Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

PNĄCZA

207 produkty

Pnącza to rośliny o długiej i wiotkiej łodydze, które wymagają podpór. Rośliny te hoduje się w ogrodach i na balkonach, istnieją też pnącza odpowiednie do warunków domowych. Pnącza są wymarzone do niewielkich ogrodów, ponieważ zajmują mało miejsca, a do tego są niezwykle efektowne. Warto je posadzić także tam, gdzie nie ma ogrodu – kamienice lub mury okryte pnączami są niezwykle malownicze. Dzięki nim można zakryć wiatę śmietnikową, domek gospodarczy czy na przykład ogrodzenie. Niektóre pnącza są długowieczne, a wśród nich znajdują się gatunki i odmiany bardzo dekoracyjne podczas kwitnienia.

Czytaj więcej

Dlaczego warto posadzić pnącza w ogrodzie?

Nawet jeśli nie dysponuje się dużą przestrzenią w ogrodzie, można zamienić to miejsce w niezwykle urokliwą przystań. Nie trzeba dużego nakładu pracy, aby osiągnąć niesamowity efekt. Pnącza porastające ściany budynków kojarzą się z literaturą romantyczną oraz wspaniałym malarstwem i trudno się nimi nie zachwycić, jeśli tylko rosną bujnie i zdrowo. Pnącza wprowadzają specyficzny, nieco tajemniczy klimat, zwłaszcza jeśli chodzi o gatunki ozdobne z liści. Pnącza kwitnące szczególnie efektownie, takie jak glicynie, jaśmin – pnącze z rodziny oliwkowatych, wiciokrzewy i powojniki, sprawiają z kolei, że nawet skromnie zagospodarowana przestrzeń zyskuje zupełnie odmienny charakter.

Brzydkie ogrodzenie czy zniszczony mur bądź stara, nieatrakcyjna ściana to żaden problem, gdy zakrywają je pnącza. Chcesz odgrodzić się od sąsiadów, ale w Twoim ogrodzie nie ma miejsca na żywopłot? Stwórz zieloną intymność w swoim ogrodzie i poczuj się swobodniej na swojej posesji. A może planujesz ozdobić swój balkon lub taras na okres lata? Warto mieć na względzie to, że jednoroczne pnącza na balkon takie jak nasturcja czy groszek pachnący nie osiągają zbyt okazałych rozmiarów i nie pokrywają szczelnie przestrzeni tak jak np. winobluszcze, które idealnie nadają się do zakrywania ścian (przytwierdzają się do nich przy pomocy korzeni czepnych). Zaletą zdecydowanej większości pnączy jest także to, że są to rośliny szybko rosnące. Do rekordzistów należą niektóre powojniki i winobluszcze

Jakie pnącze na płot?

Ogrodzenia z siatki nie prezentują się zbyt atrakcyjnie, podobnie zresztą jak stare drewniane płoty. Ponadto nie są to bariery, które chronią przed spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Możesz jednak stworzyć bardzo efektowną i gęstą ścianę zieleni, stawiając właśnie na pnącza. Pnącza na płot nie mogą jednak obciążać konstrukcji ogrodzenia, a ich pędy powinny z łatwością owijać się wokół oczek siatki. Wybierając pnącza, które przykryją i ozdobią płot, trzeba wziąć pod uwagę między innymi to, czy dany gatunek jest zimozielony, a także, czy jest wieloletni.

Jednym z popularniejszych pnączy idealnych na ogrodzenie z siatki lub betonu, a także w sam raz na płot jest bluszcz pospolity. To bardzo uniwersalne pnącze, które okazuje się najlepszym wyborem do zacienionych miejsc, jest zimozielone i wieloletnie, jednak rośnie dość powoli. Można osłonić nim całe ogrodzenie, ale pięknie prezentuje się także tylko na jego fragmencie. Bluszcz pospolity, podobnie jak wspaniale przebarwiający się jesienią winobluszcz, to także roślina, która przysłoni brzydki mur. Oba pnącza wyróżniają się również tym, że mogą wspinać się nawet po gładkiej powierzchni dzięki przylgom i korzeniom czepnym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że winobluszcz nie jest rośliną zimozieloną, choć jest mrozoodporny

