Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona cukinii - cukinia

30 produkty

Cukinia to botaniczna odmiana dyni zwyczajnej, o cylindrycznym, maczugowatym lub pękatym kształcie. Jest to owoc, z którego można przyrządzić dużo smacznych potraw dla wegetarian, ale stanowi ona także składnik potraw z mięsem. Cukinia jest bogatym źródłem potasu, magnezu, wapnia, beta karotenu i witamin: A, B1, B2, B3, B6, C i K. Warto też wiedzieć, że odkwasza organizm, wzmacnia układ immunologiczny i poprawia trawienie. Co ważne, cukinia nie kumuluje metali ciężkich. W naszym sklepie znajdziesz nasiona rozmaitych odmian cukinii z zieloną, żółtą lub nakrapianą skórką

Czytaj więcej

Jak sadzić cukinię z nasion?

Warto hodować cukinię, ponieważ jest ona bardzo zdrowa i może być składnikiem rozmaitych wybornych dań. Trzeba zaznaczyć, że choć o cukinii mówi się jako o warzywie, to jednak tak naprawdę cukinia jest owocem, a dokładnie – jagodą. Oczywiście najlepiej smakuje cukinia z własnej hodowli, dlatego w naszym sklepie dostępne są nasiona wielu popularnych i nieco rzadszych w Polsce odmian. Choć cukinia kojarzy się przede wszystkim z cylindryczną lub maczugowatą formą, to jednak można trafić także na odmiany beczułkowate bądź okrągłe, jak cukinia 'Tondo di Piacenza'Cukinia okrągła to odmiana dyni, której nasiona znajdziesz w sklepie Sadowniczy.pl. Do najpopularniejszych odmian należy cukinia 'Black Beauty', która jest wczesną, bardzo plenną odmianą z długimi i smukłymi owocami. Szukasz nietypowych, oryginalnych odmian? Prawdopodobnie zaintryguje Cię cukinia Trombetta, której nasiona są poszukiwane przez koneserów.

Cukinię można sadzić prosto do gruntu, można też zdecydować się na rozsadę. W przypadku siewu prosto do gruntu nasiona cukinii wolniej wschodzą, jednak roślina dłużej plonuje. Zaletą uprawy z rozsady jest między innymi to, że dzięki niej można przyspieszyć zbiór owoców o kilka tygodni. Nasiona cukinii wysiewa się po dwa do jednego pojemnika o średnicy kilku centymetrów. Głębokość siewu cukinii do pojemnika to około 2 centymetry. Nasiona cukinii doskonale kiełkują w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Po wschodach trzeba usunąć słabszą siewkę. Jeśli interesuje Cię cukinia i uprawa z nasion sianych do pojemnika, to musisz wiedzieć, że produkcja rozsady tej rośliny trwa około 4 tygodnie. Gdy będziesz przesadzać sadzonki do gruntu, uważaj, aby nie uszkodzić wrażliwego systemu korzeniowego. Jeśli chcesz hodować cukinię żółtą, wybierz nasiona wczesnej, bardzo plennej cukinii 'Orelia'. Szukając wyjątkowo plennej odmiany, warto postawić np. na nasiona cukinii 'Cora'.

Chcesz wiedzieć, jak sadzić cukinię z nasion? Jeżeli zamierzasz zasiać cukinię do gruntu, to pamiętaj o tym, że hodowcy decydują się głównie na siew gniazdowy, po 2-3 nasiona. Podpowiadamy, że nasiona cukinii zasiane do gruntu powinny zostać przykryte trzycentymetrową warstwą ziemi. Weź pod uwagę także to, że cukinię uprawia się w luźnej ziemi bogatej w próchnicę, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Chcesz wysiać prosto do gruntu nasiona bardzo smacznej cukinii 'Soraya'? Jej hodowlę można polecić również amatorom, bo jest odporna na niskie temperatury. Pamiętaj jednak  o zachowaniu odpowiedniej rozstawy, która w przypadku cukinii musi być dość duża, czyli 80x100 centymetrów. Zaplanuj zakupy tak, aby ilość opakowań nasion cukinii, które zamówisz, była wystarczająca. Sprawdź tabelkę, dzięki której dowiesz się, jaka jest ilość nasion różnych warzyw w 1 gramie.

Kiedy siać cukinię z nasion?

