 

Do najczęściej wybieranych odmian należą:

  • dynia 'Vilmorin Kids': dynia osiągająca duże rozmiary, z soczystym miąższem, który łatwo się drąży. Idealna do przygotowywania ozdób na Halloween.
  • dynia 'Bambino' uznawana za jedną z najlepszych do bezpośredniego spożycia, robienia przetworów, a nawet mrożenia. Ma bardzo dużą zawartość witaminy C i karotenu, długo zachowuje swój kolor i walory odżywcze.
  • dynia ozdobna 'Baby Boo' jest jedną z tych odmian dyni, które świetnie sprawdzają się zarówno jako ozdoba ze względu na nietypowy, biały kolor skórki, jak i do zastosowań kulinarnych. Charakteryzuje ją słodki, zwarty miąższ.
  • dynia ozdobna 'Korona Cierniowa' to jak sama nazwa wskazuje, ozdobny rodzaj dyni, który wyróżnia się nietypowym kształtem wyjaśniającym jej nazwę. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych. 
  • dynia 'Sweet Mama' to dynia słynąca z połączenia gładkiej, ciemnozielonej skórki z żółto-pomarańczowym miąższem, który ma słodki smak i orzechowy aromat. 

Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj artykuł, czym się kierować w wyborze nasion - 7 przydatnych wskazówek!

Kiedy siać dynie z nasion?

Czas siewu nasion dyni zależy od klimatu i warunków panujących w twoim regionie. Ogólnie jednak, nasiona dyni można siać na początku wiosny, gdy gleba jest już wystarczająco ciepła i nie ma już ryzyka powrotu przymrozków. Odmiany dyni, takie jak dynia hokkaido, dynia figolistna, dynia baby boo, dynia olbrzymia i dynia piżmowa, mogą być z powodzeniem sadzone w okresie od kwietnia do maja.

Przed siewem nasion dyni ważne jest, aby przygotować glebę. Upewnij się, że gleba jest dobrze nawożona i luźna. Możesz dodać do niej kompost lub naturalne nawozy organiczne, aby zapewnić dyni odpowiednie składniki odżywcze. Jeśli masz możliwość, wybierz stanowisko odsłonięte na słońce, ponieważ dynia lubi ciepło i światło.

Jak uprawiać dynię z nasion?

Nasiona dyni można siać bezpośrednio do gruntu lub wcześniej rozsadzać w doniczkach. Jeśli decydujesz się na siew bezpośrednio do gruntu, przygotuj dołki o głębokości około 2-3 cm i położone w odległości około 60-90 cm od siebie.

Zawsze jednak sprawdź informacje producenta: poszczególne odmiany dyni mają różnorodne wymagania dotyczące głębokości siewu i odległości między rozsadami.

Sadząc dynię, należy umieścić po 2-3 nasiona w każdym dołku i przykryć je delikatnie warstwą ziemi. Gdy młode rośliny będą miały kilka liści, należy pozostawić roślinkę o najzdrowszych liściach, usuwając pozostałe.

Jeśli preferujesz rozsadę, wysiej nasiona dyni do doniczek wczesną wiosną, około 2-3 tygodnie przed planowanym przesadzeniem na zewnątrz. Zapewnia to roślinom odpowiedni czas na ukorzenienie się i wzrost przed przeniesieniem ich na miejsce docelowe.

Wybierz doniczki o odpowiedniej wielkości, aby korzenie miały wystarczająco miejsca do rozwoju. Przesadź rośliny na zewnątrz, gdy minie zagrożenie przymrozków.

Dynia jest rośliną, która potrzebuje odpowiedniego podlewania. Regularnie nawadniaj glebę, aby utrzymać ją wilgotną, ale unikaj nadmiernie mokrego podłoża, bo może to prowadzić do gnicia korzeni i zamierania pędów. Nigdy nie należy podlewać liści dyni, a jedynie ziemię wokół niej: w ten sposób nie będą rozwijać się niebezpieczne choroby, a liście nie zostaną poparzone przez słońce. 

Podczas wzrostu rośliny można nawozić nawozem bogatym w azot, fosfor i potas, aby zapewnić im niezbędne składniki odżywcze. Świetnie w tym celu sprawdza się naturalny kompost. Po zawiązaniu owoców konieczne jest regularne nawożenie dyni: świetnie w tym celu sprawdza się np. mieszanka do pomidorów. Dzięki temu owoce będą smaczniejsze i słodsze.

Kiedy pojawią się pierwsze owoce, dobrze jest odseparować je od gleby np. wsuwając pod nie kamień czy cegłę, co uchroni je przed gniciem oraz może pomóc osłonić je przed ślimakami, które są najczęstszymi szkodnikami w przypadku dyń. 

Nasiona dyni ozdobnej i dyni gigant wymagają podobnych warunków uprawy jak inne odmiany dyni. Pamiętaj jednak, że dynia ozdobna jest częśćiej uprawiana ze względu na swoje piękne owoce, które mogą być w różnych kształtach i kolorach. Dynia gigant jest jednak bardziej wymagająca ze względu na miejsce, którego potrzebuje. 

Jeśli zależy ci na dyni bezłupinowej lub bezłuskowej, poszukaj odmian takich jak 'Olga', 'Miranda' czy 'Junona'. Tego typu dynie różnią się od tych "tradycyjnych" tym, że ich skórka jest zdecydowanie delikatniejsza, co ułatwia przygotowywanie ich do spożycia. Nie nadają się jednak do drążenia.

Podsumowując, sadzenie nasion dyni może przynieść wiele satysfakcji ogrodnikom niezależnie od ich doświadczenia. Wybierz odpowiedni czas siewu w zależności od warunków klimatycznych w swoim regionie i pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu gleby. Uprawa dyni z nasion pozwala uzyskać piękne i smaczne owoce, które będą cieszyć zarówno twoje oczy, jak i podniebienie.

pixel