Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Liliowce

1 produkty

Liliowce (inaczej hemerocallis) to popularne i lubiane przez Polaków byliny ogrodowe. Urzekają swoją pełną paletą barw pięknych kwiatów a także mało wymagającym podejściem pod względem uprawowym i imponującą długowiecznością.

Czytaj więcej

Liliowce w ogrodzie - uprawa, przycinanie, z czym i kiedy sadzić, kiedy je przesadzać?

Liliowce ogrodowe to doskonałe kwiaty do obsadzania rabatek jak i oczek wodnych. Ich fenomen polega na tym, że są w stanie w jednym miejscu przeżyć nawet do 30 lat i to bez potrzeby ich odmładzania.

Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, w dodatku kwiaty te rzadko są podatne na występowanie chorób. Do właściwego wzrostu potrzebują półcień, chociaż słońce również nie stanowi dla nich problemu. Cenią sobie miejsca wilgotne, ale w przypadku suszy również sobie poradzą i przetrwają. Doskonale sprawdzają się jako rośliny okrywające ziemię, nie dopuszczając do wzrostu chwastów. Liście liliowców są trawiaste a przez to wąskie i długie. Ich pędy kwiatowe są bogate - na każdym może występować aż do kilkudziesięciu kwiatów, które kształtem przypominają lilie. Kształt kwiatów różni się między gatunkami, mogąc przybierać formę trójkąta, okręgu, lejka jak i pająka. Dzięki ferii barw - białej, kremowej, żółtej, pomarańczowej, miedzianej, różowej, liliowej, czerwonej, fioletowej a nawet czarnej - doskonale komponują się z innymi roślinami w ogrodzie.

Kwiaty liliowca, w zależności od grupy (wyróżniamy liliowce niskie, liliowce wysokie), kwitną w okresie od maja do września, a czasem nawet i do października. Chociaż jeden kwiat pozostaje otwarty tylko przez jeden dzień, można by założyć, że jest to roślina krótkotrwała. Nic bardziej mylnego! Dzięki temu, że na jednym pędzie możemy znaleźć mnóstwo małych kwiatuszków, proces kwitnienia trwa długo a pęd kwiatowy nie traci na swojej gęstości. Takie kwiaty możemy też uprawiać w domu, przy zachowaniu odpowiednich warunków. Sadzonki liliowca umieszczamy w doniczce i stosujemy się do wszystkich zasad pielęgnacji tak samo, jak w ogrodzie.

Uprawa liliowców, podobnie jak pielęgnacja, nie jest skomplikowana. Kwiaty wymagają względnie regularnego podlewania (należy podlewać glebę wokół kęp liści, a nie całą roślinę) i dwukrotnego nawożenia w ciągu roku, na wiosnę i późnym latem za pomocą nawozu wieloskładnikowego: wiosną zawierającym większą zawartość azotu, późnym latem o wyższym poziomie potasu i fosforu. Zimowanie odbywa się w gruncie - liliowce nie wymagają więc specjalnego zimowego okrycia. Kwiaty liliowców mogą być także używane do dekoracji jedzenia. Nie nadają się za to do wazonu, ze względu na jednodniowe otwieranie kwiatów.

Jaki nawóz do liliowców stosować?

Do nawożenia liliowców najlepiej stosować nawozy bezchlorkowe o zrównoważonych proporcjach. Ważna jest zawartość azotu w nawozie, ale nie należy też z nią przesadzać. należy pamiętać, że liliowców nie stosujmy świeżego obornika, gdyż zbyt duże dawki azotu mogą sprawić, że liliowce zgniją latem i przemarzną w zimie.

Liliowce długo kwitnące i powtarzające kwitnienie - odmiany, które upiększą Twój ogród

Liliowce dzięki temu, że są w stanie wielokrotnie się odradzać nazywane są często roślinami powtarzającymi kwitnienie. Z kolei dzięki temu, że okres kwitnienia jest stosunkowo długi, specjaliści nazywają je również roślinami długo kwitnącymi.

