Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona na taśmie, krążku i gotowe ogródki - hit ostatnich lat!

2020-01-13

Wiosna przed nami, zbliża się czas wysiewu nasion warzyw i kwiatów wprost do gruntu. A co w przypadku, gdy nigdy tego nie robiliśmy? Kiedy nawet nie wiemy jak się do tego zabrać, a termin "produkcja rozsady" jest dla nas totalną abstrakcją? Marzymy o bujnych kwiatach, aromatycznych ziołach i świeżych warzywach, lecz brakuje odpowiedniej nam wiedzy.

Chcieć to móc!

I dziś o tym opowiemy.

Od pewnego czasu mamy nowy trend jak i rodzaj nasion dostępnych w sklepach. Są to nasiona na taśmie lub krążku, które rewelacyjnie sprawdzają się wśród amatorów, ludzi nie mających czas bądź wprawy. Mogą być wysiewane na parapetach kuchennych jak i donicach na tarasie, możemy je także siać wprost do gruntu.

1. Nasiona na taśmie

Na specjalnej celulozowej, wąskiej taśmie zostały ułożone warzywa lub nawet całe zestawy warzyw odpowiednio skomponowane. Kolejną korzyścią tychże produktów jest odległość miedzy nasionami, dzięki której nie trzeba stosować tzw. przerywki.

Przerywanie roślin stosuje się w przypadku, gdy wzeszło nam ich sporo, rosną zbyt gęsto i zaczynają się zacieniać. Więc jest to wygoda i oszczędność czasu - o poszanowaniu pleców nie warto wspominać:)

Oto najczęściej kupowane nasiona na taśmie w naszym sklepie:

 

 

 

- Burak ćwikłowy 120 nasion 5m + nawóz naturalny

 

 

 

- Nasiona na taśmie Ogórek konserwowy i do kwaszenia 140 nasion 5m

 

 

 

- Nasiona na taśmie Sałata głowiasta krucha 400 nasion 5m

 

 

 

- Nasiona na taśmie Marchew + Rzodkiew 5m

 

 

 

- Nasiona na taśmie Super zestaw sałat liściowych 5m

 

 

 

 - Absolutny Hit 2016!!! Nasiona na taśmie Kwiaty przeciw ślimakom Bariera 5m

Jak postępujemy z nasionami na taśmie?

Na naszym poletku lub skrzynce wyznaczamy grządki - rowki, następnie umieszczamy w nich taśmy z nasionami i zasypujemy cienką warstwą ziemi. Następnie podlewamy - podlewamy bardzo obficie, gdyż w przeciwieństwie do "normalnych" nasion, musi się rozpuścić celulozowa taśma, aby woda mogła dotrzeć do nasion.

Wiodącym producentem z iście magicznym sposobem łatwego siewu jest Firma Vilmorin. Prócz standardowych i niezawodnych odmian nasion warzyw, kwiatów i ziół, zaprezentowali oni zestawy, które Wam przybliżymy:

Ogródek ziołowo-warzywnyW starterze tym znajdują się: sałata liściowa, rzodkiew, marchew, szczypiorek, burak liściowy, bazylia, rukola, koperek, pietruszka naciowa.

● Ogródek warzywny 1W starterze tym znajdują się: sałata, rzodkiew, marchew, szczypiorek, burak, szpinak, ogórek, koperek, pietruszka. Zestaw dobrany tak, aby korzystnie wpływały na plony.

Ogródek warzywny 2W starterze tym znajdują się: sałata, rzodkiew, marchew, szpinak, burak, cebula, ogórek, koperek, pietruszka. Zestaw dobrany tak, aby korzystnie wpływał na plon.

Specjalnie dla Was kilka przykładów, jak tworzymy ogródek z taśmami nasiennymi:

popupImage

 

popupImage
popupImage

 

popupImage
popupImage   popupImage

2. Nasiona na krążku

Krążki nasienne podobnie jak wcześniej wspomniane nasiona na taśmie stworzone są także z masy celulozowej. Zamysł krążka podobny jest w przeznaczeniu jak taśma: nie potrzeba przerywki, mamy pewność, iż rośliny wzejdą w odpowiednich dla nich odstępach. Dodatkowym powołaniem krążków nasiennych są doniczki. Poprzez ich okrągły kształt możemy cieszyć się z ziół i kwiatów na naszych balkonach i tarasach!

Jak postępujemy z krążkami nasiennymi?

W wyznaczonym miejscu odgarniamy ziemię lub też w doniczce "robimy miejsce", wkładamy krążek i zasypujemy cienką warstwą ziemi. Obficie podlewamy - tak jak w przypadku nasion na taśmie.

 

 

Kwiaty na krążku nasiennym  rośliny jednoroczne Kwiaty letnie

               

 

Kwiaty na krążku nasiennym rośliny jednoroczne Wyspa kwiatów

 

 

- Nasiona na krążku - Zestaw aromatycznych ziół

W przypadku nasion na krążkach - też warto wsiąść pod uwagę ewentualność zakupu! Wspaniałe mieszanki kwiatów i ziół idealne na balkony i tarasy!

3. Co jeszcze dla początkujących? Oczywiście siewniczki!

Od teraz wysiewanie nasion staje się nadzwyczaj proste – zadaniu temu podoła każdy, nawet początkujący ogrodnik.

Opakowanie ma bowiem wygodną formę lejku, a nasiona znajdują się w blistrze. Wystarczy odciąć nożyczkami końcówkę opakowania i delikatnie nim potrząsając, umieścić nasiona w podłożu. Ryflowana powierzchnia blistra umożliwia kontrolowane wysianie poszczególnych ziarenek do gruntu. Eliminujemy sytuację, kiedy cała zawartość opakowania wysypuje się naraz. Siewniczek ten gwarantuje zatem precyzyjne i równomierne wysianie, zapewniając przez to wydajne plony.

Dodatkowo po wysiewie opakowanie staje się zatyczką identyfikacyjną, która po wsunięciu w grunt informuje nas o posianym w danym miejscu gatunku i odmianie rośliny.

4. Gotowe mini ogródki - na seria dla naszych pociech!!!

a) Vilmorin Kids

Przydomowe ogródki czy też mini ogródki domowe to dla dzieci możliwość kontaktu z naturą i poznawania świata przyrody. Ogród i natura uczą od najmłodszych lat nasze pociechy wrażliwości, wnikliwości w obserwowaniu i poznawaniu świata. Dzięki marce Vilmorin mamy możliwość razem z naszymi dziećmi uprawiać na balkonie czy tarasie warzywa i kwiaty, dokładnie takie jakie lubią nasze latorośle.

b) Warzywa i Zioła

Każdy zestaw do kompletne i całkowicie gotowe rozwiązanie, zawierające wyselekcjonowane nasiona warzyw i ziół. Najwyższej jakości nasiona w połączeniu z włóknem kokosowym zapewniają najlepsze warunki kiełkowania roślin.

Miniogródek = specjalna torba + podłoże z włókna kokosowego + wyselekcjonowane nasiona+instrukcja.

Mini ogródki

Resumując

Wystarczy chcieć, a można mieć wszystko:)

Spróbuj, bo jak głosi chińskie przysłowie: "Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród" :)

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel