Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rojniki

8 produkty

Rojnik to znana i lubiana ozdoba skalniaków, skarp i miejsc ubogich w wodę. Pochodzą z rodziny gruboszowatych, a ich naturę doskonale opisuje ich łacińska nazwa Sampervivum, czyli „wiecznie żywy”. Rojniki to rośliny o bardzo małych wymaganiach i wysokiej wytrzymałości. Można je sadzić jako samodzielnie lub jako część kompozycji z innymi roślinami – najlepiej niebyt wysokimi. Rojniki tworzą niskie skupiska ściśle przylegających do siebie roślin. Dzięki dużej wytrzymałości można sadzić je nawet w szczelinach między betonowymi płytami czy kamieniami.

Czytaj więcej

Rojniki - jak sadzić, odmiany, uprawa, rozmnażanie i kwitnienie

Rojniki mają mięsiste, pokryte skórką i woskiem, grube zielone liście, które dzięki włoskom porastającym listki mogą wpadać w odcienie czerwieni, szarości lub brązu. Kolor liści zyskuje na intensywności zimą. Dorosłe okazy latem mogą wypuszczać kolorowe kwiaty, osadzone na długich i szerokich pędach. Rojniki są sukulentami - potrafią magazynować wodę, dzięki czemu z łatwością przetrwają nawet długie okresy suszy.

Młode byliny przybierają formę zbitej kulki, a w miarę czasu liście powoli rozchylają się. Dojrzały rojnik ma do 5 cm wysokości i od kilku do nawet kilkunastu cm średnicy, w zależności od gatunku i odmiany. Łodygi z kwiatostanem mogą mieć nawet kilkanaście cm wysokości. Najintensywniej rojniki rosną na wiosnę, latem odpoczywają, a wzrost ustaje. Pod koniec lata znowu następuje faza wzrostu i trwa aż do jesieni, kiedy rojniki skupiają się ściślej w kulki, by przygotować się do zimowania.

Rojniki są niebywale łatwe w rozmnażaniu. Robimy to przez podział rozet wczesną wiosną (kwiecień) lub późnym latem (sierpień). Młode rozety oddzielamy od rośliny głównej i wsadzamy do ziemi. Młoda roślina bardzo szybko ukorzenia się w ziemi (po ok. 2-3 tygodniach), dzięki czemu rojnik rozrasta się z roku na rok coraz bardziej.

Zdobią one nie tylko skalniaki, ogrody czy przerwy w skałach, betonie i murkach. Z powodzeniem można je sadzić w skrzyniach na balkonie. Ich dużą zaletą jest zimozieloność i mrozoodporność, dzięki czemu wyglądają dobrze przez cały rok i z łatwością przetrwają zimę bez konieczności ich okrywania.

Rojniki mają wiele gatunków. Najpopularniejszym okazem w ogrodach jest rojnik murkowy, a także rojnik ogrodowy i jego odmiany z szerokim wachlarzem kolorów. Mają one ciekawe barwy - od jasnozielonej 'Fidel' czy oliwkową 'Alladyn' przez zielono-niebieską odmianę 'Blue Star' i czerwoną 'Otello'. Wspaniałym przykładem rojnika jest także rojnik murkowy 'Purpureum Sempervivum tectorum' z szarozielonymi liśćmi o czerwonych wierzchołkach. Wysokogórskim gatunkiem, który zobaczymy w polskich Tatrach czy Bieszczadach, ale także w Pirenejach, jest rojnik górski.

Jeśli szukamy oryginalnego rojnika, dobrym wyborem będzie rojnik pajęczynowaty, którego pędy wyglądają, jakby pokrywała je pajęczyna. Jedynym mankamentem tego gatunku jest tendencja do gnicia przy zimnie i wysokiej wilgotności, dlatego od późnej jesieni do wiosny powinno się przenosić go do domu. W internetowych sklepach ogrodniczych jest mnóstwo pięknych gatunków i odmian, z których można stworzyć niepowtarzalne i zachwycające kompozycje w naszych ogrodach.

Jak sadzić rojniki w ogrodzie? Kompozycje na skalniaku

Rojniki to rośliny bardzo łatwe w uprawie, ich sadzenie do gruntu również nie jest skomplikowane. Sadzonki w postaci małych rozetek można kupić w pojemnikach, a do gruntu należy przesadzić je w okresie od kwietnia do sierpnia. Jeśli posadzimy je później, ze względu na okres przygotowawczy do zimy, rośliny mogą się nie ukorzenić lub ukorzenić słabo. Aby wsadzić sadzonki rojnika do gruntu, należy przygotować niewielkie wgłębienie w podłożu - mieszance przepuszczalnej gleby z piaskiem i żwirem (może być także sam piasek i żwir). Grunt należy zwilżyć, posadzić w nim sadzonkę i delikatnie docisnąć ją podłożem.

Rojniki będą wspaniałą ozdobą wszystkich tych miejsc, gdzie inne rośliny będą miały niewielkie szanse na przetrwanie. Pięknie wyglądają w szczelinach ścian i murów czy betonowych schodów, ale przede wszystkim świetnie prezentują się na skalniakach. Różnobarwne rozety rojników ożywią i upiększa ogródki skalne, obsypane kolorowymi kamykami, żwirem stworzą elegancką kompozycję. Jednym z rozwiązań na urozmaicenie krajobrazu rojnikami jest posadzenie ich np. w pniaku.

Te rośliny będą wyglądały efektownie posadzone samodzielnie, ale można też tworzyć z nich piękne kompozycje. Jako towarzystwo rojników sprawdzą się inne rośliny o podobnych wymaganiach - skalnice, miskanty, santoliny cyprysikowate i rozchodniki, a także inne niskie okazy (do 10-15 cm), które nie mają wysokich wymagań. Należy pamiętać, że rojnikom potrzeba do intensywnego rozrostu jedynie trochę podłoża i wilgoci.

Bardzo ciekawym faktem dotyczącym rojnika jest to, że jest on bardzo podobny do aloesu. Pędy tej rośliny są jadalne, a znajdujących się w jej liściach żel ma właściwości łagodzące i nawilżające.

Czy rojniki można hodować w domu?

Tak, jak najbardziej. Rojnik doskonale nadaje się do uprawy w domu i tworzyć z niego niepowtarzalne ozdoby. Rojniki można posadzić na domowych skalniakach stworzonych w dużych, płaskich donicach, można wykorzystać je w wysokich słojach, starych ozdobnych misach, a nawet w filiżance po kawie, która będzie świetną doniczką dla rojnika.

Do uprawy rojników w domu potrzebujemy płaskiej doniczki (choć może to być dowolny pojemnik z otworem w dnie), kamienne podłoże - mogą to być ozdobne kamyki na wierzchu, a poniżej keramzyt, który zapewni drenaż. Między rośliny i kamyki należy wsypać także gruboziarnisty żwir i wymieszane ze żwirem i piaskiem podłoże ogrodnicze. Do tak przygotowanego podłoża w pojemniku wsadzamy naszego rojnika lub kilka jego okazów.

Rojnik - gdzie kupić te byliny do domu i ogrodu?

Rojniki bez problemu kupimy w sklepach ogrodniczych, także tych w sieci. W internetowych sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór nasion pięknych odmian tych roślin.

Rojniki tworzą także ciekawe kompozycje w domach, na tarasach i w ogrodach - można z nich tworzyć tematyczne zestawienia, np. posadzić je w starych naczyniach - metalowych kubkach, wazach, ceramicznych misach. Modnym dodatkiem wystroju wnętrz jest słój wypełniony kamienistym podłożem i kilkoma odmianami rojnika. Rojnik świetnie sprawdzi się także w minimalistycznych aranżacjach, wykorzystujących rzeczy z pozoru zbędne. W domu można zagospodarować stare pamiątki z wakacji, duże muszle, a nawet stare ramki na zdjęcia, by w nich stworzyć żywy obraz lub kompozycję na wzór wianka do powieszenia na ścianie.

pixel