Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Powojniki

36 produkty

Powojniki (Clematis) są przedstawicielami roślin z rodziny jaskrowatych. Spotykamy je w formie krzewów lub bylin obsypanych bogatym kwiatostanem we wszystkich możliwych kolorach. Dodatkową ozdobą są dekoracyjne owocostany, których jednak nie należy spożywać. Znajomość wymagań powojników pozwoli uzyskać najlepsze efekty hodowlane, przy czym warto dodać, iż każda odmiana jest w stanie dostarczyć ogromu satysfakcji, rosnąc i obficie kwitnąc nawet przez kilkanaście lat.

Czytaj więcej

Kiedy sadzić powojniki? 

Sadząc powojniki, najlepiej jest wybierać rośliny 3-letnie, uprawiane wcześniej w pojemnikach 2-litrowych lub nawet większych. Dzięki temu uzyskuje się sadzonki z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym oraz zdrewniałymi u podstawy pędami. Powojniki w takim stanie można sadzić przez cały sezon wegetacyjny tzn. od wiosny do późnej jesieni. Dekoracyjne pnącza cechuje intensywny wzrost, który można regulować poprzez odpowiednie przycinanie oraz podpory. Przypomnijmy, że te ostatnie powinny być stosowane w przypadku starszych elewacji. Rośliny czepiające się murów mogą przyspieszyć naturalne procesy degradacji ścian zewnętrznych.

Powojniki – jakie wymagania? 

Powojniki świetnie przyjmują się i rozwijają na glebach żyznych, bogatych w próchnicę oraz wapń. Powinny mieć stały dostęp do wilgoci, jednak nie jest wskazane, by gleba była podmokła.

Dysponując określonym stanowiskiem, trzeba zwrócić uwagę na wymogi określonych odmian.

Stanowisko słoneczne powinno zostać zasiedlone przez odmiany charakteryzujące się ciemnoniebieskimi, czerwonymi i fioletowymi kwiatami: ‘The President’, ‘Kacper’, ‘Lady Betty Balfour’, ‘Ernest Barkham’, ‘Gipsy Queen’, ‘Dutches of Edinborough’, ‘Kiri Te Kanawa’, ‘Matka Siedliska’, ‘Sylvia Denny’, ‘Veronica’s Choice’, ‘Vyvyan Pennell’.

Stanowisko półcieniste będzie odpowiednie dla odmian powojników o kwiatach jasnych i pastelowych:  ‘Comtesse de Bouchaud’, ‘Błękitny Anioł’, ‘Paul Farges’  oraz powojnik Clematis ‘Joe zimozielony’ 

Nie można w tym miejscu nie pochwalić osiągnięć polskich hodowców, którzy wprowadzili na rynki światowe kilkadziesiąt odmian powojników.

Na szczególną uwagę zasługują Clematis odmiany:

 • ‘Niobe’;

 • ‘Generał Sikorski’;

 • ‘Duch polski’;

 • Powojnik ‘Jan Paweł II

 • ‘Błękitny Anioł’;

 • ‘Kardynał Wyszyński’;

 • ‘Warszawska Nike’;

 • ‘Kacper’;

 • Dzieci Warszawy’;

 • ‘Westerplatte’;

 • ‘Emilia Plater’;

 • ‘Monte Cassino’;

 • ‘Matka Urszula Ledóchowska’.

Powyższe odmiany zyskały ogólnoświatowy prestiż, co przełożyło się na ich popularność w wielu krajach Europy, obu Ameryk, Azji, Australii i Oceanii.

Dlaczego powojnik nie kwitnie? 

Przyczyny tego zjawiska zwykle należy szukać w błędach hodowlanych, naruszeniu technik rolniczych lub niewłaściwym doborze odmiany do stanowiska.

Np. Powojnik alpejski (Clematis alpina), który występuje także w Polsce, źle znosi wysokie temperatury. Inaczej natomiast reaguje powojnik górski. W przypadku Clematis montana wręcz zaleca się sadzenie w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru.

Z tego powodu warto zapoznać się z wymaganiami konkretnej odmiany, biorąc pod uwagę fakt, czy jest to powojnik botaniczny, czy też powojnik wielkokwiatowy.

Powojniki botaniczne są krzyżówkami wyhodowanymi sztucznie. Cechują się większą odpornością i wytrzymałością na niekorzystne warunki bytowania. Ich kwiaty są drobniejsze, jednak liczba oraz wcześniejsze kwitnienie, które przypada o 2-4 tygodnie wcześniej rekompensuje różnicę w rozmiarze kwiatostanu.

Powojniki wielkokwiatowe (np. powojnik tangucki, powojnik viticella) występują w naturze i są to powojniki długo kwitnące. Odznaczają się długimi pędami, dorastającymi nawet do 4 metrów i dużymi (do 30 cm średnicy) i bardzo efektownymi kolorystycznie, pojedynczymi kwiatami. 

Jedną z istotnych czynności mającej zapewnić obfite kwitnienie jest cięcie powojników, które po raz pierwszy należy wykonać natychmiast po posadzeniu rośliny. Cięcie powinno mieć miejsce na wysokości około 30 cm nad ziemią, nad parą zdrowych pąków. W drugim roku czynność powtarzamy na wysokości 70 cm, a w kolejnych latach przycinamy powojniki do wysokości od 100 do 150 cm.

Przypominamy. Sok, liście, kwiaty oraz owoce powojników są trujące.

Powojniki zakupione w dobrych centrach ogrodniczych lub szkółkach są zaopatrzone w szczegółowe wskazówki dotyczące uprawy. Trzeba się z nimi zapoznać, co daje gwarancję, iż rośliny przez wiele lat będą stanowić ozdobę ogrodów, posesji i żywopłotów.

pixel