Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bukszpany drobnolistne, wieczniezielone - sadzonki bukszpanu

5 produkty

Bukszpan (Buxus) to rodzaj krzewów i niewielkich drzew z rodziny bukszpanowatych, do którego zalicza się około 100 gatunków. Rośliny te rosną dziko na niemal wszystkich kontynentach – wiele gatunków i odmian uprawia się jako w celach ozdobnych, wykorzystując głównie na strzyżone żywopłoty i ozdobne formy geometryczne. Sadzi się je zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w strefach publicznych. Co więcej, gałązki bukszpanu służą do ozdabiania palm i koszyczków wielkanocnych. Bukszpan jest niezwykle wytrzymałą i wytrzymałą zimozieloną rośliną, która symbolizuje trwałość życia. 

Czytaj więcej

Do kiedy przycinać bukszpan - formowanie krzewu na różne sposoby

Bukszpany to odporne na mróz i suszę rośliny w ciemnozielonym kolorze, które bez przycinania osiągają wysokość 2-4 metrów. Krzewy te są bardzo cenione przez ogrodników i architektów krajobrazu. Dzięki nim można szybko i bez dużego nakładu pracy stworzyć efektowne aranżacje w ogrodach, na tarasach i w przestrzeniach miejskich. Bukszpan jest często wybierany do tworzenia niskich bądź wysokich zimozielonych żywopłotów i obwódek rabat, ale także idealnie nadaje się do uformowania efektownych rzeźb roślinnych. Są to rośliny, które wykorzystuje się także we florystyce. Jeśli chcesz hodować bukszpany, musisz pamiętać o tym, że bardzo ważne jest ich przycinanie.

Bez względu na to, czy posadzisz żywopłot, czy zdecydujesz się na zasadzenie pojedynczej rośliny i uformowanie z niej stożka, kuli, kwadratu, spirali czy formy zwierzęcej, pamiętaj o tym, że zaraz po umieszczeniu w glebie sadzonki należy skrócić jej pędy o połowę. Dzięki temu będą one ładnie zagęszczać się u dołu. Po upływie kilku lat bukszpany można dowolnie formować, obcinając nawet całe jednoroczne przyrosty. Trzeba podkreślić, że najlepiej krzewią się młode pędy. Starsze i zdrewniałe pędy nie regenerują się aż tak dobrze, dlatego nie powinno ciąć się ich zbyt radykalnie, chyba że są przemarznięte lub zniszczone.

Cięcie formujące najlepiej przeprowadzać pod koniec wiosny, czyli w okresie, gdy pojawiły się już młode pędy. Bukszpany przycina się także pod koniec lata, jednak nie później niż w pierwszych dniach września. Stare bukszpanowe żywopłoty przycina się tylko raz w roku. Do stworzenia stożka, kuli z bukszpanu lub innej prostej formy wystarczy sekator, jednak bardziej skomplikowane rzeźby formuje się, używając także specjalnego stalowego stelaża. Nakłada się go na krzew, by mógł się w nim rozrastać. W takim przypadku trzeba regularnie usuwać gałązki wyrastające poza stelaż, aż roślina uzyska optymalną gęstość. 

Bukszpan w donicy i w ogrodzie - zdrowe sadzonki kupisz w Sadowniczy.pl

W Polsce najpopularniejszy jest bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), znany także jako bukszpan zwyczajny. Do uprawy w Polsce nadaje się również bukszpan drobnolistny. W sklepie Sadowniczy.pl kupisz zdrowe sadzonki tych dwóch gatunków, a także kilka ich odmian. Co ważne, bukszpany dobrze rosną zarówno w ogrodach i na skalniakach, jak i w donicach ? na tarasie lub balkonie. Rośliny te można też hodować w domu i prowadzić jako bonsai. Bez problemu je się przesadza, ponieważ tworzą płytki system korzeniowy.

Jeśli chcesz hodować bukszpan w donicy, która będzie stała na tarasie lub balkonie przez cały rok, to postaw na pojemnik mrozoodporny. Doniczka powinna mieć otwory odpływowe, a na jej dnie musi znajdować się warstwa drenażu. W przypadku uprawy pojemnikowej bukszpanu należy szczególnie dbać o ochronę korzeni rośliny przed zbytnim zawilgoceniem, nie można też jednak ich przesuszyć. Bukszpan w donicy nie potrzebuje częstego nawożenia. Raz w roku warto zasilić go długodziałającym nawozem wieloskładnikowym. Jeżeli planujesz sadzenie tych krzewów w ogrodzie, wybierz nawóz do bukszpanów i żywopłotów, który zapewnia roślinie szybki rozwój i ochronę przed szkodnikami. Pamiętaj o tym, że dużo zależy od tego, w jakim stanie są sadzonki. W naszym sklepie dbamy o to, by wysyłać klientom rośliny bez chorób i szkodników. Warto zwrócić uwagę na sadzonki bukszpanu zwyczajnego z mikoryzą, które mają lepszą odporność na patogeny korzeniowe i są mniej wrażliwe na zalanie

Jaka ziemia do bukszpanu?

