Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Kukurydzy

10 produkty

Uprawa kukurydzy w Polsce jest z roku na rok coraz popularniejsza. Trzeba przyznać, że jest to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Ziarna kukurydzy warto spożywać nie tylko ze względu na ich walory smakowe, ale również z racji tego, że są bogate w składniki takie jak skrobia, selen, cynk, fosfor, jod, magnez i luteina. Kukurydza często uprawiana jest na paszę dla zwierząt, a także na kiszonkę. Wykorzystuje się ją również w przemyśle młynarskim, papierniczym oraz jako biopaliwo. Poniżej znajdziesz ważne informacje na temat nasion kukurydzy oraz ich siewu!

Czytaj więcej

Kiedy należy siać kukurydzę?

Ważne jest, aby nasiona kukurydzy siać w odpowiednim czasie, choć sprawa jest w tym przypadku dość skomplikowana, ponieważ wyróżnia się odmiany wczesne, odmiany średnio wczesne oraz odmiany średnio późne. Wysiew kukurydzy może mieć miejsce od początku kwietnia aż do końca czerwca. Kukurydzę można uprawiać, siejąc ją prosto do gruntu albo z rozsady. Nasiona kukurydzy do gruntu sieje się zazwyczaj od połowy maja do końca czerwca, natomiast gdy w grę wchodzi rozsada, odpowiedni termin to kwiecień i pierwsza połowa maja. Niektóre odporne na niskie temperatury odmiany kukurydzy można siać do gruntu już w kwietniu. Należy pamiętać, że o terminie siewu kukurydzy decyduje nie temperatura powietrza, lecz temperatura gleby. Nasiona kukurydzy nie wymagają stratyfikacji.

Kukurydza wymaga próchniczej ziemi, która umożliwi rozrost korzeniom, mogącym osiągnąć nawet 2 m długości. Optymalna głębokość siania, gdy chodzi o nasiona kukurydzy jadalnej, to 4-6 centymetrów. Siewki kukurydzy wschodzą po 1-2 tygodniach, jeśli tylko temperatura jest optymalna. Temperatura odpowiednia dla wschodów nasion większości odmian kukurydzy to 10 stopni Celsjusza. Po wysianiu kukurydzy można przykryć ziemię tunelami foliowymi bądź inną okrywą. Warto mieć na uwadze to, że młode siewki kukurydzy wykazują wrażliwość na osiadanie gleby. Bardzo ważne jest odchwaszczenie gleby, w której ma rosnąć kukurydza. Zabieg ten należy powtarzać regularnie, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu rośliny. 

Jaka jest najlepsza kukurydza na ziarno?

Kukurydza na ziarno może być wykorzystywana do różnych celów. Kukurydza nadająca się do bezpośredniego spożywania, w taki sposób jak warzywa, to kukurydza cukrowa. Od kukurydzy pastewnej, która jest blisko spokrewniona z dziką kukurydzą, różni ją to, że ma grubsze kolby z jaśniejszymi, pełniejszymi ziarnami w mlecznym lub jasnożółtym kolorze. Odmiany kukurydzy cukrowej są na ogół wczesne i odporne na patogeny oraz susze. Niektóre odmiany kukurydzy na ziarno nadające się do bezpośredniego spożycia uprawiane są także na kiszonki i na paszę, co zwiększa ich wartość. Pasze z kukurydzy pastewnej są wykorzystywane w żywieniu trzody chlewnej, bydła mlecznego i drobiu. Kukurydza na ziarno powinna mieć niski poziom wilgotności. To pozwala uniknąć wydatków na suszenie zbiorów.

Jedną z bardziej cenionych i szczególnie smacznych odmian jest kukurydza cukrowa 'Gucio' mieszaniec. Kukurydza ta ma jasnożółte ziarno o słodkim smaku. Odmiana nadaje się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory. Kukurydza cukrowa, której nasiona znajdziesz w naszym sklepie, to także 'Golden Bantam'. Odmiana ta ma dobry słodki smak i jest dość plenna. Na ziarno, do spożycia na świeżo, mrożenia i konserwowania nadaje się kukurydza słodka 'Rustler' mieszaniec, której nasiona znajdziesz w sklepie Sadowniczy.pl. Popularnością cieszy się także kukurydza pękająca 'Płomyk', będąca wczesną odmianą najlepszą na popcorn. Jest to średnio plenna, przetwórcza odmiana. W sklepie Sadowniczy stawiamy na nasiona kukurydzy ekologicznej, wolnej od substancji, które mogą szkodzić zdrowiu. 

Jaka odmiana kukurydzy najlepiej plonuje?

Odmiany kukurydzy różnią się plennością, która jest uzależniona od rozmaitych czynników. Uważa się, że odmiany z ziarnami typu dent, czyli nasiona wydłużone, spłaszczone na grzbiecie i z wgłębieniem na szczycie, są bardziej plenne, jednak odmiany typu flint, z bardziej kulistym ziarnem, kiełkują przy dość niskiej temperaturze (6 stopni Celsjusza) i lepiej znoszą chłody. Odmiany dent sieje się w momencie, gdy gleba ma temperaturę 8-12 stopni Celsjusza. Obecnie można trafić na mnóstwo wiele odmian mieszańcowych, które wykazują najlepsze cechy obu typów ziaren. 

Na plenność kukurydzy wpływ ma także między innymi wczesność odmiany. W Polsce najbardziej uniwersalne są średnio wczesne odmiany, które dobrze rosną na niemal całym obszarze kraju, choć za najbardziej plenne uważa się odmiany średnio późne oraz późne. Niestety w naszym klimacie uprawa tych ostatnich może się nie udać ze względu na późne zbiory. Nasiona kukurydzy, które wybierają osoby zamieszkające województwo lubelskie czy podlaskie, powinny zatem być wczesne. Warto pamiętać też o tym, że na plenność kukurydzy wpływa ilość opadów. Jeśli w początkowej fazie rozwoju tej rośliny są one zbyt niskie, jej plenność będzie słabsza. Trzeba też zaznaczyć, że kukurydza to roślina światłolubna, lubiąca stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatrów.

Mieszkając w Polsce, można jednak zdecydować się na wyjątkowo odporną na choroby i niskie temperatury późną odmianę kukurydzy cukrowej 'Rustler' mieszaniec, która jest odpowiednia na zimne gleby. Odmiana ta ma długie na 21 cm kolby i daje wysoki plon. Najmniej ryzykowna jest zazwyczaj jednak uprawa odmian wczesnych. Co ważne, niektóre z nich również są plenne lub bardzo plenne. Do jednej z nich należy wspomniana wyżej kukurydza cukrowa 'Gucio' mieszaniec.

Szczególnie wysoki potencjał plonowania ma roślina otrzymana z nasiona kukurydzy Monsanto. Jest to kukurydza dobra na kiszonki i biopaliwo, która dobrze rośnie w różnych warunkach uprawowych. Jeśli celem jest bardzo wysoki plon kukurydzy na kiszonkę lub biogaz, warto wybrać nasiona kukurydzy 'Subito'. O wysokim potencjalnym plonie mówi się także, gdy chodzi o nasiona niektórych odmian kukurydzy KWS

Jaki nawóz do kukurydzy? 

Kukurydza jest rośliną o wysokich potrzebach pokarmowych. Na jej rozwój kluczowy wpływ ma nawożenie przedsiewne. Jeśli interesują Cię nasiona kukurydzy na ziarno, to przyłóż dużą uwagę do tego etapu nawożenia kukurydzy. Im mniej zasobna jest gleba, w której ma rosnąć kukurydza, tym więcej nawozu trzeba będzie zastosować, warto więc zbadać glebę, zanim wykona się siew. Takie badanie jest ważne również dlatego, ponieważ ziemia, w której rośnie kukurydza, nie powinna mieć odczynu pH niższego niż 5,5. Taki odczyn gleby pozwala roślinie wytworzyć silny system korzeniowy, ułatwia dostęp do składników pokarmowych, a także ogranicza wrażliwość kukurydzy na suszę. Ważnym składnikiem nawozu dla kukurydzy jest azot. Kukurydza potrzebuje około 30 kg azotu na wytworzenie tony ziarna. Podobne proporcje dotyczą potasu. Duże znaczenie dla plonowania kukurydzy ma również fosfor, wapń, magnez, siarka, bor, miedź, magnan, molibden i cynk.

Fosfor i potas to pierwiastki, które w największym stopniu odpowiadają za zawiązanie kolb oraz zaziarnienie. Warto zaznaczyć, że fosfor jest słabo pobierany z gleby przy niskich temperaturach. Jeśli chodzi o nawożenie azotem, to warto postawić na nawozy długo działające. Kukurydza pobiera najwięcej tego pierwiastka w okresie przed kwitnieniem i w czasie zawiązywania się kolb. Dla kukurydzy ważne jest także dokarmianie dolistne, które zaczyna się już w fazie pojawienia się 3-4 liścia. Nawozy kompleksowe zaleca się stosować pod orkę, jesienią, lub, jeśli gleba jest lekka, wiosną, przynajmniej 10 dni przed siewem. Azot stosuje się przedsiewnie, można też go użyć w trakcie siewu. Nawożenie fosforem i potasem odnosi najlepsze skutki, jeśli preparat zostanie wymieszany z 10-20 cm warstwą gleby. 

Ile nasion kukurydzy na ha?

Ceny nasion kukurydzy w sklepie sadowniczy są niskie. Trzeba jednak wziąć po uwagę, że nasiona kukurydzy są duże. W jednym gramie materiału siewnego tej rośliny średnio znajduje się 8-10 nasion. W naszym sklepie znajdziesz nasiona kukurydzy 2g-20g, przy czym lżejsze opakowania to zazwyczaj torebki z ozdobnymi odmianami. Planujesz także wysiew innych warzyw? Sprawdź, jaka jest ilość nasion warzyw w jednym gramie i uniknij zrobienia nieprzemyślanych zakupów! 

Jeśli chcesz zorientować się, ile nasion kukurydzy potrzeba na 1 ha, miej na względzie także to, że w uprawie kukurydzy stosuje się rozstawę rzędów 70-75 centymetrów. Szacuje się, że optymalna ilość nasion na 1 ha to 75 tysięcy. Jest to ilość nasion zalecana przy glebach słabszych, które charakteryzują się niską pojemnością wodną. Jeśli gleba ma lepszy potencjał, zalecana ilość nasion kukurydzy nieco wzrasta. W przypadku najlepszych gleb można wykorzystać nawet 90 tys. ziaren kukurydzy na 1 hektar. Warto też wiedzieć o tym, że odmiany wczesne kukurydzy na ogół wytwarzają mniejszą biomasę od odmian późniejszych. Pamiętaj również, że nieodpowiednie zagęszczenie i zły termin siewu mogą negatywnie wpłynąć na plon! 

Nasiona ozdobnych odmian kukurydzy

Oczywiście kukurydzę warto hodować nie tylko na dużą skalę. Dla osób, które doceniają charakterystyczną urodę kukurydzy, która jest jednoroczną rośliną z rodziny wiechlinowatych, interesującą opcją jest hodowla odmian ozdobnych. W naszym sklepie znajdziesz kilka propozycji nasion takich roślin. Rozważ na przykład zakup opakowania z nasionami, z których wyrośnie kukurydza ozdobna zestaw kolorów. Możesz uprawiać w swoim ogrodzie przyciągającą spojrzenia kukurydzę z bardzo oryginalnymi kolbami z ziarnami w różnych kolorach! Co ważne, ozdobne odmiany kukurydzy będą także chronić inne rośliny ogrodowe przed wiatrem. Roślina ta uprawiana jest dla efektownych owocostanów, doskonale nadających się na suche bukiety, ale wykorzystywanych także jako element nietuzinkowych żywych kompozycji. 

Hodowla kukurydzy może przynieść duże zyski, ale warto zdecydować się także na posadzenie tej rośliny tylko na własny użytek. Nie masz dużego doświadczenia w uprawie warzyw? Mamy dla Ciebie wiele cennych wskazówek. Sprawdź, jak obchodzić się z nasionami warzyw i zdobądź wiedzę, która na pewno Ci się przyda! Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, koniecznie zainwestuj w nasiona na kiełki kukurydzy cukrowej!

pixel