Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ogniki szkarłatne

14 produkty

Ognik szkarłatny to gatunek zimozielonego krzewu, który jest dekoracyjny przez cały rok, dlatego chętnie wykorzystuje się go do nasadzeń zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w przestrzeni publicznej. Ta roślina z rodziny różowatych osiąga wysokość do 3 m, ale można ją przycinać i ograniczać jej wzrost. Ognik szkarłatny ma charakterystyczne, czerwone lub pomarańczowe groniaste owoce, które zdobią go od połowy lata aż do późnej zimy i są pożywieniem dla ptaków. Ognik szkarłatny posiada też błyszczące, zielone liście o jajowatym kształcie, a pora jego kwitnienia przypada na maj i czerwiec

Czytaj więcej

Ognik szkarłatny - żywopłot z osobliwego krzewu

Żywopłot z ognika prezentuje się oryginalnie i intryguje już z daleka ? i to niemal przez cały rok. Roślina ta wygląda zachwycająco, gdy są na niej owoce, ale walory dekoracyjne mają również jej bardzo liczne, drobne kwiaty w białym kolorze. Co ważne, ognik jest rośliną ciernistą, więc nadaje się także na żywopłot obronny. W dodatku nie ma problemów z jego utrzymaniem, ponieważ uprawa krzewu jest łatwa. Jeśli chcesz stworzyć żywopłot z ognika szkarłatnego, zaplanuj jego sadzenie. Warto je wykonać między połową wiosny a połową listopada. Sadzonki ognika należy umieszczać w gruncie co 60-80 centymetrów. Dzięki przycinaniu ogniki ładnie się rokrzewiają. Tuż po posadzeniu przycinamy je o połowę, by szybko nabrały ładnego pokroju. 

Cięcie formujące ognika 

Cięcie formujące krzewów posadzonych na żywopłoty najlepiej wykonać dwa razy w roku. Pierwsze powinno odbyć się w czerwcu, a drugie w sierpniu, gdy owoce zaczynają dojrzewać. Podczas sierpniowego cięcia trzeba uważać, aby nie okaleczyć owocostanów. Pamiętaj, że jest to roślina o ozdobnych owocach. Jeśli zdecydujesz się na solitery, to miej na względzie, że ich cięcie przypada na marzec

Ognik szkarłatny w ogrodzie - uprawa i rozmnażanie

Ognik szkarłatny nie sprawia problemów w uprawie, ale warto pamiętać o tym, że najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Gleba dla tej rośliny powinna być próchnicza i żyzna, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Trzeba unikać podłoża, które jest stale wilgotne. Ogniki nie lubią przesadzania, więc dobrze się zastanów, gdzie je hodować. Ogniki dobrze znoszą suszę, ale przed nadejściem zimy trzeba go obficie podlać, aby nie zgubiły liści. Ognik jest zimozielony, ale jeśli pod koniec jesieni nie zapewni mu się zapasu wody, może stracić liście.

Przed sadzeniem ognika warto zasilić glebę obornikiem lub kompostem. Jeśli chce się rozmnożyć tę roślinę, to można zrobić to poprzez sadzonki wierzchołkowe, które pobiera się w połowie czerwca. Jesienią pozyskuje się sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe, które są bardziej odporne na utratę wody. W tym czasie niektórzy zbierają też nasiona ognika. Ich wysiew do doniczek powinien mieć miejsce w lutym. Te krzewy osiągające średnią wysokość rosną jednak niezbyt szybko i hodowanie ich z nasion wydłuża czas oczekiwania na moment, w którym ognik staje się dekoracyjny. Ognik szkarłatny, to roślina, której cena w sklepie Sadowniczy.pl jest niezbyt wygórowana. Kup zdrowe sadzonki i nie czekaj długo na efekty uprawy ognika!

Ognik szkarłatny ? czy jest trujący?

Zastanawiasz się, czy owoce ognika są jadalne? Choć dla ptaków stanowią źródło pokarmu, lepiej ich nie jeść ponieważ są lekko trujące, zwłaszcza ich pestki. Można jednak robić z nich przetwory. Owoce ognika są często mylone z owocami rokitnika, które są jadalne, smaczne i mają właściwości cenne dla zdrowia. Rokitnik ma jednak bardziej wydłużone liście i to właśnie one pozwalają odróżnić od siebie te dwa krzewy. 

Ognik szkarłatny - jak szybko rośnie ta roślina?

Krzew ognik rośnie umiarkowanie szybko. Niektóre odmiany, w tym na przykład ognik szkarłatny 'Golden Charmer', mogą jednak nieco szybciej osiągać znaczne rozmiary. Jeśli chcesz możliwie jak najszybciej cieszyć się widokiem pokaźnych krzewów tego gatunku, postaw na ognika szkarłatnego 'Orange Glow'.

Ognik - odmiany, których sadzonki znajdziesz w szkółce Sadowniczy.

Jedną z piękniejszych odmian jest ognik szkarłatny 'Red Column'. To właśnie odmiana 'Red Column' gatunku Pyracantha coccinea, bywa nazywana ognikiem czerwonym, ponieważ owoce tego krzewu są jaskrawoczerwone. Jeśli szukasz krzewu o intensywnie pomarańczowych owocach, możesz wybrać ognika szkarłatnego 'Firelight', jednak trzeba zaznaczyć, że roślina ta rośnie bardzo powoli. Odmiana wyróżnia się też bardzo obfitym owocowaniem i wyjątkową dekoracyjnością. Wyjątkowo liczne kwiaty i owoce w pomarańczowym kolorze to także domena ognika szkarłatnego 'Mohave'.

A może najlepszą ozdobą Twojego ogrodu będzie ognik szkarłatny 'Soleil d'Or', którego owoce na początku września wybarwiają się na złocistożółto? Ta ceniona odmiana jest jednak dość wrażliwa na silne mrozy. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie klimat jest niezbyt łagodny, dobrą alternatywą będzie ognik szkarłatny 'Tennont'. Interesują Cię krzewy, które osiągają najwyżej 1 m wysokości? Postaw na ognika szkarłatnego 'Kuntayi'. W sklepie Sadowniczy.pl znajdziesz różne odmiany ognika  ? cena zdecydowanej większości sadzonek jest niewysoka!

pixel