Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klony - sadzonki klonu

52 produkty

Klony (Acer L.) to rodzaj roślin zaliczanych do rodziny mydleńcowatych. Należy do nich ponad 150 gatunków krzewów i drzew.  Klony naturalnie występują w strefie umiarkowanej na półkuli północnej, z czego większość wywodzi się z Azji. W naszym kraju jedynie trzy gatunki klonu są rodzime (klon pospolityklon polny i klon jawor), pozostałe zostały zaintrodukowane, ale zadomowiły się doskonale, co łatwo stwierdzić po parkach i prywatnych ogrodach. Na niewielkich przestrzeniach szczególnie cenione są różnorodne odmiany klonu palmowego, który doskonale nadaje się do prowadzenia liściastego bonsai. W miejscach publicznych zazwyczaj spotkać można — oprócz gatunków rodzimych — klon jesionolistny, który jest nie tylko szybko rosnącym drzewem, ale również bardzo dekoracyjnym. 

Czytaj więcej

Klon - wymagania, stanowisko, uprawa, pielęgnacja

Sadzonki klonu najlepiej umiejscawiać w glebie żyznej, na stanowisku słonecznym, ewentualnie delikatnie zacienionym. Klony preferują glebę lekko zasadową, jednak radzą sobie także w tej kwaśnej i odrobinę suchej. Jedyne, czego klony w ogrodzie i w terenie nie zaakceptują, to mokre podłoże oraz cień. Poza tym, drzewo to nie jest nadmiernie wymagającą rośliną. Stanowi dobry wybór nawet dla początkującego ogrodnika. Zwłaszcza, że dobrze znosi nawet niewprawnie wykonane cięcie i nie wymaga nawożenia. Dodatkowych walorów dekoracyjnych poszczególnym gatunkom klonu dodaje fakt, że dobrze się formują. 

Klony świetnie sobie radzą w zanieczyszczonym powietrzu, dlatego tak chętnie wykorzystywane są w miastach. Warto jednak pamiętać, że kiepsko znoszą suszę: w tym czasie należy je podlewać i nie są dobrym wyborem w przypadku miejskich wysp ciepła, jeśli nie ma możliwości zapewnienia im dostępu do wody w okresie letnich upałów.

Najciekawsze gatunki i odmiany klonów do aranżacji Twojego ogrodu

Jak już wspomniano, wszystkich klonów jest ponad 150 rodzajów, dlatego z pewnością jest z czego wybierać. Rośliny te różnią się od siebie wielkością, pokrojem, w pewnym stopniu również wymaganiami. To, co je łączy, to duża odporność na czynniki atmosferyczne i żywotność. Do najciekawszych gatunków klonów zaliczamy:

  • klon japoński, czyli klon palmowy. Uprawa tego gatunku jest bardzo łatwa, świetnie prowadzi się jako miniatura bonsai. Charakteryzuje się czerwonymi, pięknie wybarwiającymi się liśćmi (np. klon palmowy 'Garnet'), chociaż dostępne są również gatunki takie jak klon 'Orange dream' o oryginalnych, wyraziście pomarańczowych liściach. 
  • klon tatarski to niewielkie drzewo dorastające do 12 m wysokości. Ma nisko osadzoną, drobnogałęziastą, gęstą koronę. Może być formowany w dowolne kształty, często dzięki temu wykorzystuje się go do tworzenia żywopłotów. 
  • klon polny - drzewo o rozłożystym pokroju, które zaliczane jest do najrzadziej występujących w Polsce rodzimych odmian klonu. Ma charakterystyczny, krótki i przeważnie krzywy pień.
  • W ogrodnictwie cenione są takie także klon 'Globosum' (znany również jako klon kulisty czerwony). To drzewo o charakterystycznej, okrągłej, gęstej koronie, dobrze poddające się formowaniu.
  • klon pospolity - popularny w Polsce, w szczególności odmiany klon 'Crimson king', klon 'Golden Globe', klon 'Drummondi'. Generalnie jest to jeden z największych klonów, jednak wymienione odmiany nadają się również na ograniczoną przestrzeń, jeśli będą odpowiednio formowane. 
  • klon kolumnowy (najczęściej wybierany to klon 'Crimson sentry', zwany również klonem czerwonolistnym kolumnowym) to piękne, ozdobne drzewo do sadzenia w szpalerach, np. wzdłuż ulic, ścieżek w parkach i jako element zieleni osiedlowej. Nie osiąga dużych rozmiarów, jest odporne na mrozy. Ze względu na swój zwarty pokrój może być również prowadzony w donicy na balkonach lub tarasach. Swoje czerwone, bardzo ozdobne liście zachowuje przez cały sezon, a dorosłe okazy mają charakterystyczne, zwisające nawet do samej ziemi gałęzie. Jest odporny na mróz, jednak potrzebuje dużej dawki słońca. 
  • klon jesionolistny (najczęściej sadzony w odmianach 'Antropurpureum' i 'Flamingo') to roślina polecana jako soliter, do eksponowania na tle innych nasadzeń. Warto pamiętać, że ten klon uważany jest za inwazyjny. 
  • klon jawor (mylnie uznawany za odmiana) to gatunek zaliczany do największych z klonów. Najczęściej spotykany w Polsce w parkach, wzdłuż promenad i na obrzeżach lasów. Kwitnie w maju, charakterystycznymi, zwisającymi kwiatostanami. Drzewo przeznaczone raczej do większych ogrodów lub przestrzeni publicznej.

Jeśli chcemy w naszym ogrodzie posadzić naprawdę wyjątkowy klon ozdobny, warto zdecydować się na klon szczepiony na pniu, np. 'Purple Globe'. Za prawdziwą ogrodową piękność większość ogrodników uznaje klon tatarski 'Ginnala'. Jego krwistoczerwone liście są trudne do pomylenia z jakimkolwiek innym drzewem, zwłaszcza mając na uwadze pokrój o wysokości 5 metrów i rozłożystej koronie sięgającej nawet 4 metrów. Pięknie wygląda w ogrodach naturalistycznych, bywa jednak także wykorzystywany w kompozycjach minimalistycznych jako tło dla zimozielonych krzewinek. 

Jak widać, mało jest tak różnorodnych, a jednocześnie dekoracyjnych roślin jak klon. Odmiany tych drzew i krzewów są w stanie sprostać każdym wymaganiom estetycznym i doskonale sprawdzają się w polskich warunkach atmosferycznych. 

Interesują Cię drzewa i krzewy bez wymogu regionalizacji nasiennej? Na Sadowniczy.pl znajdziesz również i takie rośliny!

Co posadzić obok klonu palmowego - nasze propozycje

Jeśli zastanawiasz się, co posadzić obok klonu palmowego, zawsze możesz skorzystać z rozwiązań uniwersalnych, które będą się doskonale prezentować w każdym ogrodzie. Klon ozdobny lubi towarzystwo różaneczników oraz bylin o ozdobnych liściach w kontrastowej barwie. Naszą propozycją są tarczownice, konwalie, miodunki i funkie. Jeśli masz odrobinę więcej miejsca, możesz pokusić się o większe nasadzenia z wykorzystaniem bukszpanów, pierisów, irgi horyzontalnej. Klon palmowy czerwony, jak i odmiana pomarańczowa, będzie się dobrze komponować również z winobluszczami i aronią. 

Klon w ogrodzie sprawdzi się w kompozycjach wykorzystujących skalniaki, porosty i mchy, jako główna gwiazda danego zakątka. Warto mieć w pamięci, skąd pochodzi klon palmowy. Aranżacje z jego udziałem wykorzystywane są od wieków w japońskich ogródkach, skąd można czerpać inspiracje do stworzenia przydomowej świątyni zadumy. Klony są jednymi z bardziej eleganckich drzew, które mogą być również sadzone w pobliżu iglaków, z którymi tworzą piękną mozaikę kolorystyczną w okresie wrzesień-listopad. 

Poznaj więcej roślin atrakcyjnych jesienią! Wszystkie dostępne w Sadowniczy.pl

Sadzonki klonu palmowego w donicy - zobacz, jakie odmiany drzew znajdziesz w sklepie Sadowniczy.pl

Klon palmowy w donicy to idealne rozwiązanie na balkony i tarasy. Płytki i płaski system korzeniowy tej rośliny sprawia, że idealnie prowadzi się w ograniczonych przestrzennie pojemnikach. Koniecznie należy jednak zadbać o to, aby jego szerokość miała średnicę od jednej szóstej do jednej czwartej wysokości uprawianego okazu. Regularne przesadzanie drzewa w odstępie trzech lat zapewni mu długowieczność. Najpopularniejszą odmianą na balkony jest klon palmowy czerwonolistny. W Sadowniczy.pl dostępne są piękne, świetnie ukorzenione sadzonki klonu palmowego. Ceny tego drzewka zaczynają się już od 60 zł. 

Najlepsze odmiany klonu japońskiego i nie tylko w atrakcyjnych cenach!

Klon japoński wnosi do ogrodu i zielonego zakątka powiew orientu. Jest pięknym akcentem kolorystycznym, gdy zaczyna się jesień, a dekoracyjny walor tego drzewa nie mija wraz z opadaniem liści. Poszczególne odmiany z parasolowatymi gałęziami przyciągają uwagę i pięknie się prezentują również w chłodne miesiące. Najczęściej w polskich ogrodach sadzone są odmiany 'Vitifolium', Aconitifolium', 'Green Cascade'. Niektóre wybarwiają się na fioletowo, dając niespotykany efekt. 

Klon japoński to piękne drzewo, które nie sprawia większych kłopotów pielęgnacyjnych, pod warunkiem jednak, że pochodzi ze zdrowej sadzonki. Dlatego kupując tę roślinę warto sprawdzić źródło, z którego pochodzi. W Sadowniczy.pl kupisz wyłącznie najwyższej jakości sadzonki i większe okazy klonu japońskiego, których cena nie jest wygórowana. Oprócz tego, możesz wybrać także inne rośliny o ozdobnych liściach, które będą dobrze pasować do Twojego nowego nabytku. Jeśli masz wątpliwości, które rośliny sprawdzą się w Twoim ogrodzie: skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci skomponować idealny zestaw roślin. 

Na Sadowniczy.pl znajdziesz największy wybór szczepionych na pniu drzew liściastych.

pixel