Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tawułki

37 produkty

Tawułki ogrodowe to wspaniałe rośliny o bardzo dekoracyjnym charakterze. Te byliny wieloletnie są miododajne, a dodatkowo są także łatwe w uprawie. Szczególnie upodobały sobie półcieniste i cieniste stanowiska z żyznym i stale wilgotnym podłożem. Tawułki można sadzić w ogrodzie, na rabatach, skalniakach, ale spotykane są też tawułki w donicach.

Czytaj więcej

Tawułka - jakie stanowisko? Uprawa tawułek krok po kroku

Aby urozmaicić swój ogród o te byliny, sadzonki należy posadzić w miejscu, gdzie nie będą bezpośrednio nasłonecznione. Nie znoszą też suszy. W takich warunkach będą po prostu schły. Tawułki nie lubią nawożenia sztucznymi nawozami, dlatego warto zasilać je nawozami organicznymi. Choć są odporne na mróz - na pierwszą zimę należy je okryć.

Tawułki należy systematycznie podlewać. Niskie odmiany sadzimy co ok. 40 cm, a wyższe w odległości co najmniej 50 cm od poprzedzającej. Te byliny można także rozmnażać - starsze, około 10-letnie rośliny można rozdzielać (najlepiej jesienią). Innym sposobem jest rozmnażanie przez odrosty korzeniowe (wiosną).

Te byliny rosną bardzo szybko, mają obfite kwiatostany, które potrafią kilkukrotnie zmienić swoje ubarwienie w zależności od pory roku. Nie mają też wysokich wymagań, dlatego są coraz chętniej sadzone w polskich ogrodach. Są także odporne na choroby i działanie szkodników, nie sprawiając tym samym większych problemów w uprawie.

Jak sadzić tawułki?

Tawułki najlepiej sprawdzają się w ocienionych zakątkach ogrodów i parków. Lubią stanowiska cieniste lub półcieniste z żyznym, próchniczym i wilgotnym, ale także przewiewnym podłożem. Są to byliny odporne na niskie temperatury i mrozy - mimo to, warto okrywać je na zimę. Świetnie sprawdzają się jako kompozycje wraz z innymi roślinami, których wymagania są podobne, m.in. funkiami, żurawkami czy paprociami. Będą one idealną ozdobą małych ogrodów, skalniaków i okolic sadzawek i stawów.

Z powodzeniem można także ożywić nimi żywopłot, sadząc jedną z odmian w pobliżu. Tawułki dobrze rosną sadzone w grupach - z innymi roślinami lub inny odmianami tawułek. Mogą być uprawiane na skalniakach i w pojemnikach. Byliny te powinny być sadzone w odpowiednim dla swojej odmiany rozstawie. Jama na sadzonkę tawułki powinna być około dwukrotnie szersza, niż bryła korzeniowa byliny. Odpowiednia głębokość otworu to 10-15 cm. Kiedy wsadzimy sadzonkę tawułki do przygotowanego miejsca, trzeba pamiętać, że wierzch bryły korzeniowej powinien znajdować się nieco pod powierzchnią gleby lub na tym samym poziomie.

Sadzonki tawułki Arendsa należy przygotować przez podział kłączy, wykopanych jesienią z ziemi. Ziemię trzeba oczyścić z kamieni, szkła i zanieczyszczeń, a także chwastów, przekopać i wyrównać powierzchnię grabiami. Na miejsce stałe należy je wsadzić na wiosnę, w rozstawie ok. 50x25 cm.

Jak przycinać tawułki?

Tawułki można z powodzeniem przycinać, a cięte kwiaty tej byliny będą przepiękną i trwałą ozdobą domu czy elementem dekoracji. Przede wszystkim należy je przycinać ostrym nożem. Cięcia można wykonać, gdy co najmniej połowa kwiatów jest już rozwinięta.

Przycięcia wymagają także tawułki Arendsa. Cięcia wykonujemy co roku po przekwitnięciu, usuwając całe kwiatostany (staną się brązowe). Przed nadejściem zimy należy też ściąć część nadziemną tuż przy gruncie, ponieważ tawułki Arendsa są wrażliwe na przymrozki.

Dlaczego tawułki usychają? Najczęstsze problemy z hodowlą

Tawułki to byliny, które lubią wilgoć i bardzo źle znoszą suszę. Niedobór wody sprawia, że tawułki szybko więdną. Dodatkowo powinno się regularnie zmieniać im miejsce. Nie powinny one zajmować tego samego stanowiska przez więcej niż 5 lat, ale przesadzać należy je z bryłą ziemi.

Jednym z najczęstszych problemów z tawułkami są suche lub zawinięte do góry liście. Sugerują one niedobór wody - tawułki należy obficie podlewać.

Kolejny to plamy na bylinie. Tawułki nie lubią nasłonecznionych miejsc i reagują na zbyt dużą ilość promieni słonecznych. Na liściach pojawiają się żółto-brązowe plany i oparzenia. Co ważne - raz oparzone liście nie zregenerują się. Najlepiej je obciąć - w ich miejsce pojawią się nowe.

Właściciele ogrodów często obsypują swoje byliny korą, aby ziemia nie wysychała tak szybko i lepiej trzymała wilgoć. To również błąd - tawułki, jak inne byliny nie toleruje kory. Rabatka być może będzie pięknie się prezentowała, ale tawułki będą rosły wolniej i będą mniej urodziwe.

Tawułki - odmiany wprost do twojego ogrodu

Tawułki mają ponad 20 odmian. Kiedy zdecydujemy się na ich uprawę, możemy mieć pewność, że będą to najpiękniejsze byliny w ogrodzie. Ich kwiaty w postaci gron lub kwiatów o różnorodnej kolorystyce sprawią, że miejsce wzrostu tawułek będzie cieszyło oczy kolorami przez lata.

Tawułka chińska

Kępiasta, dorastająca do 2 metrów bylina ze sztywną łodygą pokrytą brązowymi włoskami. Ma puszyste jasnoróżowe lub lekko fioletowe kwiaty, które pojawiają się w lipcu i utrzymują do października.

Tawułka japońska

Wyróżnia się lekko czerwonymi łodygami pokrytymi włoskami i gęstymi kwiatostanami o różnej kolorystyce - białej, różowej lub ciemnoczerwonej. Ta odmiana ma do metra wysokości i kwitnie już maju.

Tawułka Arendsa

Wieloletnia bylina o nieregularnym pokroju, najpopularniejsza i najbardziej rozpowszechniona z tawułek. Niektóre jej odmiany są zwarte, inne kępiaste, mają od 50 do 150 cm wysokości i kwitną od czerwca do września. Kolor kwiatów jest zależy od pory roku i odmiany, a tych jest naprawdę sporo:

  • tawułka Arendsa biała o białych kwiatostanach,

  • tawułka Arendsa różowa z kwiatami w kolorze różowym,

  • tawułka Astilbe × arendsii - z pierzastymi liśćmi i kwiatami w kolorystyce od białej przez różową i karminową, aż po liliowo-czerwoną. W tej odmianie występuje odmiana 'Fanal' z pięknymi, ciemnoczerwonymi kwiatami,

  • tawułka Arendsa 'Else Sluck' z czerwonymi kwiatami. Roślina dorasta do ok. 80 cm,

  • tawułka Arendsa 'Peach blossom' z pięknymi, jasnoróżowymi kwiatami.

Parzydło leśne a tawułka - co będzie się lepiej komponować?

Kwiaty parzydła leśnego i tawułki Arendsa są do siebie podobne, dlatego obie rośliny stworzą piękne kompozycje w ogrodzie. Parzydło leśne to bylina, która dorasta nawet do 160 cm i tworzy kępy, które regularnie się rozrastają. Kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca, dzielą się na męskie - w kolorze białym i kremowe kwiaty żeńskie. Są ona większe i bardziej dekoracyjne od kwiatostanów tawułki, dlatego jeśli zależy nam na tym, żeby roślina stanowiła bardziej wyrazisty element ogrodu i dominowała wyróżniała się na tle innych roślin, warto postawić na parzydło leśne.

Tawułek, które są bylinami, nie należy mylić z niskimi krzewami - tawułami. Przeczytaj, jaka jest różnica między tawułami i tawułkami.

pixel