Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Niezapominajek

8 produkty

Niezapominajki są pięknymi kwiatami, które wprawiają w zachwyt ogrodników na całym świecie. Są one znane ze swoich delikatnych, niebieskich kwiatów, które dodają uroku każdemu ogrodowi.

Ciekawostką jest fakt, że bardzo rzadko zdarza się, aby nazwa jakiejś rośliny w kilku językach świata oznaczała to samo. Tymczasem w językach germańskich nazwa niezapominajki może być tłumaczona jako "nie zapomnij mnie", podobnie jak w języku angielskim. Jest wiele teorii, skąd wzięło się to zadziwiające podobieństwo: jedną z wersji jest fakt, że niezapominajki dzięki mitom i legendom stały się symbolem pożegnania z ukochaną.

Czytaj więcej

Kiedy wysiewa się niezapominajki?

Wysiewanie niezapominajek z nasion jest popularną metodą ich uprawy. Ale kiedy jest najlepszy czas, aby zasiać te nasiona i cieszyć się ich pięknem?

Niezapominajki są roślinami dwuletnimi, co oznacza, że przez pierwszy rok tworzą rozetę liści, a w drugim roku wytwarzają kwiaty i nasiona.

Najlepszym czasem na wysiewanie nasion niezapominajek jest wczesna wiosna, gdy ziemia jest jeszcze wilgotna po okresie zimowym. Idealna temperatura dla kiełkujących nasion wynosi około 15-18 stopni Celsjusza. Można także wysiewać nasiona jesienią, ale wtedy będą one kiełkować oczywiście dopiero w następnym sezonie.

Niezapominajki to wczesne kwiaty wiosenne, które tworzą charakterystyczne dywaniki z kwiatów w okresie od kwietnia do późnego maja. Każdy kwiatuszek składa się z równo ułożonych na płasko pięciu płatków w niebieskim kolorze. Co ważne, niezapominajek jest aż 50 gatunków, chociaż dla niewprawnego oka nie będą się one znacząco od siebie różnić.

W polskich ogrodach spotkać można zazwyczaj niezapominajkę błotną, alpejską i leśną, a także wiele odmian każdego z tych gatunków. Jeśli chodzi o barwę, najpopularniejsze są oczywiście niezapominajki niebieskie, ale często spotyka się także niezapominajki ciemnoniebieskie czy nawet delikatnie różowawe. 

Jak sadzić niezapominajki z nasion?

Aby rozpocząć proces sadzenia niezapominajek, należy najpierw przygotować glebę. Niezapominajki preferują dobrze przepuszczalne i umiarkowanie żyzne podłoże o kwaśnym odczynie. Dlatego dobrze rozwijają się w pobliżu iglaków.

Najlepiej jest dodać do gleby kompost lub obornik, aby wzbogacić ją w składniki odżywcze. Jednak nadmierne odżywianie gleby może doprowadzić do tego, że co prawda niezapominajki będą się bujnie rozrastać, ale nie będą kwitnąć.

Po wybraniu stanowiska i zadbaniu o glebę, należy równomiernie rozsiać nasiona na powierzchni ziemi i delikatnie przykryć je cienką warstwą podłoża.

Ważne jest, aby nie zapominać o zachowaniu odpowiednich odstępów między nasionami, aby rośliny miały wystarczająco miejsca do wzrostu. Co ważne, niezapominajki leśne dobrze rosną zarówno w słońcu, jak i w cieniu: sadząc je jednak na słonecznym stanowisku trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, aby nie doprowadzić do wysuszenia ziemi. Niezapominajki alpejskie i polne wolą słoneczne stanowiska: w cieniu mogą mniej obficie kwitnąć. 