Bukszpan sadzony w ogrodzie i w donicy nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ale powinna ona mieć lekko zasadowy lub obojętny odczyn. Najlepiej służy mu gleba kompostowa, która nie jest zbyt wilgotna. Nie powinno sadzić się bukszpanu koło oczek wodnych, ponieważ będzie on podatny na choroby grzybowe. 

Bukszpan jako żywopłot - doradzamy jak to zrobić

Jeśli chcesz stworzyć żywopłot z bukszpanu, dopilnuj, aby rośliny zostały zasadzone w odpowiedniej odległości od siebie. Żywopłot z bukszpanu powinien być gęsty, ponieważ jest to roślina rosnąca powoli. Jeżeli ma powstać niski żywopłot, sadzonki bukszpanu mają być oddalone od siebie o około 15-20 centymetrów. Dla wysokiego żywopłotu zalecana odległość jest większa, bo wynosi 30-40 centymetrów. Należy dodać, że na niskie żywopłoty najlepiej nadaje się bukszpan drobnolistny. Sadzenie żywopłotu z bukszpanu wymaga wielu sadzonek, jednak warto mieć na uwadze, że jest to roślina bardzo wytrzymała i zimozielona, a więc ozdobna przez cały rok. Co ważne, cena bukszpanu w sklepie Sadowniczy.pl jest zróżnicowana. Możesz postawić na tanie sadzonki lub te nieco droższe. W przypadku droższych odmian opcją dla oszczędnych jest samodzielne rozmnożenie krzewu przez pobranie zdrewniałych pędów, choć oczywiście wiąże się to z większym nakładem pracy i dłuższym czasem oczekiwania na osiągnięcie przez rośliny zadowalających rozmiarów.

Sadzonki z nagim korzeniem lub wyhodowane samodzielnie najlepiej jest sadzić w maju, a sadzonki doniczkowe przesadza się do gruntu od marca do września. Wgłębienia na korzenie bukszpanu robi się w dwóch rzędach. Wielkość dołków powinna być dostosowana do wielkości systemu korzeniowego rośliny. Zanim zdecydujesz się na stworzenie żywopłotu z bukszpanu, pomyśl, czy nie będzie on stwarzał zagrożenia dla małych dzieci. Jest to roślina trująca! Weź to pod uwagę także decydując się na hodowlę bukszpanu w domu bądź na tarasie lub balkonie.

Choroby i szkodniki bukszpanu - jak uratować bukszpany?

Zdarza się, że wiosną dochodzi do fizjologicznego zamierania liści i pędów bukszpanu. Następuje wówczas brązowienie najmłodszych liści rośliny, a także całych pędów. Przyczyną tej choroby jest niska temperatura oraz wiatr. Chorobą wywoływaną przez porażenie grzybem, mającą podobne objawy, jest zamieranie pędów bukszpanu. W tym przypadku mamy do czynienia z żółtobrązowymi przebarwieniami liści oraz z brązowymi plamami na całych pędach. Trzeba też uważać na plamistość liści bukszpanu, która przejawia się powstawaniem czarnych skupień zarodników grzyba na liściach oraz występowaniem białych lub jasnobrązowych plam. Na szczęście choroby i szkodniki bukszpanu można zwalczać przy pomocy odpowiednich preparatów.

Do szkodników zagrażających bukszpanom należy też pewien pluskwiak spokrewniony z mszycami, który pozostawia na liściach lepką ciecz oraz drobne kłaczki. Aby zwalczyć miodówkę bukszpanową, bo o niej mowa, można, tak jak w razie wystąpienia chorób grzybowych, zastosować specjalny oprysk na bukszpany. Takie produkty są przydatne także w sytuacji, gdy trzeba zmierzyć się z ćmą bukszpanową. Pamiętaj o tym, że możesz wykorzystać domowe sposoby na choroby bukszpanu. Szkodniki tej rośliny bardzo nie lubią oprysku z wrotyczu!

Czy bukszpan odrodzi się po ćmie bukszpanowej?

Gdy pojawi się ćma bukszpanowa, trzeba działać bardzo szybko. Szansa na odrodzenie się zaatakowanych starszych krzewów jest nikła, lepiej mogą poradzić sobie młode rośliny, ale doprowadzenie ich do dobrego stanu może trwać latami

Bukszpan w ogrodzie - aranżacje, czyli co posadzić obok bukszpanu?

Bukszpan to roślina, która wspaniale podkreśli urodę kolorowych rabat kwiatowych. Bardzo efektownie wygląda połączenie bukszpanu z lawendą, kocimiętką, ostróżką oraz z trawami ozdobnymi. Warto pomyśleć także o tym, by otoczyć bukszpanem ogród różany lub lile. Dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie bukszpanu w sąsiedztwie innych krzewów ozdobnych, takich jak ostrokrzew kolczasty, berberys, hortensja i perukowiec podolski. Uzyskasz świetny efekt, decydując się również na zasadzenie obok bukszpanu jałowca płożącego, tui, cyprysa oraz ziół

pixel