Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Choroby pnączy

2019-10-14

Sadzonki pnączy zaraz po posadzeniu często atakowane są przez choroby o podłożu grzybowym, jak zgnilizna korzeni i zgnilizna podstawy pędu. Choroby te występują na wszystkich gatunkach pnączy ozdobnych. Sprawcą zgnilizny są grzyby, którym sprzyja uprawa roślin w zbyt zwięzłym podłożu, często ulegającym zalewaniu. Ukorzenione sadzonki zaczynają więdnąć i zamierać. Na podstawie pędu widoczne są brunatne przebarwienia. Porażone rośliny bardzo łatwo można wyciągnąć z gleby. Rośliny z objawami chorobowymi należy usunąć i spalić. Sąsiednie rośliny bez objawów porażenia należy opryskać środkami ochrony roślin. Nasiona przed wysiewem należy zaprawić zaprawą nasienną. Po wschodach lub po posadzeniu młodych roślin można je zapobiegawczo opryskiwać, stosując biostymulator.

Chorobami występującymi na pnączach w późniejszych fazach rozwojowych są mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń, plamistość liści, antraknoza, rdza, czy uwiąd.

Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy to bardzo łatwa do wykrycia choroba. Jest to choroba grzybicza, której sprzyjają wilgotne powietrze z jednocześnie suchym podłożem. Jest groźna, szczególnie zbyt późno wykryta. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się w połowie lata, ale czasami mogą występować wcześniej. Początkowo na liściach pojawia się delikatny biały nalot. Później grzybnia rozrasta się i może pokryć całą powierzchnię liścia. Liść skręca się, brązowieje i zasycha. Czasami nalot może wystąpić także na zielonym pędzie. Z czasem nalot staje się brudnobiały i można w nim dostrzec drobne czarne punkciki. Grzyb zimuje na opadłych porażonych liściach i na pędach, dlatego powinno się zbierać opadłe liście i w miarę możliwości wycinać porażone pędy. Nie wyrzucamy ich, tylko palimy, gdyż mogą one być źródłem kolejnych zarażeń. Po zauważeniu pierwszych objawów opryskujemy rośliny preparatami chemicznymi.

Mączniak rzekomy

Mączniak rzekomy pojawia się najczęściej wiosną. Na górnej stronie blaszek liściowych pojawiają się duże, nieregularne, żółte, a następnie brązowe plamy. Po spodniej stronie liści w miejscu plam widoczny jest delikatny nalot zarodnika grzyba. Podczas opadów deszczu lub przez owady zarodniki grzyba przenoszą się na sąsiednie rośliny. Zwalczanie polega na usuwaniu i paleniu porażonych pędów i liści. Należy też zastosować oprysk chemiczny 3-4-krotnie co 7 dni.

Szara pleśń

Szara pleśń może porażać rośliny w każdej fazie rozwojowej. Rozwojowi grzyba sprzyjają ciepła i wilgotna pogoda. Objawy pojawiają się na wszystkich naziemnych częściach rośliny. Widoczne są wodniste, brązowe plamy, szybko powiększające się. Na kwiatach szczególnie po opadach tworzą się liczne okrągłe, brązowe plamy. Gdy pojawią się pierwsze objawy, rośliny należy opryskiwać środkami ochrony roślin. Porażone usuwamy i palimy. Nie wolno zraszać roślin w przerwach między opadami, bo to stwarza korzystne warunki dla rozwoju choroby.

Plamistość liści

Plamistość liści objawia się różnej wielkości i różnego kształtu plamami. Pierwsze objawy plamistości liści dostrzegalne są późną wiosną. Na liściach pojawiają się okrągłe, czasem strefowane plamy, zwykle barwy ciemnobrunatnej. Porażone liście zasychają i przedwcześnie opadają. Grzyby powodujące plamistość liści zimują na opadłych liściach, dlatego należy liście grabić i palić. Porażone rośliny należy opryskać specjalnymi preparatami.

Antraknoza

Antraknoza przypomina trochę plamistość liści. Choroba ta często poraża bluszcze. Na liściach pojawiają się okrągłe lub owalne szarawe plamy o wyraźnym strefowaniu. Na powierzchni plam tworzą się koncentrycznie ułożone skupienia zarodników. Dobrym sposobem zwalczania antraknozy jest stosowanie odpowiedniego preparatu.

Rdza

Rdza objawia się drobnymi plamkami na wierzchniej części liści oraz wypukłymi skupiskami grzyba na dolnej stronie liścia. Po zauważeniu objawów, usuwamy wszystkie porażone części rośliny oraz stosujemy oprysk.

Uwiąd

Uwiąd jest najczęstszą chorobą jaka atakuje powojniki. Główne objawy to obumieranie części roślin, pomimo zachowanych, zdrowych korzeni (chodź nie zawsze). Ta choroba grzybicza atakuje przede wszystkim w warunkach podwyższonej wilgotności oraz temperatury. Wszystkie porażone części musimy jak najszybciej zebrać i spalić. Leczenie odbywa się, podlewając pnącze preparatem przeciwgrzybiczym opartym na bazie miedzi. Zabieg przeprowadzamy kilka razy w odstępach kilkunastu dni, aż do wyleczenie rośliny

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel