Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Duże opakowania nasion warzyw

297 produkty

Uprawiając własne warzywa, mamy wpływ na ich jakość, choćby z powodu własnoręcznie dobranych składników odżywczych dostarczanych do gleby. Owszem, w sklepach czy marketach funkcjonują informacje o uprawach ekologicznych, jednak są to tylko zapewnienia, których w żaden sposób nie można zweryfikować.

Poza tym własna hodowla dostarcza ogromu satysfakcji oraz jest okazją do miłego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nasiona warzyw, duże opakowania są też źródłem poważnych oszczędności, zważywszy na ceny warzyw dostępnych w sprzedaży detalicznej.

Czytaj więcej

Czy warto kupować duże opakowania nasion warzyw?

Oczywiście, w przypadku uprawy warzyw na niewielkiej powierzchni lub w pojemnikach balkonowych zakup taki mijałby się z celem. Jednak dysponując działką bądź nawet przydomowym ogródkiem można pokusić się o nabycie większej ilości nasion warzyw, choćby z powodów oszczędnościowych. Jakich?

Warto pamiętać, że każde opakowanie, nawet małe wymaga odpowiedniego przygotowania w procesie dystrybucji. My jako klienci otrzymujemy gotowe produkty, które ktoś wcześniej odważył, rozsypał i umieścił w estetycznym opakowaniu zamówionym w drukarni.

Skumulowany koszt tych usług znajduje się w cenie pojedynczej torebki. Dodatkowo przy zakupie nasion warzyw online trzeba doliczyć koszt dostawy.

A co, jeśli uprawa się powiedzie i działkowiec zechce rozszerzyć jej zakres? Liczba nasion warzyw znajdujących się w pojedynczym opakowaniu jest ograniczona, zatem konieczny będzie ponowny zakup.

Duże opakowania nasion warzyw nie generują takich kosztów, poza tym przy odpowiednim przechowywaniu, niewykorzystane nasiona można spożytkować w kolejnych sezonach.

Początkujący hodowcy powinni też uwzględnić fakt, że pierwszy w życiu wysiew może być obciążony pewnymi błędami, co w efekcie zakończy się niepowodzeniem. Nasiona warzyw są bardzo wrażliwe na warunki bytowania oraz choroby. Dlatego dobrze jest posiać warzywa w kilku pojemnikach bądź grządkach  – na wszelki wypadek – a to wiąże się z koniecznością zakupu kilku opakować nasion lub jednego większego, którego cena z pewnością będzie niższa od pozostałych.

Ostatecznym argumentem przemawiającym za zakupem większych opakowań nasion warzyw jest niestabilność cen będąca skutkiem wszechobecnej inflacji. Trzeba się liczyć z tym, że dzisiejsze ceny mogą w kolejnych latach wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent, co nie jest w żadnym przypadku winą sprzedawców, lecz uwarunkowań ekonomicznych, wpływających na cały rynek.

Duże opakowania nasion warzyw to gwarancja ceny oraz pewność, że w kolejnym sezonie będziemy korzystać ze zdrowych, sprawdzonych nasion.

Korzyści wynikające z zakupu dużego opakowania nasion warzyw:

 • Gwarancja ceny;

 • Obniżenie poziomu wydatków ogólnych;

 • Pewność co do jakości nasion;

 • Pewność co do źródła pochodzenia nasion;

 • Możliwość wykorzystania nasion warzyw w kolejnych sezonach.

Nasiona warzyw, duże opakowania – jak przechowywać? 

Wysuszone wcześniej nasiona warzyw powinny być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu (piwnica). Ciepło oraz wilgoć skracają okres przydatności nasion, a w niektórych przypadkach doprowadzają nawet do rozpoczęcia procesów wegetacyjnych.

Trzeba też uwzględnić fakt, że nadmiar wilgoci nie zostanie usunięty, jeśli jako pojemniki na nasiona użyjemy słoików czy torebek z tworzywa sztucznego. W takiej sytuacji istnieje ryzyko wystąpienia zjawiska kondensacji (proces skraplania lub zestalania się pary wodnej zawartej w określonym środowisku).

