Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Krzewy zadarniające okrywowe

133 produkty

Rośliny na skarpę, czyli jak w naturalny sposób ustabilizować grunt

Skarpa jest zdecydowanie jednym z bardziej malowniczych sposobów ukształtowania przestrzeni ogrodu. Niestety, bywa również wymagająca i jeśli nie zostanie odpowiednio przygotowana, może przerodzić się w źródło problemów. Dlatego, zanim założysz lub obsadzisz już istniejącą skarpę, dokładnie zaplanuj to działanie. Istotne są zarówno rośliny na skarpę, jak i metody ich obsadzania. Skupienie się na szczegółach pozwoli ustrzec się typowych błędów i sprawi, że Twoja praca nie pójdzie na marne. 

Czytaj więcej

Jak skonstruować skarpę?

Jeśli dopiero przygotowujesz swoją skarpę postaraj się, aby na jej spodzie znalazła się gruba frakcja: żwir, kliniec, kamienie, gruz. Kolejną warstwą powinna być tzw. martwica, czyli grunt pochodzący z wykopu. Na samym wierzchu konieczne jest rozplantowanie ziemi ogrodniczej. Tak zaprojektowana skarpa będzie naturalnie dobrze się drenować. Pamiętaj jednak, że taka dopiero usypana, nie jest odpowiednim miejscem do sadzenia krzewów płożących czy generalnie nasadzenia. Na skarpie można sadzić coś dopiero, gdy osiądzie. Można ten etap przyspieszyć, stosując ubijarkę zagęszczającą grunt. 

Najlepiej budowlę usypywać jesienią, a obsadzenia skarpy dokonywać w okresie wiosennym. Należy także pamiętać, że stoki nienaturalnie wykonanego wzniesienia zawsze muszą zostać w pewien sposób wzmocnione. Dobrze w tym celu sprawdza się agrotkanina i geokrata komórkowa. Warto pamiętać, że dedykowane rośliny okrywowe na skarpy w połączeniu z większymi kawałkami kamieni również utwardzą jej powierzchnię na tyle, że nie będzie groziła zsunięciem się. Geowłóknina będzie niezbędna tam, gdzie skarpa jest bardzo stroma: przy zboczach pochyłych w ok. 30 ° rośliny zadarniające zimozielone, rośliny płożące na skarpę i zwykła murawa będą w zupełności wystarczające. 

Niskie rośliny okrywowe mają dobrze rozwinięte systemy korzeniowe, w dodatku rozrastają się wpuszczając w glebę korzenie z kolejnych swoich odnóg. Dobrym wyborem będzie zawsze trzmielina 'Fortunea', jałowce płożące, kosodrzewina (to również krzewy ozdobne, na skarpę idealne ze względu na niski wzrost i szybki przyrost), tojeść rozesłana, barwinek pospolity, szczodrzeniec, bodziszek czerwony, berberys, irga 'Dammera Major', runianka japońska. Ciekawym rozwiązaniem będzie również bambus mrozoodporny na skarpy np. odmiana 'Sasa Palmata', 'Sommerwind'.

A jakie krzewy na skarpy absolutnie się nie nadają? Przede wszystkim takie, które wymagają bardzo dużego nawadniania. Jeśli nie zamierzamy naszej skarpy szczególnie umacniać, uwielbiające wilgoć rośliny mogą doprowadzić do stopniowego osuwania się naszej małej architektury ogrodowej i odpływania składników odżywczych. 

Co zamiast trawnika? Tanie sposoby na przestrzeń w ogrodzie

Jeśli zastanawiasz się, co w ogrodzie zasadzić zamiast trawy, by nie musieć martwić się o koszenie, nawadnianie i regularną pielęgnację, pomyśl o krzewach płożących. Zimozielone gatunki będą ozdobą również w okresie chłodniejszych miesięcy, co jest dodatkową ich przewagą nad typowym trawnikiem. Dobrze w tym celu sprawdzają się trzmieliny, jałowce i kosodrzewiny. Są bardzo odporne, zdrowe sadzonki świetnie się przyjmują, stosunkowo szybko się rozrastają. Do najpopularniejszych gatunków tych krzewów zalicza się jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet', jałowiec pospolity 'Repanda', kosodrzewinę 'Ophir', 'Varella', 'Wintergold'.

