Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jeżówki

75 produkty

Jeżówka (Echinacea) to wieloletnia bylina należąca do rośliny astrowatych. Podstawowym gatunkiem jest pochodząca z Ameryki Północnej jeżówka purpurowa – w polskich ogrodach hoduje się liczne jej odmiany. Pędy tych roślin mogą dorastać do wysokości 150 centymetrów. Charakterystyczny dla nich jest nie tylko wysoki wzrost, ale także zielone, sztywne i szorstkie liście o łukowatym kształcie. Główną ozdobą jeżówek są jednak okazałe kwiaty o intrygującym zabarwieniu.

Czytaj więcej

Czy jeżówki są wieloletnie? Jakie to kwiaty? Kiedy kwitną? Dowiedz się więcej o tych roślinach

Kwiatostany tych roślin mają formę koszyczka, typową dla roślin z rodziny astrowatych. Środek jest wyjątkowo duży, półkolisty i zawiera małe kwiaty rurkowe - otaczają go kwiaty języczkowe. Jeżówki mogą być cenną ozdobą ogrodu, ale wiele osób dekoruje nimi również wnętrza swoich domów, ponieważ kwiaty te nadają się też do trzymania w wazonie. Jeżówki zaczynają kwitnąć dość późno, bo na ogół dopiero w lipcu, za to ich kwiaty można podziwiać aż do października. 

Czy łacińska nazwa jeżówki brzmi dla Ciebie znajomo? Może kojarzyć się z preparatami leczniczymi dostępnymi w aptekach, jednak warto wiedzieć, że jej niezwykłe właściwości odkryli Indianie i to wiele wieków temu. Substancje obecne w zielu i korzeniu jeżówki wykorzystuje się w dość szerokim zakresie, w tym do zwalczania różnych infekcji wirusowych i bakteryjnych, podnoszenia odporności organizmu i obniżania gorączki. Roślina ma właściwości przeciwzapalne, jest dobra na kaszel i łagodzi ból gardła. To sprawia, że lecznicze właściwości jeżówki purpurowej są dla wielu osób nieocenione. Warto hodować jeżówkę nie tylko dla jej urody, ale trzeba pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do jej stosowania, na przykład choroby układu immunologicznego. 

Jeżówki - uprawa. Dowiedz się kiedy je siać, sadzić i przycinać

Warto wiedzieć, że jeżówki preferują uprawę w miejscach, gdzie gleba jest żyzna, dość przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Jeżówkę sadzimy w słońcu lub ewentualnie w lekkim cieniu.

Jak i kiedy siać jeżówki? Popularny jest siew nasion prosto do gruntu, choć niektórzy sieją je do inspektu, a później niewielkie sadzonki przesadzają na stałe miejsce. Najlepszą porą na wysiew nasion jeżówki jest marzec - do inspektu oraz maj - do gruntu. Stanowisko dla tej rośliny powinno być starannie odchwaszczone. Pamiętaj o tym, aby przestrzegać zasad wysiewania nasion. W przypadku zakupionych sadzonek do pracy w ogrodzie można zakrzątnąć się w okresie od maja aż do września. Roślina zakwitnie dopiero w kolejnym roku. Sadzonki jeżówki uzyskane wiosną z kęp matecznych kwitną  już w tym samym sezonie. 

Jeżówka sama szybko się rozmnaża, produkując dużo samosiejek. Dobrze jest zatem kontrolować jej ekspansywność, usuwając przekwitłe kwiatostany przed przymrozkami. Usunięcie kwiatostanu pomaga też zapobiegać nieestetycznemu pokładaniu się wysokich pędów. Niektórzy jednak pozbywają się tej części rośliny dopiero na wiosnę, ponieważ jeżówki, a dokładnie ich nasiona, są pożywieniem dla niektórych ptaków. Jeżówka zimuje w gruncie i nie potrzebuje osłony przed mrozem, ale zalecane jest ściółkowanie. Warto wiedzieć, jak obchodzić się z roślinami w okresie jesiennym, bo dzięki tej wiedzy Twój ogród będzie jeszcze piękniejszy w kolejnych sezonach!