Aby Twoja hodowla była udana, nie możesz siać cukinii zbyt wcześnie. Z drugiej strony zbyt późny wysiew tej rośliny ograniczy zbiory. Zaleca się, aby cukinię, która ma zostać wyhodowana z rozsady, siać w pierwszej dekadzie kwietnia. Jeśli planujesz jednak siew cukinii prosto do gruntu, przygotuj się na połowę maja. Jeżeli zrobisz to wcześniej, cukinia może przemarznąć. Rozsadę cukinii można wysadzić do gruntu po 20 maja aż do połowy czerwca. Nie wiesz, na którą metodę siewu się zdecydować? Weź pod uwagę to, że cukinia jest hodowana z rozsady głównie na terenach, gdzie jest chłodniej, czyli np. w północno-wschodniej Polsce. Jeśli zdarzy się, że maj będzie zimny i w połowie miesiąca będzie padał deszcz, siew do gruntu i wysadzanie na miejsce stałe cukinii można przełożyć na pierwsze tygodnie czerwca. Chcesz zasiać cukinię, która ma pyszne owoce pokryte jasnozieloną skórką z ciemniejszymi prążkami? Wybierz cukinię 'Nimba'

Jak uprawiać cukinię z nasion?

Czy wiesz, że cukinię możesz hodować nawet na balkonie? Odmianą, która się do tego idealnie nadaje, jest np. cukinia Coucourzelle. Cukinia ta ma długie zielone owoce z jasnymi smugami. Bez względu na to, gdzie chcesz uprawiać cukinię z nasion, czy wolisz rozsadę, musisz zapewnić jej słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko. Cukinia znosi tylko niezbyt długo utrzymujące się chłody, a optymalna temperatura dla jej wzrostu to 20-25 stopni Celsjusza. Z racji tego, że cukinia wytwarza płytki system korzeniowy, należy pamiętać o tym, że potrzebuje dużo wody. Cukinię nawadnia się rano lub wieczorem, letnią, odstaną wodą. Jeśli będziesz podlewać cukinię zimną wodą, może dojść do opadania zawiązków owoców i żółknięcia rośliny. Cukinia, która jest niedostatecznie podlewana, kiepsko rośnie, wytwarza niewiele owoców, dochodzi także do opadania zawiązków i wysychania rośliny. Ważne jest jednak także to, aby nie przelewać cukinii, bo zacznie gnić.

Podłoże pod cukinię warto zasilić obornikiem już na jesieni. Takie nawożenie sprawi, że gleba stanie się bardziej żyzna i będzie można ograniczyć późniejsze stosowanie nawozów mineralnych. Zdarza się, że cukinia posadzona na żyznym, zasilonym wcześniej nawozem organicznym podłożu już nie potrzebuje dodatkowego zasilania. W razie potrzeby, tuż po kwitnieniu i po każdych zbiorach stosuje się nawóz wieloskładnikowy. Aby cukinia dobrze rosła, trzeba regularnie odchwaszczać glebę. Jest to szczególnie ważne w początkowej fazie rozwoju rośliny. W późniejszym okresie cukinia mocno się rozrasta, co utrudnia rozwój chwastów. Ograniczenie wzrostu chwastów, a także zapobieganie stratom wilgoci zapewnia ściółkowanie cukinii agrowłókniną lub poszatkowaną słomą

Cukinia to roślina, której uprawa z nasion może przynieść Ci bardzo obfite zbiory. Jeśli chcesz skosztować samodzielnie wyhodowanych owoców cukinia 'Nimba' o kruchym, soczystym miąższu lub pragniesz cieszyć się plonami innej odmiany, musisz jednak sprawdzać, czy roślina nie jest pokryta szkodnikami takimi jak przędziorek. Cukinii zagrażają także choroby, głównie mączniak prawdziwy i rzekomy, a także szara pleśńPierwszych zbiorów owoców cukinii można spodziewać się już w czerwcu, a ostatnich we wrześniu lub początku października. 

Nasiona cukinii – jak uzyskać?

Wystarczy, że tylko raz kupisz nasiona cukinii. Później będziesz mógł wykorzystać nasiona, które uzyskasz z własnej hodowli. Trzeba zacząć od zakupu nasion wysokiej jakości. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze nasion warzyw i uniknij rozczarowań. Aby uzyskać jak najlepsze nasiona cukinii, które nadają się do siewu, warto zdecydować się na uprawę z rozsady. Owoce cukinii na nasiona należy zbierać we wrześniu. Owoce, z których pobierzesz nasiona, powinny leżakować w suchym i chłodnym miejscu przynajmniej przez miesiąc. Trzeba uważać, aby nie uszkodzić skórki owocu, ponieważ może to prowadzić do jego gnicia. Nasiona można wyłuskać ręcznie, natomiast aby oddzielić nasiono od miąższu najlepiej użyć sitka. Aby wysuszyć opłukane już nasiona cukinii, najlepiej będzie przenieść je w suche i ciepłe miejsce. Jeśli chcesz, aby nasiona cukinii były pełnowartościowe, nie susz ich w piekarniku!

pixel