Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odętki - sadzonki odętek

2 produkty

Odętka to roślina z rodziny jasnowatych i w Polsce występuje jedynie jako bylina ogrodowa. Ma kilkanaście gatunków, jednak w naszym kraju najpopularniejsza jest odętka wirginijska. Jest ona wysoce mrozoodporna, łatwa w uprawie, a dodatkowo kwitnie długo, dzięki czemu zdobi rabaty przez całe lato – od lipca do końca września. Kwiaty odętki przypominają wysokie wrzosy, które tworzą gęste kępy. Roślina szybko się rozrasta, dlatego warto posadzić ją w towarzystwie traw ozdobnych i innych bylin o podobnych wymaganiach i wysokości.

Czytaj więcej

Odętka - jak wygląda, kiedy siać i sadzić, uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Odętki siejemy od grudnia do kwietnia, jeśli chcemy pierwsze kwitnące byliny zobaczyć latem. Można też wysiać je pod osłony latem - od czerwca do sierpnia - i przesadzić do ogrodu w kolejnym roku. Sadzonki odętki najlepiej wsadzić do podłoża w okresie od kwietnia do końca września. Roślina ta lubi słoneczne lub delikatnie ocienione stanowiska oraz żyzne, stale lekko wilgotne podłoże. Wilgotność gleby to jej główne wymaganie - przesuszona traci liście najbliżej gruntu. Odętka jest odporna na choroby, mrozy, szybko się rozrasta, porastając coraz większy teren, dlatego jej stanowisko powinno być możliwie duże. Aby zatrzymać ekspansję rośliny, należy regularnie przycinać jej pędy lub posadzić ją w donicy bez dna. Boki donicy powinny skutecznie zahamować rozrost odętki, ale co kilka lat trzeba ją wykopać, podzielić roślinę na mniejsze sadzonki i posadzić ją z nowym, świeżym podłożem.

Podział rozrośniętego systemu korzeniowego rośliny to także najlepszy sposób na jej rozmnażanie. Stale wilgotne podłoże sprawia, że odętka rodzi kwiatostany mające nawet do 30 cm i kwitnie przez około 6 tygodni. Odętka ma kwiaty o różnej kolorystyce. Najbardziej charakterystyczna i powszechna jest odętka białą.

Odętka wirginijska - rozstawa, uprawa, przycinanie i odmiany

Odętka wirginijska to najbardziej znany i powszechny gatunek odętki w polskich ogrodach. W naturze występuje na bagnistych obszarach Ameryki Północnej. Bylina ta dorasta do ok. metra wysokości, tworzy rozległe kępy z lancetowatymi, ząbkowanymi liśćmi nad ziemią i gęste, mocne systemy korzeniowe w podłożu.

Od czerwca do sierpnia odętka wirginijska kwitnie, upiększając rabaty ogrodowe swoimi niewielkimi, barwnymi kwiatami, które mają lekko rozdęty kształt z ząbkowanie zakończonymi płatkami. Kwiatostany przypominają kłosy, są gęste i długie nawet na ok. 30 cm. Kwiaty wyrastają w pionowych rzędach i mają różne kolory. W zależności od odmiany mogą być białe lub mieć barwę fioletową lub różową. Kwiaty odętki wirginijskiej po przekwitnięciu zamieniają się w rozłupnie z nasionami.

To rodzina niezwykle wdzięczna w uprawie. Jest mrozoodporna, nie choruje, pięknie kwitnie. Jedyne, czego potrzebuje to nasłonecznione lub lekko zacienione stanowisko i zawsze lekko wilgotne podłoże. Może kwitnąć nawet dwa razy w roku - wystarczy po pierwszym kwitnieniu przyciąć pędy. Można ją rozmnażać przez nasiona, sadzonki, a także podział kępy.

Nasiona odętki wirginijskiej siejemy do pojemników na głębokość ok. pół centymetra. Podlane zasiew odstawiamy w ciepłe, jasne miejsce z temperaturą ok. 25 st. C. Sadzonki pikujemy, gdy będą miały około 5 cm wysokości, a na przełomie wiosny i lat wysadzamy je do gruntu. Odętki wirginijskie sadzimy w grupie po 9 sztuk na 1 m kw.

Odętka wirginijska świetnie wygląda w ogrodach, ale z powodzeniem można uprawiać ją na tarasie czy balkonie. Będzie się też pięknie prezentować jako kwiaty cięte w wazonie. Odętka wirginijska ma wiele ciekawych odmian, a ich cena w sklepach ogrodniczych waha się od kilkunastu do ok. 20 zł. Eleganckie, białe kwiaty ma odętka wirginijska 'Alba'. Ciekawe kwiatostany przypominające nadmuchane baloniki w kolorze różowym ma odętka wirginijska 'Bouquet Rose'. Wczesna odmiana odętki, która dorasta do ok. 70 cm i ma białe, kłosowate kwiatostany to odętka wirginijska biała. Inne ciekawe odmiany odętki wirginijskiej to 'Variegata' o białych brzegach liści czy odętka wirginijska 'Cristal Peak White', która sama oczyszcza się z przekwitłych kwiatów, a także odętka wirginijska 'Summer Snow' czy fioletowo-różowa, wyjątkowo piękna odętka 'Vivid'.

Sprawdź, jakie odmiany odętki wprowadzić w ogrodzie

Odętka będzie wyjątkową ozdobą rabat. Należy jednak pamiętać, że bardzo szybko się rozrasta, jest bardzo ekspansywna. Odmiany odętki, które świetnie sprawdzą się w ogrodzie to m.in. odętka wirginijska 'Rosea' z jasnofioletowymi kwiatami, biała 'Alba' i zachwycająca dwukolorowymi liśćmi odętka wirginijska 'Variegata'. W ogrodach wiejskich i rustykalnych najlepiej połączyć różne kolory odętek i posadzić je w towarzystwie lawendy, liliowców, rudbekii, rozchodników czy jeżówki. Pięknie będzie wyglądała także w kompozycji z jesiennymi astrami i trawami ozdobnymi. Odętkę można zastosować także jako roślinę okrywową. Doskonale sprawdzi się zasadzona pod wysokimi drzewami lub krzewami, gdzie nasłonecznienie jest niskie. Należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ odętka nie toleruje suszy.

pixel