Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lilaki Bzy

5 produkty

Sadzonki Lilaka na pniu to małe rośliny tego pięknego kwiatowego krzewu. Lilak pospolity to krzew lub niewielkie drzewo osiągające zazwyczaj wysokość od 2 do 7 metrów. Jego naturalny kształt to luźna, zaokrąglona korona. Charakterystyczną cechą lilaka pospolitego są jego kwiaty. Są one zebrane w gęste, stożkowate kwiatostany o długości do 20 cm. Kwiaty są małe, dzwonkowate i występują w różnych kolorach, takich jak fioletowy, różowy, biały, a nawet kremowy. Mają intensywny i charakterystyczny zapach.

Czytaj więcej

Lilak pospolity Bez szczepiony na pniu - sadzonki 

Lilak pospolity na nazywany również Bzem jest rośliną bardzo dekoracyjną. Słynie przedewszytkim z pięknych i pachnących kwiatów, które na jego pędach pojawiają się w maju. Lilaki zazwyczaj spotykamy jako nasadzenia w formie krzaczastej, która nie zawsze jest wygodna, ponieważ zajmuje bardzo dużo miejsca. Lilak jest rośliną bardzo ślinie rozrastającą się, przez co zajmuje w ogrodzie sporą powierzchnie tworząc dużą kępę. Dzięki szczepieniu Lilka na pniu, ograniczamy jego wzrost i zatrzymujemy roślinę w formie małego drzewka, które ma pień i koronę. Lilaki mogą być szczepione na  pniu jak i wyprowadzone do formy piennej. 

Czym różni się lila od bzu ?

Lilak (Syringa) i bez (Sambucus) to dwie różne rodziny roślin, które często mogą być mylone ze sobą, zwłaszcza ze względu na podobieństwo nazw i pewne podobieństwa wyglądu.

Liście lilaka a liście bzu 

Lilak: Liście są owalne lub lancetowate, przeciwnie ulistnione. Kwiaty skupiają się w gęstych kwiatostanach, mogą być różnych kolorów, takich jak fioletowy, różowy, biały.
Bez: Liście są złożone i składają się z kilku listków. Kwiaty tworzą duże, płaskie baldachy, zazwyczaj białe lub kremowe.

Kwitnienie i Zapach

Lilak: Kwitnie zazwyczaj wczesną wiosną, a kwiaty mają intensywny, charakterystyczny zapach.
Bez: Kwitnie wiosną lub latem, a kwiaty mogą mieć delikatny zapach.

Owoce

Lilak: Po przekwitnięciu kwiatów, mogą pojawić się niewielkie torebki z nasionami.
Bez: Po kwitnieniu wytwarza jagody, które mogą być czarne lub czerwone.

Zastosowanie

Lilak: Jest często sadzony w celach ozdobnych ze względu na piękne kwiaty i zapach. Może służyć jako pojedyncza roślina lub żywopłot.
Bez: Jest wykorzystywany w celach ozdobnych, ale również jako roślina jadalna (np. jagody do przetworów) i w ziołolecznictwie.

Kiedy kwitnie lilak na pniu?

Lilak na pniu (Syringa vulgaris) zazwyczaj kwitnie wczesną wiosną, zwykle w maju, choć termin kwitnienia może się nieco różnić w zależności od klimatu, warunków lokalnych i odmiany lilaka. W wielu regionach pąki kwiatowe lilaka zaczynają się formować na przełomie zimy i wiosny, a kwitnienie następuje w miarę wzrostu temperatur i dłuższego dnia świetlnego. Kwiaty lilaka są piękne, intensywnie pachnące i tworzą charakterystyczne, gęste kwiatostany o różnych kolorach, takich jak fioletowy, różowy, biały czy błękitny. To wspaniały widok i zapach, który zazwyczaj oznacza nadejście wiosny.

Uprawa Lilaka na pniu. Doradzamy jak posadzić lilaki szczepione na pniu i jak o nie dbać. 

Lilak (Syringa vulgaris) to roślina, którą można sadzić w różnych miejscach w ogrodzie. Lilaki najlepiej rosną na stanowisku słonecznym. Im więcej słońca tym lepiej, dzięki temu jego kwiaty będą większe i bardziej kolorowe. Lilaki potrzebują ziemi żyznej i przepuszczalnej, nie może to być stanowisko gdzie zbiera się woda, lilaki tego nie lubią. Lilak szczepiony na pniu musi być posadzony w miejscu osłoniętym od wiatru, jest to konieczne aby roślina nie została uszkodzona prze silny wiatr i w okresie zimy nie zmarzła. 

Czy lilaki potrzebują cięcia ?

Tak, lilaki potrzebują cięcia. Cięcie jest bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji lilaka. Kiedy tniemy lilaki? terminy są zależne od celu naszego zabiegu. Lilak kwitnie na pędach ubiegłorocznych, czyli na tych pędach, które wyrosły w poprzednim sezonie wegetacyjnym. To oznacza, że kwiaty lilaka formują się na pędach, które powstały w sezonie wzrostu poprzedzającym obecny sezon kwitnienia. Oznacza to, że przycinanie lilaka powinno być przeprowadzane z umiarem, aby nie usunąć nadmiaru pędów, które mają potencjał zakwitnąć. Jeśli zbyt agresywnie przyciśniesz lilak, możesz przypadkowo usunąć pędy, na których pojawią się kwiaty.

Bardzo ważnym zabiegiem jest również przycinanie przekwitniętych kwiatostanów. Dzięki temu odciążamy roślinę i nie dopuszczamy do zawiązania się owocników. 

pixel