Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zawciągi

3 produkty

Zawciąg nadmorski jest byliną, którą zalicza się do rodziny ołownicowatych. Naturalnie w przyrodzie występuje praktycznie w całej Europie, ale także Azji i Ameryce Północnej. Ze względu na łatwość uprawy i dekoracyjność, zawciąg jest bardzo chętnie uprawiany w ogródkach i na działkach.

Czytaj więcej

Zawciąg nadmorski - uprawa, rozmnażanie, rozstawa, cięcie i zimowanie

Wyróżnia się wiele gatunków zawciągu. Najpopularniejsze to zawciąg pospolity, zawciąg szerokolistny i zawciąg jałowcolistny. W ogrodach szczególnie często spotyka się różne odmiany zawciągu nadmorskiego: 'Rosea', 'Armada Deep Rose', 'Splendens', 'Abbey Deep Rose', wszystkie o charakterystycznej różowej barwie. Są również dostępne odmiany, które kwitną na biało, np. zawciąg nadmorski odm. 'Alba'.

Zawciągi są lubiane przez owady, szczególnie motyle oraz chrząszcze. Ich kwiaty mają kulisty pokrój, a roślina jest stosunkowo niska - zazwyczaj osiąga nie więcej niż 20 cm. Kwitnie od maja do wczesnej jesieni, ale w okresie zimowym również pełni funkcję ozdobną. Sprawdza się jako bylina okrywowa, ponieważ ma długie, wąskie, zimozielone liście.

Zawciąg nadmorski potrzebuje słońca i spokoju. Najlepiej będzie rósł na stanowiskach ciepłych, umiarkowanie suchych i osłoniętych od wiatru. Jeśli chodzi o podłoże, zawciąg nadmorski preferuje gleby piaszczyste, luźne, natomiast zupełnie nie przyjmuje się na terenach podmokłych i gliniastych.

Chociaż zawciągi zaliczane są do bylin mrozoodpornych, dobrze jest okrywać po sezonie zwłaszcza młode sadzonki.

Okresem wskazanym do sadzenia jest wczesna wiosna lub jesień. Na jednym metrze kwadratowym zazwyczaj zaleca się umieszczać ok. 10 roślin, w odstępach 25 centymetrów. Młode zawciągi najlepiej jest regularnie podlewać, aby wspomóc rozrost korzeni. Starsze sadzonki radzą sobie dobrze nawet w okresach lekkiej suszy. Roślina nie jest szczególnie wymagająca pod względem nawożenia. Wystarczy zasilić ją raz na parę sezonów wysokiej jakości kompostem lub raz na sezon gotowym nawozem potasowo-fosforowym. Generalnie zawciąg nadmorski jest odporny na szkodniki, a jedyną często spotykaną chorobą tej rośliny jest rdza, która atakuje, gdy zawciąg rośnie w zbyt mokrym miejscu.

Jeśli chcemy cieszyć się bujnie kwitnącą rośliną, wskazane jest usuwanie przekwitłych kwiatów i uszczykiwanie zawciągu w fazie wzrostu.

Zawciąg nadmorski należy rozmnażać poprzez wysiewanie nasion. Ważną wskazówką ogrodniczą jest regularne przesadzanie zawciągów co parę lat - na jednym i tym samym stanowisku z roku na rok roślina kwitnie coraz mniej obficie.

Więcej sprawdzonych informacji na temat pielęgnacji i uprawy roślin znajdziesz na naszym blogu.

Zawciąg nadmorski - jak i kiedy sadzić?

Zawciąg nadmorski - nasiona. Jeśli roślinę chcemy wysiać samodzielnie, najlepszym na to czasem jest okres między majem a lipcem. Najlepiej zrobić to do inspektu, a przed wysiewem nasiona namoczyć. Wczesną jesienią, tj. we wrześniu, gotowe sadzonki można przesadzić na miejsce stałe. Nasiona kwiatów zawsze kupujmy z profesjonalnych sklepów ogrodniczych, ponieważ gwarantują one odpowiednie ich przechowywanie. Przegrzane lub przemrożone nasiona nie wykiełkują.

Zawciąg nadmorski - sadzonki. Kupując sadzonki zawciągu nadmorskiego warto upewnić się, że pochodzą ze sprawdzonego źródła i osiągnęły odpowiednią dojrzałość. Renomowane sklepy ogrodnicze sprzedają wyłącznie sadzonki, które są gotowe do posadzenia w miejscu stałym.

Gdzie sadzić zawciąg nadmorski? Ponieważ bylina ta kwitnie bardzo długo, doskonale sprawdza się na rabatach bylinowych, stanowi również wielką ozdobę ogródków skalnych. Może być sadzona również wzdłuż ścieżek. Ze względu na stosunkowo niewielkie wymagania glebowe, zawciąg nadmorski jest dobrym towarzyszem mchów i pięknie komponuje się z murkami. Wystarczy mu zaledwie szczelina w nasłonecznionym murze, aby zachwycać pięknymi kwiatami.

Zawciąg nadmorski - cena. Sadzonka zawciągu nadmorskiego kosztuje od kilkunastu złotych wzwyż. Najdroższe są odmiany białe. Koszt nasion zawciągu to ok. trzy złote za saszetkę.

Sadzenie i przesadzanie roślin - na co zwrócić uwagę?

Zawciąg nadmorski w ogrodzie - stwórz z nami niepowtarzalne kompozycje

Zawciąg nadmorski może być traktowany jako roślina do zadań specjalnych. Świetnie zadarni nawet stosunkowo dużo powierzchnię. Poradzi sobie również jako spoiwo luźnej ziemi na skarpie. Chętnie wykorzystywany jest przez ogrodników jako dodatek do ogrodów położonych na dachach. Ponieważ ma ciekawy, kulisty pokrój, dobrze sprawdza się w kompozycjach florystycznych ciętych.

Zawciąg nadmorski biały stanowi jasne tło dla bylin żółtych, czerwonych i fioletowych. Może być także wykorzystywany do tworzenia aranżacji z zawciągami w różnych odcieniach różu i fioletu. Zawciągi tworzą kuliste kępy, dlatego mogą być sadzone również samodzielnie, a nawet w donicach.

Siejemy rośliny dwuletnie z nasion - przeczytaj, jak zrobić to poprawnie.

Planując aranżację z zawciągiem miejmy na uwadze, że roślina dobrze się rozrasta, ale z czasem będzie potrzebować przeniesienia. Dlatego dobrze jest wygospodarować już na przyszłość miejsce dla zawciągu na drugiej rabacie, z której roślinami-rezydentami będzie się komponować.

Zawciąg nadmorski jest rośliną, która jak większość bylin, najlepiej sprawdza się w kompozycjach naturalistycznych, ogrodach wiejskich i angielskich. Spektakularnie prezentuje się na tle białych kamieni, dlatego chętnie sadzona jest jako obrzeże dla ogródków skalnych. Zawciąg nadmorski polecany jest początkującym ogrodnikom, którzy zakładają swój pierwszy skalniak - ze względu na niewielkie wymagania i długi okres kwitnienia, jest wdzięczną rośliną, która pięknymi kwiatami i efektownym wyglądem będzie motywować do dalszych prac ogrodniczych.

pixel