Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Kapusty włoskiej

5 produkty

Stanowi świetny dodatek do dań warzywnych i mięsnych. Można ją również dodawać do zup. Jednak spożywana na surowo w formie sałatek i cennych dla zdrowia surówek przyniesie najwięcej korzyści. Nie bez powodu kapusta włoska określana jest królową wszystkich kapust. Skrywa w sobie ogromne pokłady witamin (głównie witaminy C) oraz składników mineralnych, stanowiących istotny element w zapobieganiu i leczeniu wielu powszechnie występujących chorób.

Kiedy wysiewać nasiona kapusty włoskiej?

Nasiona kapusty włoskiej mogą być wysiewane w różnych terminach, w zależności od odmiany. Wczesne gatunki, siane pod koniec stycznia, aż do końca lutego, uprawia się pod osłonami, czyli w szklarniach i tunelach foliowych. Do gruntu przenosi się je od połowy kwietnia, w rozstawie 40-50 x 30-40 cm, pamiętając o tym, aby okryć je folią w celu szybszego plonowania. Średnio późne i późne gatunki kapusty włoskiej wysiewa się od maja do połowy czerwca, w rozstawie 62-67 x 50-60 cm.

W Sadowniczy.pl oferujemy różne nasiona kapusty włoskiej. W sprzedaży kapusta Langedijska oraz Vertus, o bardzo wysokiej zdolności kiełkowania. Doskonale sprawdzi się do przyrządzania różnego rodzaju sałatek i surówek, a także znanych gołąbków, nadając im delikatniejszego smaku niż w przypadku kapusty białej. Liście kapusty włoskiej będą również nieodzownym remedium na wiele schorzeń, takich jak: odmrożenia, bóle stawów, bóle głowy czy w pielęgnacji trudno gojących się ran.

Zobacz, jakie jeszcze nasiona warzyw posiadamy w asortymencie naszego sklepu. Zapewniamy duży wybór, atrakcyjne ceny i szybką dostawę. Zapraszamy!

Czytaj więcej
pixel