Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żagwiny

12 produkty

Żagwin, opisywany w niektórych książkach ogrodniczych jako obrecja zwyczajna, jest rośliną zaliczaną do rodziny kapustowatych. Ta piękna roślina darniowa została do naszej części świata przesiedlona w celach dekoracyjnych z dalekiej Turcji. Naturalnie występuje jeszcze w niektórych rejonach Bułgarii, Jugosławii i Włoszech.

Czytaj więcej

Żagwin - uprawa, wymagania, kwitnienie, pielęgnacja. Jak dbać o tę bylinę

Należy mieć jednak świadomość, że uprawiany aktualnie w ogródkach żagwin ogrodowy jest mieszańcem powstałym na skutek skrzyżowania wspomnianej wyżej obrecji zwyczajnej i innych gatunków żagwinów. W ten sposób powstał żagwin fioletowy np. Cascade Redżagwin niebieski i wiele innych gatunków. Tych roślin próżno szukać na łonie dzikiej przyrody, nie zmienia to jednak faktu, że są wyjątkowo atrakcyjne nie tylko dla ludzkiego oka. Żagwiny zaliczane są do roślin wabiących motyle - nad kobiercami utworzonymi z gęsto występujących zebranych w grona kwiatostanów unosi się przeważnie mnóstwo pożytecznych owadów.

Żagwin charakteryzuje się gęstym, poduszkowatym pokrojem. Nie jest rośliną wysoką - maksymalnie osiąga 10-11 cm wysokości. Wydaje rozgałęzione, bardzo elastyczne, płożące się pędy. Są one pokryte matowymi, zimozielonymi liśćmi, które odznaczają się specyficznym mięciutkim meszkiem. Liście, w kształcie owalu lub rombu, mogą być ząbkowane na swoich brzegach.

Żagwin pierwszy raz kwitnie na wiosnę, około kwietnia-maja. Na szczycie poszczególnych pędów pojawiają się niewielkie, fioletowe lub różowe kwiaty, złożone z czterech płatków. Gdy żagwin kwitnie, niemal wszystkie jego liście przykryte są kwiatami, co daje efekt kaskady fioletu i różu. Większość odmian kwitnie jeszcze parę razy przez sezon, jednak to kwitnienie wiosenne jest najbardziej zjawiskowe. Roślina ta źle znosi gorące lato, dlatego chcąc cieszyć się pięknymi kwiatami, należy podlewać żagwin z samego rana, jeszcze przed nastaniem upału. Pamiętajmy jednak, że roślina nie toleruje zalania.

Żagwin po przekwitnięciu powinien być przycięty, jeśli chcemy aby pełnił estetyczne dopełnienie rabaty oraz aby powtórzył swoje kwitnienie do jesieni. Najczęściej roślina wymaga interwencji końcem maja, niekiedy również pełnią lata.

Co więcej warto zrobić w lipcu w ogrodzie? Sprawdź kalendarz ogrodniczy na ten miesiąc

Stanowisko dla żagwinu ogrodowego powinno być słoneczne, umiarkowanie wilgotne. Roślina nie będzie kwitnąć w cieniu, ale dobrze znosi niskie temperatury. Dlatego nie ma potrzeby okrywać go na zimę (chyba, że nasz ogród położony jest w najchłodniejszej części kraju, to wtedy na czas mrozów dobrze jest pokryć go gałązkami lub sianem). Żagwin w doniczce i
żagwin na balkonie zawsze będą wymagać osłonięcia korzeni na zimę.

Żagwin jako bylina okrywowa doskonale sprawdza się jako roślina pełniąca dopełnienie skalniaka, pokrywająca murek i tworząca obramowanie dla rabat. Wyjątkowo efektownie się prezentuje, jeśli jego pędy mogą zwisać z murka lub kamieni.

Nie jest rośliną trudną w uprawie i szczególnie wymagającą. Jeśli zostanie posadzony w miejscu dostosowanym do jego potrzeb, w niedługim czasie utworzy piękny, zimozielony kobierzec.

Kiedy siać żagwin, a kiedy sadzić?

Żagwin w doniczce. Może być wysiewany do doniczek z ziemią ogrodniczą przez cały rok. Taki zasiew należy regularnie podlewać i odstawić do zimnego inspektu lub na chłodny parapet. Powstałe siewki po pikowaniu do mniejszych doniczek należy wysadzić na stałe miejsce, gdy już nie ma ryzyka występowania mrozów - w maju lub czerwcu.

Żagwin ogrodowy sadzonki. Sadzi się je w rozstawach 25 x 30 centymetrów. W zależności od wybranej odmiany żagwinu, efektu kobierca można spodziewać się już na następny sezon. Byliny efektownie kwitną zazwyczaj w rok po zasadzeniu. 

Dobrze ukorzenione sadzonki żagwinu najlepiej jest posadzić w połowie marca lub jesienią, najpóźniej w październiku.

Floks czy żagwin? Co lepsze do kompozycji?

Floks i żagwin biały często są ze sobą mylone przez niewprawnych ogrodników, ze względu na podobny wygląd kwiatostanów. Jednak w rzeczywistości rośliny całkowicie się od siebie różnią - floksy są wysokie, zebrane w kuliste kwiatostany, kończące sztywne pędy. Ich kwiaty mają po pięć płatków, a kwiat żagwinu - cztery.

Floksy dobrze komponują się z żagwinami, ponieważ te drugie tworzą ciekawe tło dla floksów. Połączenie obu roślin umożliwia stworzenie przestrzennej kompozycji, z kwiatami na dwóch poziomach. Obie rośliny przyciągają motyle.

Żagwin ogrodowy - gdzie kupić sadzonki i nasiona?

Gdzie kupić żagwin ogrodowy? Nasiona i sadzonki najlepiej jest kupować w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Oferują one zarówno pojedyncze odmiany nasion żagwinu, jak i różnokolorowy zestaw nasion żagwinu, który umożliwia stworzenie wielobarwnej kompozycji. Sklepy ogrodnicze online dbają o najwyższą jakość dostarczanych produktów, a dokonywanie w nich zakupów jest proste i intuicyjne. Takie sklepy jak Sadowniczy oferują dodatkowo wsparcie pozakupowe - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twoich sadzonek, pielęgnacji żagwinu ogrodowego oraz tego, w jaki sposób łączyć go z innymi roślinami, napisz lub zadzwoń. Doświadczeni ogrodnicy z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania.

pixel