Nasiona warzyw najlepiej jest przechowywać w oryginalnym opakowani, torebkach papierowych lub pudełkach z tektury w temperaturze od 14 do 16° C.

Powyższe wskazówki można odnieść także do innych rodzajów nasion, ponieważ ich wymagania w tym zakresie są podobne, o ile nie takie same.

Nie zaszkodzi też sprawdzić datę przydatności nasion, przy czym nie jest ona potwierdzeniem, że po tym okresie nasiona nie wykiełkują. Data przydatności nasion warzyw jest informacją, że producent bądź dystrybutor nie gwarantują, że zawartość opakowania będzie równie wydatnie się rozwijać po jej upływie.

Dla kogo duże opakowania nasion warzyw?

Z pewnością jest to wspaniała oferta dla osób dysponujących większą powierzchnią przeznaczoną pod uprawę warzyw. Wspomnieliśmy już o wyższych cenach opakowań jednostkowych, gwarancji ceny i jakości. Zakup dużych opakowań nasion warzyw pochodzących od renomowanego sprzedawcy pozwala na uzyskanie stabilnych plonów, wykazujących corocznie te same, pozytywne cechy. Jest to bardzo ważne w przypadku hodowców zajmujących się sprzedażą uzyskanych plonów. Ich wspaniała jakość będzie doskonałą reklamą, rozpowszechnianą przez zadowolonych konsumentów.

Wspomnieliśmy także o możliwości przechowywania niewykorzystanych nasion warzyw, co w przypadku uprawy profesjonalnej znacząco obniża ogóle koszty własne.

Zasadniczo, nasiona warzyw można przechowywać nawet kilka lat, rekordowe wyniki sięgają nawet pięciu sezonów! Oznacza to, że oprócz bieżących wysiewów hodowca może liczyć na obfite zbiory w przyszłości.

Okresy przechowywania wybranych nasion warzyw:

 • Cebula 1 rok;

 • Czosnek 2 lata;

 • Papryka 2 lata;

 • Marchewka 3 lata;

 • Seler 3 lata;

 • Szpinak 3 lata;

 • Burak 4 lata;

 • Dynia 4 lata;

 • Kalafior 4 lata;

 • Brokuł 5 lat;

 • Ogórek 5 lat;

 • Sałata 5 lat.

Przypomnijmy, że wszystkie nasiona warzyw pochodzące od renomowanych sprzedawców są skrupulatnie sprawdzone i wyselekcjonowane pod kątem ich odporności oraz cech gatunkowych.

Co warto zasadzić w ogrodzie? 

Przy obecnie obowiązujących cenach warzyw, najbardziej opłacalne będą z pewnością uprawy gwarantujące obfite zbiory (cukinia, groszek, fasola, buraki, ziemniaki). Odpowiedni dobór warzyw powinien też uwzględniać warunki środowiskowe i glebowe, korzystne dla poszczególnych gatunków.

Ważne są też okresy kwitnienia i owocowania. Niektóre odmiany (ogórki, pomidory, papryka) dojrzewają stopniowo, co sprawia, że zbiory odbywają się niemal przez cały sezon.
Godnymi polecenia są wszelkiego rodzaju nowalijki. Ich krótkie okresy wegetacji (rzodkiewka, sałata, szpinak) pozwalają na przeprowadzanie zbiorów kilka razy w roku. W takich przypadkach opłaca się nabywać duże opakowania nasion warzyw, co wygeneruje znaczne oszczędności.

Tu jednak zalecana jest pewna ostrożność. Niektóre gatunki nowalijek źle znoszą wysokie temperatury. Z tego powodu należy unikać wysiewu przeprowadzanego w czasie upalnego lata.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z dekoracyjnych właściwości warzyw. Mimo że są one źródłem witamin, w dalszym ciągu pozostają roślinami, które zachwycają swoim pięknem, formą i zapachem. Nie ma zatem żadnych przeszkód, by przed przystąpieniem do konsumpcji fioletowego kalafiora czy kapusty stożkowej nie cieszyć się ich wyjątkową urodą.

pixel