Na płot nadają się także wiciokrzewy oraz powojniki. Zapach, który wydzielają efektowne kwiaty wiciokrzewu jest bardzo intensywny wieczorem. Wśród wiciokrzewów nie brakuje zimozielonych gatunków, takich jak wiciokrzew japoński czy wiciokrzew pomorski 'Belgica'. Wiciokrzewy to również rośliny wieloletnie. Co istotne, wiciokrzewy lubią jasne stanowiska, jednak w pełnym słońcu są częściej atakowane przez szkodniki. Konkurencją dla nich są powojniki, które szybko rosną i mają bardzo ozdobne kwiaty w bardzo wielu wariantach kolorystycznych. Niektóre z nich kwitną aż do pierwszych przymrozków. Podpowiadamy, że rośliny te nie lubią ziemi o kwaśnym odczynie. Jeśli szukasz roślin jednorocznych na płot, to odpowiednie będą na przykład nasturcje, wilce oraz kobea pnąca

Jakie pnącza wieloletnie na balkon w bloku?

Nie posiadasz ogrodu, jednak masz do dyspozycji balkon? Na balonach można uprawiać pnącza jednoroczne oraz wieloletnie. Trzeba docenić to, że pnącza wieloletnie mają pewne walory ozdobne również w okresie zimowym, zwłaszcza zimozielone gatunki. Na balkonie można hodować między innymi bluszcz pospolity, który wspaniale udekoruje nawet niezbyt ładny, nadający się do remontu balkon. Co ważne jest to idealne pnącze na balkon od strony północnej, na którym niewiele roślin dobrze rośnie. Na balkonach wspaniale prezentują się także winobluszcze, np. winobluszcz pięciolistkowy. Liście tych bardzo mrozoodpornych roślin jesienią przebarwiają się na pomarańczowo, purpurowo i szkarłatnoczerwono. Pamiętaj też o powojnikach, wśród których znajdziesz gatunki lubiące cień, a także odpowiednie na stanowisko słoneczne. Jeśli interesują Cię wieloletnie pnącza kwitnące, będzie to idealny wybór, podobnie jak rdest Auberta, którego białe kwiaty można podziwiać aż do października. Zadbaj o to, aby, Twoje rośliny na balkonie były zdrowe – sprawdź, jakie są choroby pnączy i postaraj się im zapobiegać!

Jakie pnącza na pergole?

Rośliny pnącza świetnie nadają się także na pergole. Ważne jest to, aby podpory do pnączy były proporcjonalne do wielkości roślin. Pnącza silnie rosnące, np. bardzo bujna i niesamowicie efektowna glicynia, a także winobluszcz i winorośl potrzebują masywniejszych i stabilnych podpór, z kolei delikatniejsze powojniki powinny mieć wsparcie w postaci konstrukcji z dość cienkimi elementami. W sam raz będą dla nich drewniane lub metalowe kratki do pnączy.

Jeśli zależy Ci na szczególnie widowiskowym pnączu do ogrodu, które zjawiskowo zaprezentuje się na pergoli, postaw na glicynię, która zachwyca bardzo okazałymi girlandami kwiatów. Groniaste kwiatostany tej rośliny osiągają kilkadziesiąt centymetrów długości, ale żeby zdrowo rosła, trzeba zapewnić jej słoneczne stanowisko oraz niezbyt wilgotną glebę. Pnącze to osiąga wysokość 10 metrów. Do takiej wysokości dorasta także millin amerykański, który ma dekoracyjne trąbkowate kwiaty. To pnącze także wymaga mocnych podpór!

Wymieniając pnącza na pergole, koniecznie trzeba uwzględnić także róże pnące, które nie są pnączami, jednak korzystają z podpór, opierając na nich swoje długie pędy. Wyróżniamy róże pnące climber (wiotkopędowe) i rambler (sztywnopędowe). Pierwsze z wymienionych mogą urosnąć na wysokość 3 metrów, przypominają dzikie róże i mają wiotkie pędy wymagające mocowania do podpór. Z kolei róże rambler kwitną raz w roku, ale osiągają wysokość do 5 m, posiadają sztywne pędy i same znajdują oparcie, choć wymagają intensywniejszego cięcia. Dla wielu osób róże to najpiękniejsze rośliny ogrodowe, należy jednak zadbać o nie w odpowiedni sposób. Sprawdź, jak wygląda uprawa i cięcie róż pnących i uniknij pomyłek w hodowli tych roślin!

pixel