Rośliny okrywowe zamiast trawnika, co prawda nie umożliwiają chodzenia po nich, jednak w miejscach ogrodu, które i tak nie są uczęszczane, będą doskonałym rozwiązaniem. Krzewy płożące na skarpę, do miejsc zacienionych i do miejsc nieuczęszczanych, to przede wszystkim wspomniane jałowce płożące, kosodrzewina, sosna bośniacka, sosna czarna i różnego rodzaju czyśćce wełniste, rozchodniki oraz rogownice. Dla miłośników liściastych krzewów okrywowych najlepszą propozycją okażą się szczodrzeniec purpurowy, irga Dammera, dziurawiec kielichowaty, runianka japońska.

Polecane rośliny zadarniające na miejsca słoneczne, to macierzanka, jastrzębiec, tymianek, fioletowy żagwin, ukwap dwupienny, rdest wężownik, acena droblistna oraz wszelkie rozchodniki. To również dobre rośliny na skarpę przy tarasie, jeśli nie będzie ona zbyt wielka i niekoniecznie zależy nam na podtrzymującej ją roślinności. W przeciwnym wypadku wybierzmy rośliny wzmacniające skarpę, takie jak barwinki pospolite, runiankę, wszelkiego rodzaju bluszcze. Z tym, że warto pamiętać, iż bluszczowate są zazwyczaj mocno ekspansywne. 

Krzewy zamiast trawnika mają wiele zalet: zazwyczaj nie wymagają zbyt wiele wysiłku ogrodniczego, dodatkowo pięknie się prezentują przez cały rok (szczególnie iglaste krzewy zimozielone), są bardzo odporne na warunki atmosferyczne.

Zimozielone krzewy płożące - nadaj podwórku piękna zimową porą

Zimozielone rośliny płożące, które świetnie prezentują się przez cały rok, to jednocześnie te same, co polecane krzewy na skarpę: jałowce, irgi oraz pnącza takie jak bluszcze. Ostatnio chętnie wybierane są także zimozielone byliny zadarniające. Nie trzeba o nie szczególnie dbać, jeśli się przyjmą, stosunkowo szybko przejmą kontrolę nad wyznaczonym im fragmentem ogrodu, ciesząc oczy i niwelując obowiązek koszenia i pielenia. Przed posadzeniem konkretnych gatunków koniecznie jednak zapoznajmy się z ich wymaganiami: np. jałowce wolą ziemię lekką, świetnie znoszą okresową suszę, ale nie będą dobrze rozwijać się w glebie ciężkiej, zbitej i gliniastej. 

Krzewy płożące na skalniak, do alpinarium i nie tylko

Wiele roślin nadaje się również do tzw. zadań specjalnych. W Sadowniczy.pl znajdziesz między innymi rośliny do nasadzeń wzdłuż rowów melioracyjnych, rośliny na skarpy w cieniu, w słońcu i półcieniu oraz krzewy okrywowe. 

W ostatnim czasie olbrzymią popularnością cieszą się róże miniaturowe okrywowe, które zachowują piękne proporcje, chociaż dorastają zaledwie do 50 cm wysokości. Ich drobne liście w ciekawy sposób kontrastują kolorystycznie z niewielkimi, symetrycznymi pąkami kwiatów. Chętnie wybieraną odmianą jest również róża okrywowa, np. odmiana 'Knirps': co prawda nie jest to odmiana miniaturowa, ale za to intensywnie kwitnie przez cały sezon. Jeśli jest odpowiednio zasilana, będzie zachwycać i przyciągać spojrzenia. 

Interesuje Cię zakup róży w balocie? W Sadowniczy.pl posiadamy również i takie sadzonki!

Rośliny płożące idealne na skalniak to jednak nie tylko róże, ale również lebiodka, rojniki, opuncja, kostrzewa popielata, turzyca, cyprysik groszkowy. W przypadku alpinarium, najlepszym wyborem okaże się wawrzynek główkowy, szczodrzeniec położony, wierzba żyłkowana, janowiec barwierski, rogownica jednokwiatowa, goryczka przezroczysta. Ciekawym akcentem będą pojedyncze kwiaty, takie jak jaskry, a także trawy ozdobne i różnorodne rośliny cebulowe. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze idealnej rośliny do Twojego ogrodu, zwróć się do nas: specjaliści z Sadowniczy.pl pomogą Ci dobrać sadzonki, które spełnią Twoje oczekiwania.

pixel