Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pięciorniki

13 produkty

Pięciornik krzewiasty to gęsty krzew o kulistym kształcie. Jest jedną z popularniejszych roślin wybieranych do ogrodu i na rabaty, a to z tego względu, że bardzo szybko rośnie – nawet do 30 centymetrów rocznie. Osiąga wysokość maksymalną do 1,5 m, a jego pędy są łukowato wzniesione i rozgałęziają się. Liście mają przeważnie podwinięte brzegi, są wąskoeliptyczne i jedwabiście owłosione. Ich kwiaty mają promienistą koronę o średnicy do 3 cm. Wewnątrz niej znajdziemy słupki i pręciki. Kolor kwiatów to pełna feria barw. Obecnie znajdziemy pięciorniki w kolorze białym, żółtym, różowym bądź czerwonym.

Czytaj więcej

Pięciornik - uprawa, właściwości, pielęgnacja. Jaka ziemia będzie najlepsza dla tych roślin? Kiedy sadzić tę bylinę?

Uprawa pięciornika krzewiastego cieszy się dużą popularnością a to za sprawą jego długotrwałego kwitnienia oraz dobrej odporności na warunki zewnętrzne takie jak mróz, susza czy zanieczyszczenia powietrza. Z racji tego, że jest długowieczny, doskonale odnajduje się w okolicznościach ogrodowych. Pięciornik krzewiasty jest podatny na cięcia - można go kształtować w formie żywopłotów, szpaler, rabat czy w formie bonsai.

Osiąga wysokości od 1 do 1,5 metra, rosnąc szybko - nawet do 30 cm rocznie. Okres kwitnienia pięciornika przypada na okres od maja do października, choć pięciopłatkowe kwiaty o średnicy ok. 3 cm najobficiej pojawiają się w czerwcu i lipcu. Przybierają najczęściej odcienie żółci, ale mogą być również białe, różowe i pomarańczowe czy czerwone.

By właściwie kwitnąć, pięciornik krzewiasty wymaga stanowiska słonecznego. Kłącze pięciornika najlepiej odnajduje się w glebach lekkich, piaszczystych, piaszczysto-gliniastych, zarówno zasadowych jak i kwaśnych (pH 4,5-6,5). Ceni sobie wilgotne podłoże, na którym kwitnie bardzo obficie, dlatego trzeba na niego zwrócić szczególną uwagę w ciepłych okresach. Jest wrażliwy na długotrwałe przesuszenie gleby. Pod hodowlę nie należy wybierać podłoży wapiennych.

Pięciornik nie wymaga nadmiernego nawożenia. Możemy na początku sezonu wegetacyjnego zastosować nawóz wieloskładnikowy, dedykowany roślinom kwitnącym, a następnie po 3-4 latach od posadzenia zastosować dodatkowe wzmocnienie w postaci kompostu (wiosną i jesienią) oraz nawozów potasowo-magnezowych (sierpień-październik).

Najłatwiej rozmnożyć tę roślinę poprzez sadzonki bądź nasiona. Dzięki temu, że pięciorniki krzewiaste nie są co do zasady podatne na szkodniki, mogą cieszyć nasze oko przez długie lata (nawet kilkadziesiąt!). Jedynym ryzykiem, jakie może pojawić się w ich uprawie jest fakt, że korzenie pięciornika umieszczone w ciężkich glebach, poddawanych obfitemu podlewaniu w okresie suszy, mogą czasem gnić.

Warto zwrócić uwagę, że pięciornik gęsi oraz pięciornik kurze ziele posiadają właściwości lecznicze. Jest tak dzięki zawartości kwasu garbnikowego w ich tkankach. Działa on ściągająco i regenerująco na skórę oraz hamująco na krwawienia. Znajduje zastosowanie w leczeniu biegunek, zatruć czy dolegliwości górnych dróg oddechowych. Pomaga w leczeniu aft, a także wspiera kobiety w nadmiernym miesiączkowaniu. W sporcie sprawdzi się w formie kompresów do leczenia kontuzji i siniaków a także oparzeń.

Kiedy przycinamy pięciorniki?

Krzewy pięciornika, aby zachowały swój zwarty pokrój i były gęste, wymagają regularnego, niskiego przycinania (do wysokości 20-30 cm). Z racji tego, że pięciorniki kwitną na pędach tegorocznych, pierwsze cięcie należy wykonać już wczesną wiosną. Kolejny warto zaplanować na lato (okres lipiec-sierpień). Dzięki temu pobudzimy roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych, a w konsekwencji będzie cieszyła nas swoim pięknym wyglądem aż do późnej jesieni. W kwestii przycinania, warto również zwrócić uwagę na usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Jeżeli zaniedbamy tą kwestię nasz pięciornik się rozciągnie a pędy będą się rozkładać na boki, tworząc nieestetyczny, przerzedzony środek.

