Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona aksamitki - aksamitka cytrynowa, żółta, pomarańczowa

57 produkty

Jak sadzić nasiona aksamitki?

Sadzenie nasion aksamitki jest bardzo satysfakcjonującym ogrodniczym zadaniem. Ponieważ jest ono bardzo proste, zazwyczaj przynosi piękne i kolorowe kwiaty, które stają się klasyczną, zwracającą uwagę ozdobą ogrodu.

Aksamitka, znana również jako Tagetes, to roślina jednoroczna, która ma piękne, wyraziste kolorystycznie kwiaty i charakterystyczny zapach.

Jeśli chcesz cieszyć się tymi pięknymi roślinami, warto wiedzieć, jak sadzić nasiona aksamitki. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które pomogą ci w rozpoczęciu tego procesu.

Czytaj więcej

Przygotowanie gleby

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie gleby. Aksamitki preferują żyzne, dobrze spulchnione i przepuszczalne gleby. Możesz poprawić jakość ziemi, dodając do niej organiczne materiały, takie jak kompost lub obornik. Przed rozpoczęciem siewu nasion dobrze jest również usunąć wszelkie chwasty i spulchnić ziemię przy użyciu grabek i motyczki.

Wybór odpowiedniego stanowiska

Aksamitki uwielbiają słońce, więc wybierz miejsce, które otrzymuje co najmniej 6 godzin pełnego nasłonecznienia dziennie. Unikaj zbyt zacienionych obszarów, ponieważ może to wpływać na wzrost i kwitnienie roślin. Upewnij się również, że wybrany obszar ma dobrą cyrkulację powietrza.

Jeśli wybierzesz zbyt ciemne miejsce, aksamitka co prawda wzejdzie, jednak nie będzie miała zbyt wielu kwiatów: jej charakterystyczne, pierzaste liście będą w kolorze ciemnozielonym. 

Siew nasion

Nasiona aksamitki są stosunkowo duże i łatwe do obsadzenia. Możesz je sadzić bezpośrednio w gruncie wczesną wiosną, gdy gleba jest już dobrze ocieplona. Możesz również rozpocząć proces wcześniej, sadząc nasiona w doniczkach lub pojemnikach wewnątrz, a następnie przesadzając młode rośliny na zewnątrz, gdy minie ryzyko przymrozków.

Odpowiedni odstęp

Warto zachować odpowiedni odstęp między poszczególnymi nasionami, aby rośliny miały wystarczająco dużo miejsca na wzrost. Zalecany odstęp między nasionami w glebie to około 15-20 cm. Możesz użyć drewnianego patyka lub linijki, aby zachować równomierne odcinki między poszczególnymi sadzonkami.

Głębokość sadzenia

Nasiona aksamitki powinny być sadzone płytko, na głębokość około 1 cm. Możesz lekko przykryć nasiona cienką warstwą ziemi lub torfu, ale nie zakopuj ich zbyt głęboko. Ważne jest, aby zapewnić nasionom wystarczającą ilość światła i ciepła do kiełkowania. Pamiętaj, aby nie uklepywać ziemi zanadto, ponieważ wtedy nasiona będą miały utrudnione kiełkowanie.

Podlewanie i pielęgnacja

Po posadzeniu nasion aksamitki ważne jest systematyczne podlewanie. Utrzymuj glebę wilgotną, ale unikaj nadmiernego jej zawilgocenia, co może prowadzić do gnicia korzeni. Pamiętaj również o usuwaniu chwastów wokół roślin, aby zapewnić im odpowiednią ilość składników odżywczych i brak konkurencji do światła.

Aksamitka jest wdzięcznym kwiatem ogrodowym. Na rynku dostępnych jest wiele różnych jej odmian. Do najbardziej popularnych należą m.in. aksamitka wzniesiona cytrynowaaksamitka wysoka pełna 'Alaska'aksamitka rozpierzchła np. 'Bonito Carmen'. Większość aksamitek jest w kolorze żółtym lub pomarańczowym, jednak zdarzają się również odmiany czerwone lub kremowe. 

Kiedy zbierać nasiona aksamitki?

Aksamitki mają piękne kwiaty, które z czasem przekształcają się w nasienniki. Aby pozyskać nasiona aksamitki, musisz wiedzieć, kiedy je zbierać. Zbieranie nasion to ważny krok, jeśli chcesz zachować różnorodność odmian i rozmnażać rośliny w przyszłości.

Dojrzałość nasion

Nasiona aksamitki są gotowe do zbioru, gdy jej kwiaty zaczynają więdnąć, odsłaniając torebkę z nasionkami. Torebka ta ma często kolor ciemnobrązowy. 

Zbieranie nasion

Aby zebrać nasiona aksamitki, delikatnie należy złapać nasiennik i go zerwać. Nasiona należy następnie wybrać z torebki i rozsypać na płaskim, oddychającym podłożu. Raz dziennie przez parę dni należy przesiewać nasiona między palcami, a następnie przełożyć je do pojemnika, w którym mogą czekać na następny rok. 

Przechowywanie nasion

Nasiona aksamitki należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Możesz użyć małych słoiczków lub papierowych kopert, aby umieścić nasiona. Ważne jest, aby etykietować każde opakowanie z nazwą odmiany i datą zbioru, aby później wiedzieć, jakie nasiona masz do dyspozycji. W okresie zimowym warto jest sprawdzić, czy do nasion nie zakradła się pleśń i wilgoć. Zainfekowane nasiona nie mogą być użyte do siewu.

Sadzenie nasion aksamitki może być bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem dla każdego ogrodnika. Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować glebę, wybrać odpowiednie stanowisko, sadzić nasiona na odpowiednią głębokość i regularnie podlewać i pielęgnować rośliny. Dodatkowo, warto wiedzieć, kiedy zbierać nasiona aksamitki, aby zachować ich różnorodność i możliwość rozmnażania w przyszłości. 

Aksamitki mają wiele zalet: po pierwsze, ich zapach odstrasza komary i jest używany jako naturalna bariera dla takich gryzoni, jak krety czy myszy polne. Dodatkowo aksamitki doskonale uzupełniają nasadzenia w rustykalnych i tradycyjnych ogrodach, stając się ozdobą każdej rabatki. 

pixel