Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Złocienie

7 produkty

Złocień to bardzo popularna roślina zaliczana do rodziny astrowatych. W przyrodzie można go spotkać niemal w całej Europie i Azji Wschodniej. W Polsce najczęściej występuje złocień polny, który kolonizuje przydroża, opuszczone siedliska, łąki i wiejskie przydroża.

Czytaj więcej

Jak wygląda złocień? Uprawa, gatunki i pielęgnacja

Złocień posiada pełne kwiaty, które trudno pomylić z jakąkolwiek inną rośliną. Mają one formę koszyczków z żółtą tarczą. Kwiatostany posiadają kilka rzędów płatków. Najbardziej popularny jest złocień właściwy z ciemnożółtą tarczą i białymi płatkami. W ogrodach chętnie sadzony jest złocień różowy, a także odmiany pomarańczowe i żółte. Oprócz kolorystyki, poszczególne gatunki tej byliny różnią się wysokością. Złocień wielki potrafi dorastać nawet do 100 centymetrów, ale już złocień karłowy rzadko kiedy rośnie wyżej niż na 40 cm. 

Jakie gatunki złocienia warto znać?

  • złocień pospolity - bywa nazywany jastrunem, margerytką lub ogrodowym rumiankiem. Ma białe płatki i żółtą tarczę, która po dotknięciu zostawia na opuszkach palców delikatny pyłek
  • złocień wielki - lub inaczej margerytka albo chryzantema osiąga imponujące rozmiary metra. Z jednej łodygi wyrasta wiele kwiatostanów
  • złocień krzewiasty - może być kształtowany w efektowne kule. Jak sama nazwa wskazuje, ma tendencję do krzewienia się, tworząc zwartą bryłę zieleni pokrytą drobnymi białymi kwiatami
  • złocień dalmatyński - sadzony jest w ogrodach najczęściej po to, aby odstraszać komary. Charakteryzuje się intensywnym zapachem, który nie wszystkim odpowiada. Jego wysuszone koszyczki zawierają pyretrynę - substancję trującą wykorzystywaną do produkcji repelentów. Podobnie jak inne odmiany złocienia, również i ten ma kwiaty o białych płatkach i żółtych tarczach, jednak wyrastają one na pokrytych meszkiem łodygach. Wyróżnikiem złocienia dalmatyńskiego jest również niebiesko-zielony kolor liści o paprociowym kształcie.
  • złocień maruna - nazywany również wrotyczem maruna, w wyglądzie przypomina rumianek. W przeciwieństwie do pozostałych złocieni, ma znacznie krótsze płatki, ale równie intensywnie żółtą tarczę. Ceniony jest ze względu na właściwości lecznicze - może być stosowany pomocniczo przy migrenach. W średniowieczu podawano napar z maruny celem zbicia gorączki. Faktycznie, napój ten ma działanie zbliżone do aspiryny.
  • złocień wieńcowy - jednoroczna roślina charakteryzująca się silnym wzrostem i kwiatami, które nierzadko są dwubarwne. Dorasta nawet do metra wysokości i doskonale się sprawdza na rabatach oraz w ogrodach rustykalnych. 

Uwaga. Niekiedy do rodziny złocieni mylnie zaliczany jest złotlin japoński, którego nazwa zmieniana bywa wtedy na "złocień japoński". W istocie jest to jednak krzew z rodziny różowatych i jest dosłownie jedynym krzewem w swoim rodzaju. Rodzaj złotlin zgodnie z systematyką botaniczną obejmuje wyłącznie ten gatunek. Jego kwiaty mogą przywodzić na myśl żółte kwiaty mniszka lekarskiego, jednak mają dłuższe płatki i rosną na krzewie, który osiąga nawet 2 metry wysokości.

Złocień krzewiasty - gdzie kupić tę bylinę?

Złocień krzewiasty to efektowna bylina, która gdy osiągnie dojrzałość, jest półkrzewem. Należy jednak nadmienić, że złocień nie jest mrozoodporny, więc ze względu na nasz polski klimat, uprawiany jest jako roślina jednoroczna.

Najbardziej lubi gleby próchnicze, przepuszczalne i żyzne, jednak tak naprawdę jeśli zapewni mu się stanowisko słoneczne, będzie rosnąc wszędzie z wyjątkiem terenów gliniastych. Kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Jego duże kwiaty w formie koszyczków przypominają trochę stokrotki, ale są od nich większe. Jeśli chcemy cieszyć się długotrwale kwitnącym złocieniem, powinniśmy zadbać o odpowiednie nawozy, przeznaczone dla roślin kwitnących. Jeśli będzie uszczykiwany, stopniowo nasz złocień się zagęści.

Złocienie krzewiaste najłatwiej rozmnaża się poprzez podział sadzonek pędowych. Powinny być ne pobierane na wiosnę lub latem. Wysiew nasion w warunkach ogrodowych rzadko kiedy daje odpowiednie rezultaty. Zdrowe, silnie ukorzenione sadzonki złocienia krzewiastego można zakupić w dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Tego typu sadzonki po zakończeniu sezonu można spróbować wykopać i przezimować w doniczce do następnego roku. Z dużym prawdopodobieństwem, jeśli doniczka zostanie dobrze ocieplona, przechowanie złocienia krzewiastego się powiedzie.

Złocień krzewiasty - zimowanie

Złocień krzewiasty bywa również nazywany złocieniem doniczkowym, ponieważ tylko w donicach jest w stanie w naszym klimacie przeżyć dłużej niż jeden rok. Może być oczywiście w sezonie przesadzany do gleby, ale nie wytrzyma w niej silnych mrozów.

Zaleca się, aby złocienie krzewiaste zimować w jasnych pomieszczeniach w temperaturze nie spadającej poniżej 5°C i maksymalnie w 12°C. Bardzo istotne jest niedopuszczanie do przesuszenia się ziemi w doniczce. Jeśli mamy większy ogród zimowy sprawdzajmy regularnie, czy nie pojawiły się na roślinach przędziorki, mszyce lub pleśń - złocień krzewiasty może paść ich ofiarą jako jeden z pierwszych.

Złocień ogrodowy - odmiany w sam raz na rabaty

Złocień ogrodowy wspaniale prezentuje się na rabatach zarówno przydomowych jak i miejskich. Ze względu na to, że kwitnie niemal przez cały letni sezon, stanowi idealne tło dla pozostałych, krócej kwitnących kwiatów. Nasiona złocienia można zakupić w każdym sklepie ogrodniczym, ale w przypadku odmian takich jak złocień krzewiasty czy dalmatyński, najłatwiej jest korzystać z gotowych sadzonek. Nasiona kwiatów złocienia można również samodzielnie zebrać po sezonie we własnym ogrodzie.

Złocienie polne dobrze wysiewają się z mieszanek łąkowych, do których zazwyczaj dodawane są w dużych proporcjach. Jako rośliny wabiące motyle dobrze pasują do mieszanek roślin miododajnych.

Złocień najlepiej prezentuje się w kompozycjach naturalistycznych, ogrodach angielskich i wiejskich. Pięknie łączy się z floksami, liliowcami, żagwinami, a także starcami popielnymi, zwanymi mrozami. Złocień krzewiasty może stanowić ozdobę dla ścieżek w ogrodzie, a ze względu na stosunkowo szybki wzrost, może zakrywać w sezonie nieestetyczne fragmenty ogrodu, np. wzdłuż płotu lub przy garażu. Ważne jednak, aby miał dostęp do dużej ilości światła słonecznego i był regularnie podlewany.

pixel