Do najpopularniejszych odmian należą:

  • Liliowiec El Desperado -  zalicza się do odmian późno kwitnących i pojedynczych. Roślina ta ma długie i wąskie liście, które układają się w charakterystyczne kępy. Kwiaty koloru żółtego, z czerwonym oczkiem i zielonym środkiem, są osadzone na długich, bezlistnych pędach i przypominają lilie. Odmiana ta kwitnie w okresie sierpień-wrzesień.
  • Liliowiec Blue Sea, - to mała, delikatna roślina o eterycznych kwiatach i trawiastych liściach. Przyjmuje pokrój kępkowy w okresie wegetacji. Osiąga wysokość do 70 cm. Jego pędy są wyprostowane, otoczone kępkami równowąskich zielonych liści. Kwiaty kwitną od czerwca do września. Wtedy też kwiaty, zbudowane z trzech płatków korony otwierają się ukazując piękny, fioletowo-żółty kolor ze złocistym oczkiem w środku.
  • Liliowiec Tropical Passion - stanowi prawdziwy energetyczny ewenement na tle innych odmian. Jego kwiaty umieszczone są na jednej łodydze, która w szczycie wzrostu osiąga wysokość do 60 cm. Kwiaty są intensywnie czerwono-pomarańczowe i w jednym pędzie znajdziemy ich aż do dwudziestu! Pąki rozkwitają stopniowo, w okresie od połowy lipca do sierpnia, powtarzając kwitnienie jesienią. Podobnie jak odmiana Entedre, która posiada kwiaty w soczyście pomarańczowym kolorze. Mówiąc o liliowcach, które powoli ukazują swoje piękne wnętrze, warto również wspomnieć o liliowcu rdzawym i białym.
  • Liliowiec Stella O-Doro, nazywany inaczej "Złotą Gwiazdą". Ten niewielkich rozmiarów liliowiec nie ma sobie równych! Jest ulubieńcem Amerykanów. Chętnie wybieramy go również do polskich ogródków. Liliowce w tej odmianie osiągają maksymalną wysokość 40 cm na łodydze, na której wyrasta rozeta gęstych, równowąskich liści w kolorze jasnej zieleni. Kwiaty przyjmują kształt lejkowaty, na który składa się aż sześć działek okwiatu. Brzegi płatków kwiatu są nieco pofalowane, w intensywnym kolorze żółtym i o przyjemnym zapachu. Jego kwitnienie zaczyna się w czerwcu i trwa aż do października.

Z czym łączyć liliowce w ogrodzie?

Liliowce dobrze odnajdą się w towarzystwie innych roślin ceniących wilgoć. Dobrze czują się również bezpośrednio na wysokich brzegach zbiorników wodnych. Należy jednak uważać, żeby nie sadzić ich w obszarach zalewowych.

Jeśli liliowce chcemy wkomponować w całoroczne rabaty, można dobrać do nich kosaćce, funkie, tawułki oraz miodunki. Świetnie będą tworzyć liliowce kompozycje z trawami ozdobnymi i różami. Teraz możesz kupić liliowce, także jako sadzonki w doniczkach, w sklepie Sadowniczy, w ramach sprzedaży wysyłkowej.

Dlaczego moje liliowce nie kwitną - najczęstsze problemy z hodowlą tych bylin

  • Niedobór wody lub światła: liliowce chociaż można je nazwać wyrozumiałymi roślinami to jednak bez odpowiedniej dawki wody i światła nie będą w stanie właściwie funkcjonować.
  • Posadzenie roślin w zbyt bliskim sąsiedztwie: liliowce rozmnażają się i rosną szybko. Z tego powodu sadząc je należy zachować taką więźbę, by dojrzałe rośliny w przyszłości miały wystarczająco miejsca.
  • Sadzenie roślin w nieodpowiednim terminie, np. późną jesienią: takie działanie doprowadzi do nieprawidłowego rozwoju lub śmierci systemu korzeniowego. Wtedy zamrożona bądź martwa roślina nie wyrośnie. Tu sprawdzisz jak właściwie posadzić rośliny.
  • Niewystarczający czas od podziału bryły: jeżeli zdecydowaliśmy się na podział bryły korzeniowej a nasza roślina jeszcze nie wypuściła kwiatów, może to oznaczać, że jeszcze się nie zregenerowała. Dajmy jej czas.
  • Zaniechanie rozsadzenia starszych roślin: po około 4 do 5 lat od posadzenia liliowce mogą osiągnąć spore rozmiary, które uniemożliwiają im dalsze kwitnienie. Wtedy należy dokonać rozdzielenia kępy i bryły korzeniowej. Stare kępy należy wykopać i ułożyć na plandece. Następnie oddzielić przy wykorzystaniu noża młodsze rośliny ze zdrowymi korzeniami. Taki proces powinien odbyć się w porze późnego lata.
  • Nadmiar nawozów lub ich nieodpowiednie ich dobranie: w tym wypadku obowiązuje zasada "mniej znaczy więcej" a najlepiej by nawozów było odpowiednio do potrzeb rośliny. Unikajmy nawożenia na zapas o właściwy poziom nawozów azotowych.
pixel