Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lipy - sadzonki

7 produkty

Lipa (Tilia) to długowieczne drzewo (dożywające nawet kilkuset lat!) zaliczane do rodziny ślazowatych. Naturalnie występuje na półkuli północnej, w strefie umiarkowanej. Chociaż lipa to drzewo powszechnie występujące, posiada niewiele gatunków, bo zaledwie 30. Wszystkie one zaliczane są do drzew i krzewów miododajnych

Czytaj więcej

Lipa - wymagania, stanowisko, hodowla, pielęgnacja

Charakterystyczną cechą lipy jest to, że ma stosunkowo niski pień, który u starszych okazów jest bardzo gruby, pokryty korą ciemnoszarą lub szarobrunatną, z podłużnymi pęknięciami. Liście, o podłużnym i sercowatym kształcie, mają delikatnie karbowane i postrzępione brzegi. Co ciekawe, często zdarza się, że obie połówki tego samego liścia nie są symetryczne. Lipa kwitnie w lipcu, który swoją nazwę w języku polskim zawdzięcza właśnie temu drzewu, niewielkimi kwiatami w kolorze żółtym, w sporadycznych przypadkach - białym. Zebrane są one w kwiatostany, które wydzielają bardzo intensywny, miodny zapach przyciągający owadySuszone kwiaty lipy  są cennym surowcem zielarskim i farmaceutycznym. Zawierają garbniki, flawanoidy, terpeny, fitosterole, olejki eteryczne, pektyny, sole mineralne i kwasy organiczne, a także witaminę C i PP. 

Lipa nie ma szczególnych wymagań hodowlanych. Preferuje jednak gleby żyzne, delikatnie wilgotne. Najpiękniej rozwija się w miejscach nasłonecznionych, może jednak rosnąć także w półcieniu. Jako roślina mrozoodporna, nie wymaga okrywania na zimę. Jest stosunkowo odporna na choroby, jednak poddaje się atakom przędziorków i mszyc. 

Lipa ozdobna jest pięknym akcentem, który może urozmaicić rabatę lub nieciekawy fragment posesji, dobrze prezentuje się np. na tle jednorodnego kolorystycznie, wysokiego żywopłotu. Warto jednak mieć na uwadze, że lipa w ogrodzie może powodować również problemy: to jedno z najczęściej uczulających drzew. Dlatego jeśli ktoś z bliskich jest alergikiem cierpiącym z powodu kataru siennego, bliskość lipy nie jest wskazana. 

Jeśli chodzi o sadzenie, najlepiej jest decydować się na duże sadzonki lipy, ponieważ dość szybko można cieszyć się jej walorami dekoracyjnymi. Natomiast możliwe jest oczywiście również własnoręczne wysianie tego drzewa. Jeśli nasiona lipy zostaną zasiane zaraz po zbiorze, czyli wczesną jesienią, to wzejdą na wiosnę. Posiane z kolei początkiem wiosny, zaczną kiełkować dopiero na drugi rok. Dlatego dobrze jest oznaczyć miejsce, w którym zostały umieszczone lub wysiewać drzewko do pojemników. To, jak szybko rośnie lipa, uzależnione jest od nasłonecznienia i gleby: jednak jest to generalnie szybko rosnące drzewo.

Szczepione lipy na pniu - najlepsze sadzonki dostępne w szkółce Sadowniczy.pl

Lipa jest majestatycznym drzewem, które potrafi osiągać dość spore rozmiary. Jeśli w naszym ogrodzie nie mamy zbyt wiele miejsca, najlepszym wyborem okaże się lipa szczepiona na pniu. Tego typu lipa szczepiona (np. 'Lico') nie rośnie wyżej niż na 5 m wysokości. Zazwyczaj drzewka szczepione na pniu charakteryzują się również łatwiejszym prowadzeniem, podatnością na formowanie, przy czym nie tracą właściwości charakterystycznych dla lipy: ich miododajne kwiaty przyciągają owady i mają właściwości lecznicze. 

Duże sadzonki lipy drobnolistnej w dobrej cenie - szkółka Sadowniczy.pl gwarancją jakości

Zarówno sadzonki lipy drobnolistnej, jak lipy szerokolistnej znajdziesz w szkółce Sadowniczy.pl. Wszystkie nasze sadzonki są wolne od chorób, mają zdrowy i dobrze rozrośnięty system korzeniowy, dlatego jeśli zostaną drzewkom zapewnione odpowiednie warunki, z pewnością się ukorzenią. Cena drzewa lipy zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. 

