Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona petunii ogrodowej - petunia ogrodowa

22 produkty

Petunie ogrodowe to bardzo popularne rośliny, które często stanowią najpiękniejszą dekorację ogrodów, altan, tarasów i balkonów. W naszym klimacie uprawia się je jako rośliny jednoroczne, ponieważ są ciepłolubne. Petunie ogrodowe bardzo szybko rosną i bujnie oraz nieustannie kwitną od maja aż do pierwszych mrozów. Nasiona tych roślin można polecić zarówno doświadczonym ogrodnikom, jak i amatorom, którzy nie mają dużej wprawy w uprawie roślin z nasion. W jednym opakowaniu znajdziesz mnóstwo nasion petunii, z których masz szansę wyhodować wiele zachwycających okazów! 

Czytaj więcej

Kiedy wysiać nasiona petunii?

Uprawa petunii nie jest trudna, jeśli tylko zapewni się im słoneczne stanowisko, stale wilgotną, przepuszczalną glebę i częste nawożenie. Trzeba też uwzględnić to, że petunia to roślina, która nie lubi zimna. Rośliny te przesadza się na miejsce stałe i wystawia na zewnątrz dopiero w drugiej połowie maja. Aby petunia zachwycała swoimi kwiatami przez długi czas, trzeba je też siać w odpowiednim czasie. Spodobała Ci się petunia ogrodowa biała? Tak jak w przypadku innych petunii, które hoduje się w polskich ogrodach i na balkonach, musisz zasiać te rośliny odpowiednio wcześnie.

Jeśli chcesz nabyć nasiona petunii i nie masz pewności, kiedy, je siać, przygotuj się na bardzo wczesny wysiew. Petunie sieje się już w styczniu lub lutym, po to, by roślina zaczęła kwitnąć już w maju lub w czerwcu! Oczywiście wysiew petunii możliwy jest w szklarni oraz w domu, jeśli tylko można zapewnić roślinom miejsce na słonecznym i ciepłym parapecie, najlepiej od południowej strony. Optymalna temperatura dla wschodów to około 20 stopni Celsjusza.

Jak siać nasiona petunii?

Nasiona petunii warto wysiać do wysterylizowanego podłoża do wysiewu nasion, ponieważ są one podatne na choroby grzybowe. Ważne jest też to, aby nie przysypywać nasion tej rośliny ziemią, a jedynie lekko wcisnąć je w podłoże. W jednym punkcie umieszcza się 4 nasiona. Pojemników z wysianymi nasionami nie przykrywa się folią ani szkłem, ponieważ muszą mieć przewiew. Pamiętaj też o tym, że podłoże z nasionami nie może przesychać.

Jak długo wschodzą petunie z nasion?

Petunie, w tym między innymi petunia ogrodowa różowa, to rośliny, o których trzeba wiedzieć kilka istotnych faktów. Nie możesz zignorować np. tego, kiedy je siać. Do maja muszą być one na tyle duże, żeby można było je przesadzić na stałe miejsce. Na pewno interesuje Cię także to, jak długo trzeba czekać na moment, w którym pojawiają się siewki. Rośliny te kiełkują szybko, bo nawet po tygodniu. Petunie nadają się jednak do przesadzenia na miejsce stałe dopiero po 3 miesiącach. Wcześniej, gdy petunie będą miały po 2-3 liście, trzeba je przepikować do większych donic, zachowując rozstawę 3x4 centymetrów. Siewki po przepikowaniu, tak jak wysiana nasiona, trzeba regularnie zraszać, nie dopuszczając do ich przeschnięcia. Pamiętaj też o tym, że sadzonki nie powinny od razu znaleźć się na zewnątrz. Przez tydzień lub dwa warto je hartować, otwierając okno, przy którym rosną. Przepikowane siewki i młode sadzonki petunii nawozi się co 10 dni

Jak rozmnożyć petunie?

Rozmnażanie petunii z nasion jest najłatwiejsze. Jest szczególnie polecane osobom, które chcą zająć się uprawą amatorską. Warto mieć jednak na względzie to, że gotowe sadzonki petunii, które kupuje się w maju lub czerwcu, to zazwyczaj rośliny, które nie zawiązują nasion! Chcesz mieć możliwość wysiania w kolejnych latach nasion uzyskanych z własnej hodowli? Kup nasiona petunii ogrodowej czerwonej lub innej odmiany i wyhoduj zdrową, mocną roślinę, dzięki której oszczędzisz swoje wydatki w przyszłych sezonach! W sklepie Sadowniczy.pl znajdziesz nasiona najwyższej jakości!

Ze zdrowych i silnych petunii ogrodowych można też pobrać sadzonki. Ogrodnicy decydują się na takie rozmnażanie petunii głównie po to, by szybko rozmnożyć hybrydową odmianę. Rozmnażanie petunii poprzez pobór sadzonki nie jest bardzo trudne, jednak wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia chorób grzybowych i wirusowych! Jeśli chcesz wypróbować tę metodę, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Sadzonki pobiera się poprzez odcięcie jej sterylnym nożem. Obcięty pęd nie powinien być obciążony kwiatami i pąkami, należy też usunąć dolne liście. Pęd przed umieszczeniem w podłożu warto zanurzyć w ukorzeniaczu. Ziemia, w której posadzisz sadzonkę, powinna być wilgotna. Trzeba pamiętać o częstym podlewaniu sadzonek petunii! Sadzonki dobrze rozwijają się w jasnym i ciepłym miejscu.

Jak zbierać nasiona z petunii?

Nasiona petunii są bardzo drobne. Jedno nasionko tej rośliny ma zaledwie pół milimetra średnicy. Nasiona te mogą mieć jasnobrązowy lub ciemnobrązowy kolor i znajdują się w małych, suchych torebkach, które otwierają się dwiema klapkami. W każdej torebce mieści się około 100 nasion. Torebki, które najlepiej nadają się do tego, by pobrać z nich nasiona, usytuowane są w dolnej części łodygi. Z jednej petunii uzyskasz naprawdę imponującą ilość nasion! Jak długo trzeba czekać na nasiona petunii? Pojawiają się one stosunkowo szybko, bo już po 80-90 dniach od rozpoczęcia kwitnienia tej rośliny. 

Nasiona petunii zbiera się w sierpniu lub we wrześniu. Jak określić, czy nasiona nadają się już do zebrania? Trzeba przyjrzeć się torebce z nasionami. Jeżeli torebka wyschła i zmieniła kolor na jasnobrązowy, oznacza to, że nasiona dojrzały. Pamiętaj, aby nie przeoczyć tego etapu, ponieważ torebka z nasionami może się otworzyć, a nasiona się wysypią. Aby dostać się do torebki z nasionami, należy ostrożnie usunąć zwiędły kwiat, tak, aby nie uszkodzić torebki i szypułki. Torebka pod kwiatem na początku będzie zielona, więc trzeba poczekać ok. 3 tygodnie, aż powiększy się i przybierze odpowiedni kolor. Nie otwieraj torebki na zewnątrz, bo możesz zgubić część nasion. Najlepiej będzie zrobić to na białej kartce papieru położonej na stole. Zebrane nasiona należy suszyć przez 3 dni, jednak nie na słońcu. Odpowiednia będzie temperatura pokojowa. Tak przygotowane nasiona wsypuje się do papierowych torebek, które są odpowiednio opisane. Nasiona petunii przechowuj z dala od kaloryfera, w suchym i ciemnym miejscu. W takich warunkach można je przetrzymywać nawet przez 4 lata

Jeśli interesuje Cię petunia, koniecznie weź pod uwagę to, że uprawa z nasion jest bardzo wskazana w przypadku tej rośliny. Petunie, które wyhodujesz z nasion, będą wyróżniały się odpornością na choroby, ponadto szybko urosną. Bez względu na to, czy postawisz na którąś z najczęściej spotykanych odmian, czy zdecydujesz się na oryginalną petunię ogrodową 'Gottfried Michaelis', możesz liczyć na to, że uprawa wybranej rośliny przysporzy Ci wiele satysfakcji!

pixel