Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Krwawniki

11 produkty

Krwawnik może osiągać nawet metr wysokości. Jego łodyga jest prosta, a na szczycie rozgałęzia się. Roślina ma charakterystyczne, długie i pierzastosieczne liście w ciemnozielonym odcieniu, ale jeszcze bardziej rozpoznawalne w przypadku krwawnika są kwiaty. Te elementy byliny są drobne, ale bardzo zagęszczone i zebrane w baldachowate kwiatostany, co sprawia, że prezentują się dość ozdobnie. Kwiatostany krwawnika pojawiają się w czerwcu i zdobią bylinę aż do października. Całą roślinę porastają delikatne, krótkie włoski.

Czytaj więcej

Jak wygląda krwawnik i jakie ma właściwości?

Krwawnik jest rośliną, o której słyszał chyba każdy, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wygląda. Ta bardzo popularna w ziołolecznictwie wieloletnia bylina z rodziny astrowatych rośnie powszechnie w całej Polsce, ponieważ łatwo dostosowuje się do różnych warunków. Można ją dostrzec na łąkach, pastwiskach, ugorach, poboczach dróg i terenach ruderalnych, ale niektóre gatunki krwawnika sadzi się również w ogrodach. Krwawnik rosnący dziko bardzo szybko rozrasta się i może zająć naprawdę duże obszary, dlatego uznaje się go za chwast ekspansywny. Na szczęście nie jest on często spotykany na polach uprawnych, jednak warto wiedzieć, że jego obecność w paszy dla zwierząt pogarsza jej smak.

Choć niektórzy mają problem z inwazyjnością krwawnika pospolitego, to jednak trzeba pamiętać o tym, że mimo swojej powszechności jest to roślina bardzo ceniona ze względu na swoje właściwości. Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że nie spożywa się krwawnika zerwanego prosto z łąki i nieprzetworzonego, ponieważ w konsekwencji może dojść do bólu głowy i oszołomienia, możliwa jest też wysypka. Co ważne, krwawnik nie tylko psuje smak pożywienia dla zwierząt, ale niekiedy jest także przyczyną zatrucia pokarmowego wśród bydła. 

Surowcem leczniczym krwawnika są zarówno kwiaty, jak i liście. Już w średniowieczu wykorzystywano jego właściwości przeciwkrwotoczne, które zresztą są doceniane także dzisiaj, między innymi przez kobiety skarżące się na zbyt obfite miesiączki. W krwawniku w śladowych ilościach występuje achilleina, czyli gorzki glikozyd cyjanogenny wspomagający hamowanie krwawienia wewnętrznego i zewnętrznego. W zielu krwawnika znajdują się także inne cenne substancje: flawonoidy oraz garbniki (będące polimerami flawonoidów), cholina, witamina C, potas, cynk.

Ziele tej byliny ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Można po nie sięgać w przypadku różnych infekcji, w trakcie których pojawia się gorączka, należy też wiedzieć, że ma ono zdolność osłabiania reakcji alergicznych (cholina). Krwawnik stosuje się także podczas zaburzeń łaknienia i gdy występują wzdęcia. Ziele krwawnika pomaga też łagodzić artretyzm. Niektórzy regularnie spożywają niewielkie ilości naparu krwawnika, by poprawić swoją odporność, ale takie działania trzeba omówić z lekarzem, który określi, czy nie występują ku temu przeciwwskazania. Warto dodać, że napar z ziela krwawnika działa uspokajająco. Można go także używać zewnętrznie, na przykład do przemywania przetłuszczającej się skóry. Krwawnik stosuje się również do odkażania ran. 

Czy krwawnik jest rośliną ozdobną? Poznaj kolorowe gatunki i odmiany!

Ci, którzy doceniają urodę kwiatów porastających łąki, mogą zachwycić się subtelną urodą krwawnika, dodającą uroku polnym bukietom. Kto woli jednak bardziej szlachetne rośliny ozdobne, ten powinien mieć na uwadze, że jest sporo gatunków i odmian krwawnika będących roślinami docenianymi przez wymagających koneserów. Krwawniki z kolorowymi kwiatami to bez wątpienia coś specjalnego dla wymagających osób. Prawdziwym hitem jest wyjątkowa mieszanka krwawników ogrodowych uzyskana przez wielokrotne krzyżowanie krwawnika pospolitego. Jeśli chcesz ozdobić swój ogród malowniczymi krwawnikami w wielu kolorach, idealny dla Ciebie będzie krwawnik ogrodowy 'Summer Pastels'.

Zależy Ci na kwiatach w konkretnych kolorach? Świetnie się składa, bo możesz zdecydować się na krwawniki z kwiatostanami w odcieniach najbardziej wpisujących się w Twój gust i w aranżację Twojego ogrodu. Niebanalną odmianą jest krwawnik ogrodowy 'Terracota'. Ta wyróżniająca się bylina z żółtopomarańczowymi kwiatami szczególnie dobrze wygląda w ogrodach utrzymanych w stylu rustykalnym! Jeśli lubisz kwiaty w takiej kolorystyce, to możesz zachwycić się również kwiatami krwawnika wiązówkowatego żółtego. Warto wyjaśnić, że krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulina), znany jest również jako krwawnik żółty oraz krwawnik talerzowaty. Jest to bardzo malowniczy gatunek o szczególnie dużych kwiatostanach. Bylina ta wyróżnia się bardzo dużymi kwiatostanami, które mogą stać się mocnym akcentem w każdym ogrodzie.

Jeśli gustujesz w różowych i czerwonych kwiatach, godne polecenia będą inne krwawniki. Jednym z nich jest krwawnik pospolity 'Paprica', którego obfite kwiatostany są w pięknym malinowym odcieniu. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej dekoracyjnych odmian! Zwróć też uwagę na krwawnik pospolity 'Cerise Queen'. Kwiaty tej rośliny mają zabarwienie od jasnego różu aż po kolor wiśniowy. Jeśli szukasz krwawnika w kolorze czerwonym, będzie to odpowiedni wybór.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także krwawnik pospolity 'Apfelblute'. Jego kwiaty są jasnofioletowe i najbardziej spodobają się osobom gustującym w ogrodach utrzymanych w stylu prowansalskim lub romantycznym. Krwawnik ozdobny świetnie wygląda jako element wyszukanych bukietów na różne okazje. Do takich kompozycji możesz wykorzystać także pozostałe byliny i inne rośliny na bukiety. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie będą równie dobrze sprawdzać się w roli kwiatów ciętych. 

Krwawnik pospolity - uprawa, jak sadzić, gdzie kupić nasiona?

Wiele przemawia za tym, by uprawiać tę interesującą roślinę. Krwawnik pospolity, czyli inaczej Achillea millefolium posiada walory estetyczne, poza tym może być stosowany jako dobroczynne zioło, które pomaga na wiele dolegliwości i sprzyja leczeniu różnych chorób. Pamiętaj też o tym, że jest to bylina długo kwitnąca i miododajna. Jeśli chcesz hodować także inne rośliny będące źródłem nektaru, sprawdź, które z nich będą odpowiednie. Rośliny miododajne dodadzą uroku temu miejscu z jeszcze jednego powodu - wabią motyle! Twój ogród będzie jeszcze piękniejszy, jeśli zamieszkają w nim te wdzięczne owady.

Jak można się domyślić, uprawa krwawnika nie jest wymagająca, ale warto wiedzieć, w jakich warunkach osiąga się najlepsze efekty. Krwawnik szczególnie lubi nasłonecznione miejsca i dobrze znosi suszę. Nie przepada jednak za glebą o wysokiej kwasowości i gliną - preferuje ziemię próchniczą. Jeśli w Twoim ogrodzie jest dużo innych roślin, a krawnik ma być tylko jedną z nich, miej na uwadze to, że często jest on bardzo ekspansywny. Aby nie dopuścić do samosiewu i nadmiernego rozprzestrzenia się krwawnika, należy pozbywać się przekwitających kwiatostanów. Chcesz hodować tę bylinę przez długie lata? Nie będzie to trudne, bo roślina jest mrozoodporna i nie wymaga przykrywania na zimę, ale jesienią trzeba przyciąć ją na wysokości około 10 centymetrów.

Jeśli chcesz hodować krwawniki, możesz zdecydować się na nasiona lub sadzonki. Wysiew krwawnika wprost do gruntu przypada na okres od późnego kwietnia do czerwca. Nasiona lekko wciskamy w ziemię, nie zakopujemy ich zbyt głęboko. Gotowe sadzonki zaleca się sadzić do gruntu jesienią, a ich rozstaw powinien wynosić 30 x 30 centymetrów. 

Jak pozbyć się krwawnika z trawnika?

Zdarza się, że trzeba pozbyć się krwawnika, który stał się nadmiernie ekspansywny. Można zrobić to, wybierając metodę mechaniczną, czyli po prostu kosząc trawę. Istnieje także inna opcja, warta rozważenia, jeśli chce się mieć w ogrodzie bujny, nieskoszony trawnik. Stosując herbicydy selektywne niszczące chwasty dwuliścienne, nie dopuścisz do uszkodzenia samej trawy. Środki takie rozprowadza się przy użyciu opryskiwaczy ręcznych.

pixel