Dlaczego moja jeżówka nie kwitnie? Przyczyny mogą być różne

Masz już doświadczenie w hodowli jeżówek, lecz niezbyt udane, bo roślina nie chciała kwitnąć? A może chcesz posadzić tę bylinę po raz pierwszy i zastanawiasz się, jak uniknąć rozczarowania? Choć uprawa jeżówki jest łatwa, to czasami pojawia się problem z tym, aby wykształciła ona ładne, duże kwiaty. 

Należy pamiętać o tym, że jeżówka nie lubi piaszczystego i lekkiego podłoża. Co więcej, preferuje ona ziemię o obojętnym albo lekko zasadowym odczynie. Jeśli zostanie zasadzona w glebie o mocno kwaśnym lub zasadowym pH, może szybko zmarnieć. Często przyczyną braku kwiatów są także chwasty, które zagłuszają roślinę. Szczególnie trzeba uważać na rozrost perzu, ostrożenia polnego i mniszka lekarskiego.  

W czasie suszy jeżówkę należy regularnie i obficie podlewać. Niedostateczne nawodnienie gleby w okresie upałów to jedna z częstych przyczyn tego, że roślina ta nie kwitnie. Częstym powodem braku kwiatostanów u jeżówki jest także zbyt zacienione stanowisko. Dość powszechnymi przyczynami niezawiązania kwiatów u tej byliny jest to, że została zbyt późno zasadzona do gruntu albo źle zniosła nieumiejętne przesadzenie.

Jeżówka - odmiany w sam raz do Twojego ogrodu

Kwiaty jeżówki są duże, a u niektórych odmian nawet bardzo duże, bo mogą mieć średnicę dochodzącą do 15 centymetrów. Kolor kwiatów również bywa różny, ponadto niektóre odmiany osiągają 1,5 wysokości, a inne są o połowę niższe. Jeśli szukasz najpiękniejszej jeżówki, sprawdź odmiany tej rośliny i wybierz swój typ.

Bardzo popularne i jednocześnie wyjątkowo atrakcyjne są niektóre odmiany jeżówki purpurowej. Jedną z częściej widywanych w ogrodach odmian jest jeżówka purpurowa 'Rose', która ma jasnoróżowe kwiaty i okazały pomarańczowy środek. Jest to niewysoka odmiana, osiągająca maksymalnie 1m wysokości. Co ciekawe, bardzo lubią ją motyle!

Odpowiada Ci różowy kolor kwiatów i szukasz jeżówki o umiarkowanym wzroście? Godna Twojej uwagi jest także jeżówka purpurowa 'Double Decker'. Bylina zachwyci Cię, jeżeli chcesz, aby w Twoim ogrodzie rosły oryginalne, intrygujące rośliny o nietuzinkowym wyglądzie. Ta wyjątkowa jeżówka ma podwójne kwiaty, przez co trudno przejść obok niej obojętnie. Wspaniale prezentuje się ona zarówno w ogrodzie, jak i w suchych bukietach. Dużym zainteresowaniem cieszy się ponadto nowa odmiana jeżówka purpurowa 'Eccentric'. Pełne kwiaty tej niewysokiej odmiany mają niezwykły ciemnoczerwony kolor, który w końcowej fazie kwitnienia staje się szkarłatny. Ta bylina jest obiektem szczególnego zainteresowania koneserów! 

Szukasz odmiany, która świetnie nadaje się na obrzeżenia rabat lub do pojemników? Wyróżniająca się na rabatach jeżówka purpurowa 'Orange Skipper' jest niska, ale intensywnie rozgałęziona. Jej ozdobą są jaskrawo pomarańczowe kwiaty. Jedną z opcji jest również jeżówka biała, która zachwyca bujnie kwitnącymi, dużymi kwiatami. Z urody znana jest też jeżówka żółta, fantastycznie prezentująca się zwłaszcza na ciemnym tle. Sprawdź także, jakie są inne gatunki i odmiany jeżówki i znajdź kwiaty, które najbardziej trafiają w Twój gust. 

Jeżówki to efektowne, nietuzinkowe byliny, dzięki którym lato w ogrodzie będzie szczególnie urokliwe. Ich piękne barwy będą cieszyć Cię także jesienią. I kto wie - może docenisz nie tylko estetyczne walory tych roślin, ale skorzystasz także z ich leczniczych właściwości.

pixel