Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wierzby

13 produkty

Kategoria wierzby szczepione na pniu to bardzo interesujący i ciekawy obszar ogrodnictwa, w którym tradycja spotyka się z innowacją. Wierzby (Salix spp.) są rodzajem roślin, które od wieków cieszą się popularnością ze względu na swoją elegancką sylwetkę i zdolność do szybkiego wzrostu. Przeszczepianie wierzby na pniu to technika, w której gatunek wierzby o charakterystycznych cechach jest połączony z mocnym i stabilnym pniem, tworząc wyjątkowe połączenie. Dzięki temu procesowi można uzyskać różnorodność kształtów i form, co czyni wierzby szczepione na pniu atrakcyjnymi elementami ogrodów, parków i terenów zieleni.

Czytaj więcej

Wierzby szczepione na pniu - Sadzonki

Sadzonki wierzby szczepionej na pniu charakteryzują się wyglądem, który wynika z procesu szczepienia. Wierzba szczepiona na pniu ma wyraźnie podzieloną na dwie główne części: pień i koronę. Pień to środkowa, często prostsza i grubsza część rośliny, zazwyczaj wybierana ze względu na swoją wytrzymałość i stabilność. Natomiast korona to górna część rośliny, zwykle składająca się z gałązek i liści.

Co daje szczepienie wierzby na pniu?

Dzięki szczepieniu wierzby na pniu uzyskujemy bardzo ciekawą i unikalną formę drzewa. Wierzby kojarzą się zazwyczaj z dużymi drzewami, które niekoniecznie pasują do małych ogrodów. Dzięki szczepieniu przybierają one bardzo kompaktową formę i mogą być uprawiane w donicach na tarasie. Z różnorodności odmian wierzby można stworzyć oryginalny element naszego ogrodu.

Niezaprzeczalną zaletą wierzby szczepionej na pniu jest jej estetyka i możliwość kontrolowania kształtu i wyglądu. Wierzby, podobnie jak niewiele innych roślin, doskonale tolerują formowanie i przycinanie. Możemy je przycinać nawet kilka razy w ciągu sezonu, co pozwala kształtować koronę według własnych upodobań. Przycinanie pozwala nie tylko uzyskać odpowiedni kształt, ale także wyeksponować najpiękniejsze i najbardziej dekoracyjne elementy naszej wierzby szczepionej.

Wierzby szczepione na pniu - Jakie odmiany polecamy?

Wybór odpowiednich odmian wierzby szczepionej na pniu zależy od wielu czynników, takich jak klimat, preferencje estetyczne, dostępność w danej okolicy oraz cel, jaki chcemy osiągnąć w swoim ogrodzie. Istnieje wiele odmian, ale są takie, które są powszechnie znane.

Jedną z takich odmian jest wierzba 'Hakuro Nishiki'. To odmiana o efektownych, trójkolorowych liściach - białych, różowych i zielonych. Wczesną wiosną prezentuje także urocze, różowe gałązki. Jest stosunkowo niewielka i doskonale nadaje się do mniejszych ogrodów. Ta trójbarwna odmiana występuje niemal w każdym polskim ogrodzie. Również popularna jest duża odmiana wierzby tristis, która w naturalnych warunkach rośnie na polskich terenach.

Wierzba płacząca szczepiona na pniu

Wierzba płacząca to popularna ozdobna roślina, która charakteryzuje się charakterystycznym zwisającym wzrostem gałęzi, co przypomina płaczący wygląd. Jest to krzyżówka pomiędzy różnymi gatunkami wierzby. Najważniejszą cechą wierzby płaczącej jest jej specyficzny kształt i forma wzrostu, które nadają jej unikalny wygląd. Roślina ta jest szczepiona na pniu innego gatunku wierzby, co pozwala na uzyskanie stabilnego pnia i charakterystycznych, zwisających gałęzi. Wierzba płacząca jest często sadzona w pobliżu oczek wodnych, stawów lub na ogrodowych trawnikach, aby dodać uroku i wyjątkowego piękna krajobrazowi.

Jak przycinać wierzbę szczepiona na pniu?

Przycinanie wierzby szczepionej na pniu jest ważnym elementem pielęgnacji tej rośliny, mającym na celu utrzymanie jej zdrowego wyglądu, kształtu i kontrolowanie wzrostu. Najlepszym okresem na przycięcie wierzby jest wczesna wiosna lub późna zima. Wierzba jest rośliną, która ma tendencję do bardzo szybkiego wzrostu i tworzenia długich, zwisających pędów.

Pamiętaj, aby narzędzia, którymi będziesz wykonywać cięcie, były ostre i czyste. Wybierz również dni pochmurne, ale nie deszczowe.

Jakie części wierzby powinienem ciąć? Pierwsze podstawowe cięcie to cięcie odmładzające. Usuwamy wszystkie pędy, które uległy zniszczeniu, np. przez silny wiatr, oraz te, które są suche, martwe i wyglądają nieatrakcyjnie. Kolejne cięcia to już zabiegi typowo pielęgnacyjne. Ich rodzaj zależy od odmiany wierzby, ponieważ nie we wszystkich odmianach cięcia pielęgnacyjne są takie same. Jeśli odmiana wytwarza długie, płaczące pędy, nie możemy ich ściąć zbyt mocno, ponieważ całe drzewko straci swój urok. Odmiany, które zachowują na pniu formę kulistą, możemy ciąć mocniej, aczkolwiek unikamy drastycznego cięcia. Zbyt mocne cięcie niestety może osłabić roślinę.

Pamiętaj, że przycinanie to umiejętność, która może wymagać praktyki. Jeśli jesteś niepewny, jak przycinać swoją konkretną wierzbę, warto poprosić o radę ogrodnika lub specjalistę od roślin ozdobnych.

Jak uprawiać wierzbę na pniu?

Wierzba szczepiona na pniu jest rośliną, której uprawa nie powinna sprawić większego problemu nawet osobom początkującym w ogrodnictwie. Nie ma ona specjalnych wymagań, ale bardzo lubi wodę. Podstawowym warunkiem, aby wierzba dobrze rosła w naszym ogrodzie, jest zapewnienie jej dobrego dostępu do wody.

Wierzba płacząca najlepiej rośnie na stanowisku o dobrze przepuszczalnej glebie i dostępie do pełnego słońca lub półcienia. Unikaj miejsc z nadmiernie mokrą glebą, ponieważ wierzba może nie tolerować nadmiaru wilgoci. Przed sadzeniem wierzby dobrze przygotuj glebę, poprzez dodanie kompostu lub innego organicznego materiału, który poprawi strukturę gleby i dostarczy składników odżywczych.

Wierzba jest zwykle odporna na mrozy, ale w regionach o bardzo surowych zimach warto rozważyć dodatkową ochronę, taką jak przykrycie rośliny słomą lub materiałem chroniącym przed zimnem.

 

pixel