Gatunki lipy, które warto znać:

  • lipa srebrzysta, znana również pod potoczną nazwą lipa węgierska, jest dużym drzewem liściastym, które dorasta nawet do 30 m wysokości. Ma regularną i jajowatą koronę, której rozpiętość osiąga 20 m. Zdecydowanie to propozycja dla osób posiadających sporą przestrzeń. 
  • lipa holenderska, podobnie jak lipa srebrzysta, zaliczana jest do drzew okazałych: osiąga imponujący rozmiar 40 m. Najczęściej drzewo to sadzone jest w parkach, w których stanowi bardzo atrakcyjny akcent kolorystyczny.
  • lipa drobnolistna 'Greenspire' osiąga maksymalnie 20 m wysokości, doskonale się poddaje formowaniu i może być wykorzystywana do tworzenia żywopłotów. Dobrze znosi zanieczyszczenia i warunki miejskie, dlatego często sadzona jest przy alejach i wzdłuż traktów publicznych. Lipa drobnolistna 'Greenspire' może być również z powodzeniem wykorzystywana na niewielkich areałach, ale wymaga regularnego, silnego cięcia, aby nadmiernie się nie rozrosnąć. 'Greenspire' to tylko jedna z kilku lip drobnolistnych. Cena poszczególnych gatunków i sadzonek uzależniona jest głównie od wielkości danego okazu oraz dostępności nasion. 
  • lipa kolumnowa ma wąską, piramidalną budowę, osiąga ponad 20 metrów wysokości. Najlepiej będzie prezentować się sadzona w szpalerze, tak też jest wykorzystywana w warunkach miejskich. Warto przemyśleć jej zakup jako sposób na osłonięcie płotu.

Czym różni się lipa drobnolistna i szerokolistna?

Lipę drobnolistną bardzo łatwo odróżnić od lipy szerokolistnej przyglądając się barwie włosków znajdujących się w kątach nerwów widocznych po spodniej stronie liścia. Lipa szerokolistna ma włoski w kolorze białym, a drobnolistna: brązowawe. Z daleka jednak zarówno lipa drobnolistna jak i szerokolistna mają dość podobny pokrój i różnią się jedynie wielkością. Zazwyczaj te mniejsze okazy są drobnolistnymi, ale nie warto kierować się tym w systematyce, tylko dokładnie obejrzeć liść od spodu, ponieważ nigdy nie mamy pewności, czy nie patrzymy np. na młode drzewo. 

Interesują Cię drzewa i krzewy bez wymogu regionalizacji nasiennej? Zajrzyj na Sadowniczy.pl! U nas znajdziesz wyłącznie wysokiej jakości sadzonki!

Lipa w ogrodzie - jak sobie radzić z jej chorobami?

Lipa jest stosunkowo odpornym na choroby drzewem, ale jak każde rośliny miododajne przyciąga nie tylko pożyteczne owady, ale również szkodniki. Dlatego głównymi wrogami lipy są przędziorki, mączniaki i chętnie żerujące na jej liściach mszyce. Inne choroby lipy, które mogą się pojawić, zwłaszcza u młodych, jeszcze nieodpornych osobników, to antraknoza i grzyb plamistości liści. Obu tym chorobom można skutecznie zapobiegać oraz je leczyć z użyciem profesjonalnych oprysków ukierunkowanych na choroby bakteryjne i grzyby. Chorobą atakującą sadzonki lipy, ale niestety i starsze okazy, jest więdnięcie lipy rozpoczynające się od gnicia liści. Niestety, choroba ta jest podstępna, bo kiedy drzewo zaczyna już gubić liście i pokazywać objawy chorobowe, najczęściej jest już za późno, aby w jakikolwiek sposób mu pomóc. Choroby można uniknąć zakupując zdrowe, dobrze ukorzenione sadzonki i dbając, aby w ogrodzie nie było szkodników mogących podgryzać korzenie i zwiększać tym samym ich podatność na wnikanie chorobotwórczych drobnoustrojów. 

pixel