Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dzielżany ogrodowe i jesienne - sadzonki dzielżanów

13 produkty

Dzielżan czyli Helenium to rodzaj roślin z rodziny astrowatych, wśród których znajdują się rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz byliny. Gatunkiem typowym jest dzielżan jesienny (Helenium autumnale) – to od niego pochodzi mieszaniec dzielżan ogrodowy.

Czytaj więcej

Dzielżan - co to za roślina?

Niektóre dzielżany są bardzo wysokie - dorastają nawet do 2 m wysokości. Niskie odmiany osiągają jednak wysokość około 50 centymetrów. Te szybko rosnące rośliny o wzniesionym pokroju mają sztywne i cienkie, intensywnie rozgałęziające się pędy. Ich ząbkowane liście są lancetowate, o ciemnozielonym kolorze. Dzielżany stają się dekoracyjne dzięki licznym kwiatostanom w formie koszyczków. Kwiaty języczkowe mają żółte, pomarańczowe, żółto-pomarańczowe lub czerwone odcienie. Z kolei kwiaty rurkowe w środku koszyczka są często ciemniejsze, żółte lub zielone. Trzeba przyznać, że roślina ta prezentuje się bardzo atrakcyjnie, zwłaszcza w większych grupach. Urody nie można odmówić jednak także innym bylinom, które warto sadzić w grupach, a tych nie brakuje wśród roślin z rodziny astrowatych.

Dzielżany - kiedy je sadzić?

Jeśli chcesz, aby dzielżany wyrosły z nasion, to pomyśl o siewie już w lutym, marcu bądź kwietniu, ale w tym okresie możliwe jest tylko sianie do pojemników. Prosto do gruntu można siać je w maju i czerwcu, a także we wrześniu lub październiku. Warto przestrzegać terminów siania bylin, by później cieszyć się ich zdrowym, okazałym wyglądem.

Sadzonki tej rośliny umieszcza się w gruncie w kwietniu lub w maju albo we wrześniu. Niektórzy sadzą dzielżan nawet w październiku. Podczas sadzenia należy uważać, by nie wyginać korzeni, ponieważ może to spowodować, że bylina nie będzie rosnąć. Ostrożność w czasie wykonywania tej czynności jest bardzo ważna!

Helenium - wymagania, rozmnażanie i inne tajniki uprawy

Aby dzielżany pięknie rosły i kwitły, znajdź dla nich słoneczne lub lekko zacienione stanowisko i zadbaj o ich odpowiednią uprawę. Rośliny te lubią też żyzną, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebę. Nie rosną dobrze tam, gdzie ziemia jest piaszczysta lub gliniasta. Jeśli zależy Ci na tym, by dzielżany zdobiły Twój ogród podczas kolejnych sezonów, dbaj o to, by gleba, w której rosną, nie była zalewana wodą. W czasie suszy należy jednak regularnie podlewać helenium. W okresie kwitnienia dzielżany potrzebują więcej wody - jej zbyt mała ilość stanie się przyczyną ograniczenia kwitnienia i spowoduje zasychanie dolnych liści byliny. Jeśli zdecydujesz się na wysokie dzielżany ogrodowe i kupisz ich sadzonki, to od razu pomyśl o zainwestowaniu w podpory, które wkrótce będą podtrzymywać pędy uginające się pod ciężarem dużych kwiatów.

Podczas sezonu wegetacyjnego dzielżany potrzebują solidnego odżywiania. Dobrze rosną po zasileniu naturalnym kompostem, służą im także nawozy mineralne dla roślin kwitnących. Aby jeszcze piękniej rozwijały się w kolejnym sezonie, warto obciąć ich kwiatostany po zakończonym kwitnieniu. Tuż przed rozpoczęciem kwitnienia, w czerwcu, można uszczykiwać wierzchołki pędów, by pobudzić roślinę do rozgałęzienia się. Dzielżany to byliny w umiarkowanym stopniu wytrzymałe na zimowe temperatury. Niektóre z nich potrzebują zabezpieczenia przed silnym mrozem. 

A jak rozmnożyć dzielżan? Polecaną metodą jest podział kęp, który przeprowadza się co 2-3 lata w marcu lub kwietniu. Można też postawić na sadzonkowanie wierzchołkowych pędów. Ukorzenia się je w mieszance torfu i piasku. Jeśli zdecydujesz się na rozmnażanie ozdobnych odmian dzielżanu poprzez nasiona, to miej na względzie, że kwiaty nie odziedziczą cech rośliny matecznej.

Dzielżan jesienny - konieczność w każdym ogródku

Większość dzielżanów ogrodowych kwitnie od czerwca lub lipca do września. Chcesz cieszyć się widokiem barwnych kwiatów jeszcze dłużej? Idealny dla Ciebie będzie dzielżan jesienny - jego kwitnienie trwa od sierpnia do października. Dzielżany te dorastają do wysokości 1 m, a warunkiem ich obfitego kwitnienia jest zapewnienie im żyznego podłoża, które będzie regularnie nawadniane. Przy wietrznej pogodzie konieczne jest podpieranie również tych stosunkowo niskich roślin, bo mogą się połamać. Warto też sadzić dzielżany jesienne przy płotach. 

Piękne, ciepłe barwy kwiatów dzielżanów upiększą Twój ogród, gdy inne rośliny przestaną już kwitnąć. Żółte, pomarańczowe i czerwone odcienie dzielżanów jesiennych to doskonała ozdoba ogrodów w stylu rustykalnym. Dzielżany jesienne dodają jednak uroku również tym ogrodom, które są urządzone w inny sposób. Warto dodać, że dzielżan jesienny należy do grupy kwiatów wabiących pszczoły. Pełnia lata i początek jesieni będzie w Twoim ogrodzie wyjątkowym czasem, jeśli wybierzesz uprawę tych zachwycających bylin! Pamiętaj, że rośliny miododajne przyciągają również motyle.

Zobacz najciekawsze odmiany dzielżanu w sklepie sadowniczy.pl

Zaintrygował Cię dzielżan i szukasz jego niskich odmian? Może spodobać Ci się dzielżan ogrodowy 'Mardi Gras', który osiąga wysokość około 60 centymetrów. Odmiana ta kwitnie wyjątkowo długo, bo od lipca do października i ma efektowne ciemnopomarańczowe kwiaty. Podobną wysokość osiąga także dzielżan jesienny 'Poncho', który wyróżnia się wyjątkowymi kwiatami o pomarańczowo-czerwonym kolorze i żółtych brzegach. Jest to bylina poszukiwana przez koneserów chcących mieć w swoim ogrodzie oryginalne, wyróżniające się rośliny.

Wśród szczególnie niskich odmian na wyróżnienie zasługuje dzielżan jesienny 'Bandera', a także dzielżan jesienny 'Fuego' oraz dzielżan jesienny 'Salsa'. Te bardzo dekoracyjne odmiany dzielżana jesiennego nie przekraczają wysokości 50 centymetrów. Mimo tego, że nie osiągają imponujących rozmiarów, to zachwycają swoim niesamowitym, kontrastowym ubarwieniem. Wolisz jednak hodować wysokie byliny? Zwróć uwagę na dzielżana ogrodowego 'Moerheim Beauty', osiągającego nawet 1,5 m wysokości. W maju i czerwcu roślinę zdobią żółto-czerwone kwiaty, które przyciągają uwagę już daleka.

Dzięki dzielżanom Twój ogród będzie bardzo malowniczy. Warto sadzić różne gatunki i odmiany, aby jak najdłużej cieszyć się pięknem kwiatów. Podpowiadamy też, że latem, oprócz podziwiania wybujałych kwiatostanów, należy też wykonać pewne prace, dzięki którym roślinność ogrodowa będzie dobrze prezentować się jesienią i w kolejnym roku.

pixel