Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Hortensje

7 produkty

Hortensje szczepione na pniu to popularne krzewy ozdobne o pięknych kwiatach, które dorastają do 3 metrów wysokości. Dostępne są w wielu różnych kolorach i odmianach, co pozwala na tworzenie efektownych ogrodowych kompozycji. Ich historia sięga Japonii, choć obecnie uprawiane są na całym świecie. Hortensje można sadzić pojedynczo, w towarzystwie innych roślin lub jako żywopłoty lub szpalery. To rośliny cenione za wyjątkową urodę i dekoracyjne.

Czytaj więcej

Sadzonki Hortensja szczepiona na pniu

Hortensja szczepiona na pniu to efektowna odmiana hortensji, która została poddana szczepieniu na pniu drzewa lub krzewu. Ta technika tworzy unikalny efekt, w którym rosnąca na pniu hortensja tworzy piękne, kuliste kwiatostany nad koroną drzewa lub krzewu, co nadaje ogrodowi lub krajobrazowi niezwykły wygląd.

Hortensje szczepione na pniu mogą być pielęgnowane w formie małych drzewek, a ich kwiaty mogą mieć różne kolory, w zależności od odmiany. Te rośliny są często używane jako punkty centralne w ogrodach, w miejscach, gdzie chcemy dodać wysokości i efektowności krajobrazowi.

Pielęgnacja hortensji szczepionych na pniu jest podobna do opieki nad tradycyjnymi hortensjami. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie warunki glebowe, stanowisko o odpowiednim oświetleniu (zazwyczaj półcieniste), regularne podlewanie i ewentualne przycinanie, aby utrzymać pożądany kształt i rozmiar rośliny.

Hortensje szczepione na pniu to ozdobna i efektowna opcja do rozważenia w ogrodzie lub krajobrazie, zwłaszcza jeśli chcemy dodać nieco wysokości i elegancji do naszej przestrzeni.

SADZENIE I WYMAGANIA HORTENSIJ:

Hortensje to piękne krzewy ozdobne, które warto sadzić w odpowiednich warunkach. Oto kilka istotnych informacji:

Kiedy sadzić hortensje?

Hortensje najlepiej sadzić wiosną (kwiecień-maj) lub jesienią (wrzesień-październik), gdy powietrze jest wilgotne, a temperatury nie są zbyt ekstremalne. Unikaj sadzenia ich w gorące lato, ponieważ mogą być wrażliwe na zmiany temperatury.

Gdzie sadzić hortensje?

Wybieraj stanowisko półcieniste, gdzie roślina będzie miała ochronę przed silnym słońcem. Hortensje preferują gleby o niższym pH, zdolne do zatrzymywania wilgoci. Dobrze jest unikać gleb gliniastych i nieprzepuszczalnych.

Czego unikać przy uprawie hortensji? Hortensje nie lubią gleb gliniastych ani nadmiernie suchych miejsc. Nawożenie jest ważne, ponieważ niedobór składników mineralnych może prowadzić do chlorozy liści.

Przycinanie hortensji:

Przycinanie hortensji powinno odbywać się w okresie od marca do kwietnia, po ustąpieniu przymrozków. Usuwaj chore, suche pędy i wysuszone kwiatostany. Jeśli widzisz pąki na pędach, pozostaw je, ponieważ to miejsca, z których roślina wyda nowe kwiaty.

Chcesz dowiedzieć się więcej przeczytaj nasz artykuł na temat cięcia hortensji Przycinanie hortensji bukietowej na wiosnę

Typy hortensji Odmiany hortensji

Istnieje wiele odmian hortensji, takich jak hortensja ogrodowa, bukietowa hortensja czy hortensja pnąca. Każda z nich ma swoje własne wymagania dotyczące przycinania i pielęgnacji.

Uprawa hortensji może być satysfakcjonująca, jeśli zadbamy o odpowiednie warunki i przycinanie. Dzięki temu te piękne krzewy będą kwitły i zdobiły ogród przez wiele lat.

Czy hortensje są wieloletnie?

Tak, hortensje są roślinami wieloletnimi, co oznacza, że mogą przetrwać i kwitnąć przez wiele kolejnych sezonów, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Warto jednak pamiętać, że istnieją różne grupy hortensji, które kwitną na różnych pędach:

Hortensje ogrodowe i dębolistne: Kwitną na pędach zeszłorocznych. Oznacza to, że pędy, na których w poprzednim sezonie pojawiły się kwiaty, w kolejnym roku nie wydają nowych kwiatuszków. Jednak roślina wciąż rośnie i tworzy nowe pędy, na których pojawią się przyszłe kwiaty.

Hortensje drzewiaste: Kwitną na pędach tegorocznych. To oznacza, że na wiosnę wyrastają nowe pędy, które zakwitną w bieżącym sezonie.

Dzięki różnym grupom hortensji i ich różnym okresom kwitnienia, można cieszyć się kwiatami hortensji przez znaczną część sezonu, często od czerwca aż do października. Warto dbać o te rośliny, przycinając je i zapewniając odpowiednie warunki, aby zachować ich piękno przez wiele lat.

RÓŻNICA MIĘDZY HORTENSIĄ OGRODOWĄ A BUKIETOWĄ:

Hortensje ogrodowe:

To popularna odmiana hortensji, która preferuje półcieniste stanowiska w zacisznych ogrodach, ale jest średnio odporna na mróz. Charakteryzuje się kulistymi kwiatostanami i jest ciekawa ze względu na zdolność zmiany koloru kwiatów w zależności od pH gleby. Dla przykładu, kwiaty stają się niebieskie w kwaśnych glebach, a różowe w alkalicznych. Te średnio rosnące krzewy mogą dorastać nawet do 4 metrów, dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednio dużo miejsca. Na zimę warto je przykryć mieszanką kory z torfem i owinąć włókniną, aby zminimalizować ryzyko przemarznięcia.

Hortensje bukietowe:

Te hortensje znoszą zimy znacznie lepiej, wytrzymując nawet bardzo niskie temperatury. Lubią stanowiska pełne słońca. Mają kwiatostany w kształcie stożka. Są łatwiejsze w uprawie niż hortensje ogrodowe, ale wymagają regularnego przycinania i podobnie jak ich ogrodowe kuzynki, potrzebują dużej ilości wody.

Unikatowe hortensje:

Istnieje wiele odmian hortensji o różnych kształtach, kolorach i wymaganiach. Ich łacińska nazwa "Hydrangea" wywodzi się od słowa oznaczającego "dżbank", co może nawiązywać do podobieństwa koszyczków nasiennych do dzbanków. Jednak bardziej powszechna teoria mówi, że nazwa pochodzi od wymagań hortensji dotyczących wilgotności gleby. Niektóre rzadsze odmiany są trudniej dostępne i wymagają dokładniejszego poszukiwania.

Odmiany hortensji ogrodowych:

Na rynku można znaleźć wiele odmian hortensji ogrodowych o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach kwiatów. Przy wyborze warto zwracać uwagę na nazwę odmiany, ponieważ sklepy ogrodnicze często posługują się kultywarami, które mogą mieć różne nazwy. Warto również zapytać sprzedawcę o wskazówki dotyczące pielęgnacji, aby odpowiednio zadbać o wybraną odmianę hortensji.

pixel