Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szczodrzeńce żarnowce

6 produkty

Żarnowce i szczodrzeńce to rośliny zaliczane do rodzaju Cytisus. Należy do niego około 70 gatunków roślin, które są zimozielonymi krzewami bądź niewysokimi drzewami. Ich wspólna cecha to raczej małe, trójklapowe liście oraz liczne kwiaty podobne do tych łubinu. Kwiaty te są osadzone na wiotkich pędach. W Polsce w stanie dzikim pospolicie występuje głównie żarnowiec miotlasty. W ogrodach hoduje się najczęściej mieszańcowe odmiany w rozmaitych kolorach. Żarnowce i szczodrzeńce są łatwe w uprawie, więc często wykorzystuje się także do nasadzeń w przestrzeniach miejskich. 

Czytaj więcej

Czym różnią się od siebie żarnowce i szczodrzeńce?

Żarnowce są na ogół większe od szczodrzeńców - żarnowiec miotlasty może osiągać 2 m wysokości, natomiast popularny szczodrzeniec rozesłany zazwyczaj dorasta do wysokości 0.5 metra, choć niektóre odmiany wymiarami niemal dorównują żarnowcom. Żarnowiec kwitnie w maju i w czerwcu. Szczodrzeńce najczęściej zakwitają już w kwietniu i pozostają na roślinie również do czerwca. Zasadnicza różnica między tymi gatunkami polega na tym, że żarnowce mają kwiaty, które są osadzone wzdłuż prawie całego pędu, a u szczodrzeńców kwiatów jest mniej i po kilka na pędzie.  

Żarnowiec - krzew, którego liczne gatunki i odmiany kupisz w Sadowniczy.pl

Żarnowiec oprócz tego, że lubi przepuszczalną i piaszczystą glebę, nie ma specjalnych wymagań, w dodatku jest mrozoodporny i nie potrzebuje cięcia. Właśnie dlatego poleca się je także początkującym ogrodnikom. Jednym z popularniejszych gatunków jest żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius). Roślina ta jest krótkowieczna. Dorasta na ogół do wysokości 1,5 m i ma wydłużone pędy podobne do rózgi, lancetowate liście oraz owoce w formie strąków. Żarnowce z tego gatunku, podobnie jak większość innych żarnowców, kwitną na przełomie maja i czerwca i na ogół mają żółte kwiaty. Co ciekawe, niegdyś z jego pędów robiono miotły.

Popularną odmianą jest żarnowiec miotlasty 'Boskoop Ruby', czyli rubinowy żarnowiec. Krzew ten może mieć 2 m wysokości i taką samą szerokość. Odmiana ta wyróżnia się oryginalnym zabarwieniem kwiatów, które są rubinowe na zewnątrz i liliowe od środka. Aby pięknie się wybarwiły, zapewnij roślinie słoneczne stanowisko! Warto też zwrócić uwagę na żarnowca miotlastego 'Kwarc', który kwitnie na biało-żółto i ma bardzo liczne kwiaty. Interesującą propozycją jest ponadto żarnowiec miotlasty na pniu. Jego pędy przewieszają się i tworzą barwną kulę, przyciągającą spojrzenia każdego, kto odwiedza ogród.

Rozważ też hodowlę szczodrzeńca wczesnego (Cystisus praecox). Ten wieloletni krzew ma efektowne, przeplatające się pędy, które rosną wyjątkowo gęsto. Jedną z piękniejszych odmian jest szczodrzeniec wczesny 'Albus'. Wspaniałe białe kwiaty tej odmiany to doskonała ozdoba kompozycji ogrodowych i parkowych. Krzew osiąga 1,5 m wysokości i może mieć podobną szerokość. Jeśli szukasz odmiany o nietypowym zabarwieniu, wybierz szczodrzeńca wczesnego 'Zeelandia'. Szczodrzeniec ten kwitnie na kremowo-różowo.

A może planujesz sadzenie niskiego, płożącego krzewu? Z pewnością zainteresować może Cię kwitnący na żółto szczodrzeniec położony. Ta bardzo atrakcyjnie wyglądająca roślina rośnie na wysokość 20 cm, ale jej szerokość wynosi niekiedy 1 metr. Niewysoką odmianą o silnie pokładających się gałązkach jest szczodrzeniec purpurowy 'Atropurpureum'. Kwiaty w tym przypadku są purpurowo-różowe z fioletowym obrzeżeniem. Do niskich gatunków należy także szczodrzeniec rozesłany. Krzew ten może mieć 10-50 cm wysokości. Gatunek ten kwitnie na żółto w okresie od kwietnia do czerwca. Nieco bardziej okazały jest szczodrzeniec zmienny. Ten krzew, znajdujący się w Polsce pod ścisłą ochroną, jest szarawo owłosiony i ma kremowo-żółte kwiaty zebrane w nietypowe, główkowate kwiatostany.

Rozmnażanie żarnowca

Żarnowiec to krzew ozdobny, którego można rozmnożyć przez nasiona znajdujące się w strąkach lub przez sadzonki półzdrewniałe. Trzeba jednak zaznaczyć, że z nasion rozmnaża się jedynie podstawowy gatunek. W przypadku odmian żarnowca rozmnażanych przez nasiona młoda roślina nie odziedziczy cech matecznego krzewu. W lipcu warto przeprowadzić rozmnażanie żarnowca z sadzonek. Należy wówczas z półzdrewniałych pędów bocznych odciąć sadzonki długości około 8 cm (razem z piętką). Tak pozyskany materiał trzeba umieścić w mieszaninie torfu i piasku. Można zastosować ukorzeniacz! Gdy sadzonka ukorzeni się, należy ją podlewać oszczędniej. Żarnowce na miejsce stałe sadzi się wiosną. Trzeba dobrze przemyśleć, gdzie zasadzić te krzewy, ponieważ nie tolerują przesadzania

Szczodrzeniec w ogrodzie - propozycje kompozycji

Rośliny te są dość często wykorzystywane do nasadzeń przestrzeni publicznych, wysokich skarp, a także obszarów wiejskich i długich ogrodzeń. Szczodrzeńce i żarnowce warto łączyć przede wszystkim z innymi krzewami o podobnych wymaganiach. Postaw zatem na jałowce i karłowe iglaki. Te rośliny świetnie nadają się także do sadzenia pod wysokimi drzewami. Warto też mieć na uwadze to, że szczodrzeńce ładnie komponują się z rododendronami i wrzosami. Żarnowiec czerwony, podobnie jak żarnowiec bordowy, efektownie prezentuje się w pobliżu roślin kwitnących na biało. Z kolei szczodrzeniec złoty tworzy zachwycające aranżacje z błękitnymi i pomarańczowymi kwiatami. Znajdź zielone rośliny do ogrodu, które dodadzą uroku miejscu, w którym wypoczywasz!

pixel