Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

NASIONA ZIÓŁ

171 produkty

Zalety ziół

Uprawa ziół staje się z roku na rok coraz bardziej popularna. Zioła to rośliny niezwykłe, które łączą w sobie kilka ważnych funkcji. Pierwszą z zalet posiadania ziół w ogrodzie jest ich szerokie zastosowanie w kulinariach. Żadne inne rośliny nie dodają takiego aromatu i smaku naszym potrawom jak zioła. Warto także zwrócić uwagę na niezwykle intensywny zapach ziół, które posadzone w dużej ilości w ogrodzie roztaczają swój aromat w powietrzu. Nie można również pominąć zastosowania ziół jako roślin ozdobnych, w której to funkcji sprawdzają się nadzwyczaj dobrze.

Czytaj więcej

Uprawa ziół

Zioła w ogrodzie możemy uprawiać w specjalnie zaprojektowanym ogrodzie ziołowym, ale jest to alternatywa dla osób które mają dość ziemi aby przeznaczyć ją na osobne założenie ogrodowe.

Zioła w ogrodzie

Te osoby, które dysponują mniejszą ilością ziemi mogą wykorzystać ozdobny aspekt i uprawiać zioła w różnych miejscach w ogrodzie.

Zioła w doniczkach

Natomiast ci z nas, którzy nie chcą uprawiać ziół w ogrodzie ale marzą o własnych świeżych ziołach mogą posadzić nasiona ziół w doniczkach i wystawić je na tarasie czy balkonie lub wręcz na parapecie swojego okna kuchennego. W ten sposób zawsze gdy będziemy potrzebować ziół do potrawy wystarczy, że podejdziemy do okna! Uprawiać zioła należy zawsze według wymagań danego gatunku, jednak z reguły nie jest to trudne, a przynosi wspaniałe efekty! Zachęcamy do uprawiania ziół!

Jak siać zioła?

Jak wysiewać nasiona ziół? Wiele zależy od tego, czy będą uprawiane w domu, czy ogrodzie. Zioła można siać do doniczek ceramicznych, pamiętając o zapewnieniu im odpowiedniego drenażu, a po wyrośnięciu przesadzić je do ogrodu. Można również wyhodować rozsady z nasion wysianych jesienią, umieszczając je w gruncie na przełomie kwietnia i maja. Zioła w ogrodzie sadzimy w rzędach, najlepiej po kilka sztuk z tego samego gatunku, co 30-40 cm. Ziołom silnie rosnącym, np. mięcie, oregano, szałwii należy zapewnić dużo miejsca.

Wymagania ziół

Nasiona ziół to doskonały sposób na stworzenie własnego, ziołowego ogrodu. Zanim jednak podejmiemy się ich uprawy, warto poznać wymagania ziół. Po pierwsze ? ziemia. Powinna być próchnicza, przepuszczalna i żyzna. Dobrym wyborem jest ziemia ogrodowa zmieszana z kompostem, o obojętnym lub zasadowym odczynie. Po drugie ? stanowisko. Zioła nie lubią wiatru. Dlatego najlepiej rosną na osłoniętych przestrzeniach, np. tarasie lub w doniczce, ustawione chociażby na kuchennym parapecie. Po trzecie ? podlewanie. Zioła w ogrodzie czy te hodowane w doniczce powinny być nawadniane wodą o temperaturze pokojowej (15-20 stopni), najlepiej odstaną, pozbawioną chloru.

pixel