Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Buki - sadzonki

16 produkty

Buk (Fagus) to rodzaj drzew należących do rodziny bukowatych. Wyróżnia się 11 gatunków występujących głównie na półkuli północnej w strefie umiarkowanej. W Polsce w stanie dzikim rośnie tylko buk zwyczajny, znany także jako buk pospolity (Fagus sylvatica). Jest to bardzo okazałe drzewo z potężnymi konarami, którego wysokość przekracza nieraz 45 m. W zachodniej i południowej części Polski jest on jednym z najważniejszych drzew tworzących lasy. Buczyny są przepiękne, ale można hodować buki także we własnym ogrodzie – i to nawet wtedy, gdy nie ma w nim dużo wolnej przestrzeni!

Czytaj więcej

Buk - wymagania, hodowla, pielęgnacja

Buk to wspaniałe, majestatyczne drzewo liściaste z nisko osadzoną, gęstą i szeroką koroną. Kora drzewa jest popielatoszara ze srebrnym połyskiem, gładka i cienka, jednak z wiekiem staje się szorstka i niekiedy popękana. Liście tego drzewa są eliptyczne, ciemnozielone i błyszczące, a od spodu jaśniejsze i matowe. Jesienią efektownie przebarwiają się na żółtawo lub rdzawo, dlatego lasy bukowe wyglądają w tym czasie szczególnie zachwycająco. Buki kwitną od od kwietnia do maja. Po tym rozwijają się trójkątne orzeszki ukryte w kolczastej okrywie. Jest to przysmak wiewiórek, dzików oraz sójek, ale mogą też stanowić przysmak ludzi!

Buki są drzewami wolno rosnącymi, które mogą żyć około 350 lat. Warto podkreślić, że są cenione nie tylko z uwagi na urodę, ale także ze względu na bardzo twarde drewno, idealne do produkcji mebli, parkietu i zabawek dla dzieci. W przydomowych ogrodach, a także w parkach i w przestrzeni miejskiej najczęściej widuje się buki czerwonolistne. Jeśli zainteresował Cię buk zwyczajny, a zwłaszcza forma czerwonolistna, to idealną propozycją dla Ciebie może być odmiana 'Atropunicea'. Pamiętaj jednak, że jest to drzewo osiągające wysokość 20 metrów, choć bardzo dobrze znosi przycinanie i nadaje się zarówno do pojedynczych nasadzeń, jak i na szpalery. Jego liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowożółto. Marzy Ci się buk czerwony, którego wysokość nie przekracza 5 metrów? W sam raz dla Ciebie będzie buk pospolity 'Purpurea pendula', zwany również bukiem purpurowym. Wyróżnia go nie tylko niewysoki wzrost, ale także bardzo ciemny odcień liści. Możliwości jest jednak więcej. Sprawdź też, jak wygląda buk pospolity 'Tricolor', którego niezwykłe ubarwienie wspaniale prezentuje się zwłaszcza w przydomowych ogrodach. 

Buki nadają się do wiosennych nasadzeń. Dobrze rosną zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, jednak znoszą również zacienione stanowisko. Lubią ziemie żyzne, próchnicze, napowietrzone i wilgotne, ale nie podmokłe. Nie mają wymagań odnośnie odczynu podłoża. Najlepiej czują się tam, gdzie jest stały poziom wód gruntowych. Drzewa te nie przepadają za upalnymi latami. W takich okresach nie można zapominać o ich regularnym nawadnianiu. Trzeba też mieć na względzie to, że zdrowo rosną tam, gdzie jest dość wilgotne powietrze. Z racji tego, że nie szkodzą im zanieczyszczenia atmosferyczne, z powodzeniem sadzi się je w warunkach miejskich. Hodując te drzewa, należy mieć świadomość tego, że są wrażliwe na wiosenne przymrozki, które uszkadzają niekiedy jego kwiaty i liście. 

Mimo że buki bardzo dobrze znoszą cięcie, to po zasadzeniu nie skracamy ich pędów, chyba że zakładamy żywopłot. Młode rośliny trzeba obficie podlewać przez kilka lat. Chcesz zasadzić las, w którym będą rosły buki? Sprawdź, jakie są zasady zakładania lasu i zrób coś dla siebie, swojej rodziny i przyszłych pokoleń. A może szukasz wyjątkowo niskiej odmiany buka? Będziesz zaskoczony wymiarami jednego z egzemplarzy dostępnych w naszej ofercie. Buk pospolity 'Mercedes' szczepiony na pniu to wolno rosnące karłowe drzewo, które po 10 latach hodowli osiąga zaledwie metr wysokości, a po wielu kolejnych sezonach może urosnąć tylko o 3 metry wyższe. Odmiana ta jest bukiem płaczącym, o pędach i liściach zbliżonych wyglądem do wierzby. 

Buk na żywopłot - poznaj tajniki pielęgnacji naturalnego ogrodzenia

Buk świetnie nadaje się na gęste i wysokie żywopłoty oraz szpalery. Z racji tego, że drzewo lubi cięcie, można bez większego trudu utrzymać żywopłot w pożądanej formie. Nadaje się do tego buk pospolity i jego odmiany, np. wspomniana 'Atropunicea'. Buk na żywopłot powinien pochodzić ze szkółki, gdzie roślina zostanie odpowiednio przygotowana do nasadzeń.

Aby żywopłot z buka wyglądał efektownie, przed jego założeniem trzeba oczyścić teren z chwastów i kamieni. Stanowisko najlepiej będzie przekopać i wyrównać. Glebę można użyźnić kompostem bądź obornikiem. Sadzenie buków będzie łatwiejsze, jeśli w ziemię wbijesz kołki połączone sznurkiem. Sadzonki żywopłotowe buka skrócone o 1/3 długości umieszczamy w jednym lub w dwóch rzędach co 20-30 cm albo co 25-45 centymetrów. Po posadzeniu roślin ważne jest ich nawadnianie, dobrze będzie pomyśleć o założeniu systemu nawadniania kropelkowego.

Wiosną pierwszego roku po posadzeniu żywopłotu trzeba przyciąć rośliny - formowanie boków najlepiej zacząć, gdy będą one miały kilka lat. Żywopłot z buka przycinamy dwa razy w roku, czyli na przełomie marca i kwietnia oraz w sierpniu. Aby stał się gęsty i zwarty, każde kolejne cięcie trzeba przeprowadzać nie wyżej niż 10-15 cm od poprzedniego. Ważne będzie pozbywanie się chwastów, które mogą hamować wzrost buków. Opłaci się też ściółkować podłoże, bo będzie to zapobiegać wysychaniu gleby. Jeśli zaś szukasz odmiany o wąskim pokroju, może zainteresować Cię buk kolumnowy.

Sadzonki buka kupisz na Sadowniczy.pl

W naszym sklepie znajdziesz sadzonki różnych odmian buka. Pamiętaj o tym, że rośliny szkółkowane przyjmują się lepiej niż siewki. Młode buki są u nas hodowane w taki sposób, by wytworzyły silne i zdrowe korzenie. Dzięki temu lepiej przyjmują się na stałym miejscu i są odporniejsze na choroby. Bez względu na to, które buki z naszej oferty najbardziej trafiają w Twój gust, możesz liczyć na to, że otrzymasz od nas zdrowe i ładne sadzonki. Nie ryzykuj zmarnowania swoich pieniędzy, kupując drzewa w niesprawdzonych sklepach. Sprawdź także nasze rośliny doniczkowe i uświetnij swój ogród według własnego pomysłu. 

pixel