Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogrodu

2020-01-14
Trzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogrodu

Trzmielina fortunea

Trzmielina fortunea to zimozielona roślina, która pochodzi z Korei i Chin. W naturalnych warunkach Euonymus fortunei przeważnie występuje jako krzew lub pnącze o skórzastych i błyszczących liściach. W Polsce odmiany trzmieliny fortunea cechują się sporą zmiennością. Mogą przybrać postać krzewu, płożącej krzewinki czy też pnącza.

Trzmielina fortunea — jak uprawiać?

Rośliny te preferują stanowiska pół cieniste, ale poradzą sobie zarówno w miejscach słonecznych, jak i bardzo cienistych. Na stanowiskach dobrze oświetlonych liście odmian barwnych będą się pięknie mienić. Gleba winna być próchniczna i żyzna, aczkolwiek będzie też rosła na miejscach ubogich.

Jest także rośliną mrozoodporną i odporną na zanieczyszczenia miejskie.

Znosi także przejściową suszę. Jako że jest to roślina zimozielona, nie możemy zapomnieć o dobrym i solidnym nawodnieniu przed nadejściem zimy. Trzmieliny świetnie znoszą cięcie, więc możemy je dowolne formować.

Jakie zastosowanie dla trzmieliny fortunea?

Rośliny tego gatunku są świetnymi roślinami okrywowymi. Sprawdzą się do zadarniania dużej powierzchni, umocnią skarpy oraz wespną się po ogrodzeniu. Do tej misji najlepiej sprawdzi się odmiana trzmielina fortunea Coloratus. Następna godna polecenia jest odmiana trzmielina fortunea Gaiety . Cechuje się ona niewielkimi liśćmi, które mają soczyście zieloną barwę i białe obrzeżenie. Pędy jej płozą się po ziemi i tworzą zielono-białe kobierce.

Kolejna odmiana, którą warto bliżej poznać to trzmielina fortunea Emerald Gold. Charakteryzuje się ona drobnymi, zielonymi liśćmi z jaskrawo-żółtym obrzeżeniem. Z kolei trzmielina fortunea Sunspot liście ma drobne, zielone, z intensywnie żółtym środkiem. Trzmieliny fortunea doczekały się worm piennych szczepionych na pniu.

trzmielina Fortunea Coloratus
trzmielina Fortunea Emerald Gaiety
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel