Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona dalii - dalie

9 produkty

Dalie to rośliny jednoroczne, które są znane ze swoich efektownych, dużej wielkości kwiatów o różnorodnych kształtach i intensywnych barwach. Sianie dalii karłowej pełnej i półpełna z nasion daje ogrodnikom możliwość eksperymentowania z różnymi odmianami i tworzenia pięknych kompozycji kwiatowych. Aby osiągnąć sukces w uprawie dalii z nasion, ważne jest, aby poznać optymalny moment na umieszczenie nasion w glebie.

Czytaj więcej

Kiedy siać dalie z nasion?

Sianie dalii z nasion jest bardzo satysfakcjonującym procesem dla ogrodników, którzy chcą cieszyć się pięknymi i kolorowymi kwiatami. Wybór odpowiedniego czasu na zasianie nasion dalii jest kluczowy dla uzyskania zdrowych roślin i obfitego kwitnienia. W tym artykule przedstawimy wam informacje dotyczące najlepszego czasu na sianie dalii oraz jak wiele czasu trzeba zaplanować od siewu do zakwitnięcia.

Zatem kiedy brać się za sianie dalii? Najlepszym czasem na sianie nasion tych pięknych kwiatów jest wczesna wiosna, gdy minie ryzyko przymrozków i gleba jest odpowiednio nagrzana. Można to zrobić na dwa sposoby: siew bezpośrednio do gruntu lub wcześniejszy siew w ogrzewanej szklarni lub inspektach. Siew bezpośredni do gruntu jest możliwy, gdy gleba jest już dobrze nagrzana, najczęściej w maju. Jeśli jednak chcemy wcześniej cieszyć się kwitnieniem dalii, możemy zastosować siew wcześniejszy.

Jeśli zdecydujemy się na wczesne sianie, powinniśmy rozpocząć proces na kilka tygodni przed przewidywanym terminem ostatniego przymrozku. Możemy wykorzystać doniczki lub pojemniki o głębokości co najmniej 10 centymetrów, wypełnione wilgotnym podłożem do siewu. Nasiona dalii należy wysiać na głębokość około 2-3 centymetrów i przykryć cienką warstwą podłoża. Należy pamiętać, że dalie są roślinami światłolubnymi, więc doniczki powinny być wystawione na dobrze oświetlone miejsce, np. parapet południowy. Wymagana temperatura do kiełkowania wynosi około 20-25 stopni Celsjusza.

Po jakim czasie dalie zaczynają kwitnąć?

Dalie zaczynają kiełkować zwykle po około 2-3 tygodniach od momentu siewu. Po wykiełkowaniu ważne jest utrzymanie odpowiednich warunków wzrostu, takich jak odpowiednie nawadnianie i temperatura. Podlewanie powinno być umiarkowane, aby uniknąć nadmiernego przemaczania podłoża. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie zalewana wodą. Jeśli dalie wysiewane są do doniczek, warto regularnie kontrolować wilgotność podłoża, aby zapewnić optymalne warunki wzrostu.

Po wykiełkowaniu dalii i osiągnięciu odpowiedniej wielkości, można rozpocząć proces przesadzania młodych roślin do większych doniczek lub na miejsce stałe w ogrodzie. Przesadzanie powinno odbywać się delikatnie, aby uniknąć uszkodzenia korzeni. Najlepiej jest przesadzać sadzonki wraz z glebą otaczającą bryłę korzeniową: to też ułatwi ukorzenienie się rośliny w miejscu docelowym. Głębokość sadzenia powinna być taka sama jak podczas siewu - około 2-3 centymetrów. 

Dalie zazwyczaj zakwitają od lipca do września, co oznacza, że od momentu siewu do zakwitnięcia mija około 2-4 miesiące. Ten okres może się różnić w zależności od odmiany dalii i warunków wzrostu. Ważne jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co zachęca rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych i przedłuża czas kwitnienia. Jeśli zauważymy, że niektóre z pędów rośliny zaczynają usychać lub obumierać albo pojawiają się na nich nietypowe kolorystycznie plamy, konieczne jest dokonanie oprysków środkiem ochrony roślin i usunięcie chorych fragmentów dalii. 

Do najchętniej wybieranych odmian przez klientów Sadowniczego należy m.in. dalia karłowa 'Unwins', ale także dalia zmienna pomponowa. Jeśli nie możesz się zdecydować, jaki kolor kwiatów chcesz zaprosić do swojego ogrodu, możesz zdecydować się na zakup mieszanki dalii.

Podsumowując, dla ogrodników, którzy chcą cieszyć się pięknymi daliami, odpowiedni czas na sianie nasion to wczesna wiosna. Przedwczesne siewy mogą skrócić czas do zakwitnięcia, ale wymagają odpowiednich warunków wzrostu, takich jak odpowiednia temperatura i oświetlenie. Po około 2-3 tygodniach od siewu nasion dalii można spodziewać się pierwszych kiełków, a po 2-4 miesiącach rośliny zakwitną i rozkwitną pięknymi kolorowymi kwiatami. Pamiętajmy o odpowiednim podlewaniu, nawożeniu i pielęgnacji roślin, aby zapewnić im zdrowy wzrost i obfite kwitnienie przez cały sezon.

W szczególności polecamy sprawdzone mieszanki nasion dalia mix, które gwarantują piękne kwiaty przez cały sezon. 

pixel