Po wysianiu nasion niezapominajek, należy delikatnie podlać ziemię, aby utrzymać ją wilgotną. Niezapominajki preferują umiarkowane podlewanie i nie tolerują przelania. W ciągu kilku tygodni powinny pojawić się pierwsze kiełki. Gdy siewki osiągną odpowiednią wielkość, można je rozsadzić do oddzielnych doniczek lub przesadzić na miejsce ostatecznego nasadzenia. Najlepiej jest jednak pozostawić niezapominajki w miejscu pierwotnym. 

Niezapominajka alpejska sadzonki

Alternatywnie, jeśli nie chcesz czekać na kiełkowanie nasion, można nabyć gotowe sadzonki niezapominajek alpejskich. Są one dostępne w wielu ogrodniczych centrach i szkółkach. Sadzonki są już wyhodowane i gotowe do posadzenia w ogrodzie. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce, przygotować glebę i przesadzić sadzonki z doniczek do ogrodu. To szybki sposób na cieszenie się niezapominajkami bez konieczności czekania na kiełkowanie i wzrost z nasion.

Niezapominajki można z powodzeniem rozmnażać przez sadzonki pędowe, jak również przez podział bryły korzeniowej o dowolnej porze roku. Jeśli mamy szczególnie dużo niezapominajek i chcemy je zaszczepić również w innych miejscach ogrodu, wystarczy wykopać część roślinek i przesadzić je do odpowiednio wcześniej przygotowanego podłoża. W ten sposób pobrane sadzonki odnajdą się również w doniczkach. 

W Sadowniczy.pl zakupisz nie tylko nasiona niezapominajek, ale również dostępne są sadzonki niezapominajki alpejskiej. 

Co zrobić z niezapominajkami po przekwitnięciu?

Niezapominajki są roślinami sezonowymi, które kwitną w okresie wiosennym, a następnie przekwitają, pozostawiając dywanik z ciemnozielonych, drobnych liści.

Gdy niezapominajki przekwitną, warto przyciąć przekwitłe kwiaty, aby zachować estetyczny wygląd rośliny. To jednak może doprowadzić do tego, że niezapominajka nie będzie się rozprzestrzenianiać. Przycinanie kwiatów stymuluje jednak roślinę do produkcji kolejnych pąków kwiatowych, co przedłuża okres kwitnienia.

Jeśli niezapominajki są uprawiane w doniczkach, można je przenieść na balkon lub taras, aby cieszyć się nimi jako ozdobą na świeżym powietrzu. Warto pamiętać, że niezapominajki dobrze znoszą chłodne temperatury, więc mogą być ozdobą nawet wczesną jesienią: jednak oczywiście bez kwiatów.

Alternatywnie, jeśli chcemy, aby niezapominajka samodzielnie się rozrastała na kolejne sezony, można pozwolić roślinom na naturalne wysuszenie kwiatostanów i naturalne rozprzestrzenienie się nasion.

Ewentualnie można ostrożnie zebrać nasiona i przechowywać je w suchym miejscu do następnego sezonu. Nasiona niezapominajek są łatwe do zebrania, ponieważ mają charakterystyczną formę małych czarnych ziaren.

Podsumowując, wysiewanie niezapominajek z nasion to świetny sposób na cieszenie się pięknem tych kwiatów. Można to zrobić wczesną wiosną lub jesienią, a następnie korzystać z ich uroku przez wiele sezonów. Jeśli nie chcemy czekać na kiełkowanie, można nabyć gotowe sadzonki niezapominajek alpejskich - szczególne polecamy te z naszego sklepu, Sadowniczy.pl.

Po przekwitnięciu, można przyciąć przekwitłe kwiaty, przenieść rośliny na zewnątrz lub zebrać nasiona do przyszłego sadzenia. Niezapominajki to kwiaty, które będą przypominały o swoim pięknie przez wiele lat. Jednak warto zapamiętać, że sadzonki kwitną obficie przez pierwsze dwa lata, a w trzecim roku tracą sporo ze swojego uroku: dlatego dobrze jest pozwolić samodzielnie się wysiewać niezapominajkom na stanowisku, które dla nich wybraliśmy. 

pixel