Pięciornik krzewiasty - odmiany

Pięciornik ma to do siebie, że występuje w wielu, pięknych odmianach. Poniżej prezentujemy wybrane z nich, na które warto zwrócić uwagę.

  • Pięciornik Abbotswood - to jedna z najbardziej efektownych odmian rośliny, kwitnąca na biało. Piękny widok tworzy kontrast białych, dużych pąków z ciemnymi liśćmi o zielono-niebieskim odcieniu.
  • Pięciornik Sommerflor - to wyjątkowa odmiana o dużych pąkach kwiatów, wyjątkowo odporna na suszę. Roślina ta ma zwarty krój i osiąga wysokość do 80 cm.
  • Pięciornik Daydawn - to odmiana o bardzo dekoracyjnych charakterze. Jej kwiaty barwią się na różowo-kremowy kolor bądź różowo-pomarańczowy. Podobnie ma się odmiana Goldteppich.
  • Pięciornik krzewiasty Goldfinger - to jedna z najwyższych odmian pięciornika, osiągająca wysokość nawet do 100 cm. Jego charakterystycznym elementem jest wyprostowany pokrój. Kwitnie na kolor ciemnożółty. Podobnie ma się odmiana Primrose Beauty, Maanelys oraz pięciornik żółty.
  • Pięciornik Longacre - to jeden z najniższych odmian pięciornika, który posiada pokładające się pędy i jasnożółte kwiaty z ciemnym środkiem. Doskonale odnajduje się w ogrodzie jako roślina okrywowa. Podobnie ma się odmiana Tangerin i Sunset.
  • Pięciornik Princess - to krzew, który charakteryzuje się długim okresem kwitnienia od maja aż do października. Ma wyprostowany krój i jasnoróżowe kwiaty. Z kolei odmiana Pretty Polly to krzew o podobnym wybarwieniu kwiatów, dosyć szeroki, gęsty, ale również posiadający - w porównaniu z innymi odmianami - delikatne pędy.
  • Pięciornik krwisty William Rollison - to piękna odmiana pięciornika o półpełnych kwiatach w cudnej barwach czerwieni, żółci i pomarańczy. Płatki w kształcie falbanki ułożone są w kilku rzędach. Tworzy luźne kępy, które podczas kwitnienia osiągają 30-45cm wysokości. Liście nieco zbliżone wyglądem do liści poziomki. Polecany jako roślina obwódkowa.
  • Pięciornik nepalski Miss Willmott - to kępiasta bylina dorastająca do 50 cm wysokości. Jej łodygi są delikatnie czerwone mocno ulistnione i owłosione a liście zielone z obu stron pokryte włoskami. Posiada kwiaty o zabarwieniu karminowo różowym z ciemniejszym środkiem. Ciekawostką jest fakt, że wybarwienie zmienia się w zależności od pory dnia. Warto również zwrócić uwagę na pięciornik różowy.
  • Pięciornik krzewiasty Red Ace - to z kolei odmiana posiadająca wysokie walory estetyczne, ze względu na dwukolorowe kwiaty o barwie czerwono-żółtej. Ponadto kwiaty te w trakcie przekwitania przybierają barwę pomarańczową. Tę odmianę należy sadzić w półcieniu, ponieważ kwiaty płowieją i więdną od słońca. Jest to odmiana dość niska (około 60cm wysokości) o rozłożystym pokroju.

Co posadzić obok pięciornika, czyli pięciornik w ogrodzie - aranżacje

Pięciornik doskonale odnajdzie się na kwitnących obrzeżach naszego ogrodu. Można go wykorzystywać jako element rabat, sadzić na skalniakach, stosować w tworzeniu żywopłotów czy szpalerów. Jest także dobrą rośliną okrywową. Można go stosować pod wyższymi krzewami i bylinami. Z racji swojego delikatnego koloru bieli i różu (w wybranych odmianach) idealnym towarzystwem dla pięciornika są rośliny o zabarwieniu niebieskim i fioletowym (jak lawenda, budleja czy ostróżka). Czerwone kwiaty odmiany Red Ace oraz tych kwitnących na żółto sprawdzą się w towarzystwie bylin o kolorze pomarańczowym a także iglaków o zabarwieniu ciemno zielonym. Świetnie wyglądają też jako element większej kompozycji o tym samym kolorze. Posadzone samodzielnie oddają swój niezwykle dekoracyjny charakter, także nie należy bać się również tworzenia kompozycji z samych pięciorników.

Pięciorniki krzewiaste ze względu na swój rozłożysty charakter pięknie odnajdą się w ogrodach w stylu rustykalnym, angielskim jak i naturalistycznym.

Pięciornik biały - gdzie kupić tę i inne byliny?

Poszukując roślin najwyższej jakości warto wybierać sprawdzone adresy szkółek i producentów roślin oraz bylin. Unikajmy kupowania w marketach budowlanych czy spożywczych. Tam rośliny nastawione są na przetrwanie i piękny pierwszy efekt. Sprawdzonym adresem jest sklep online Sadowniczy.pl, który oferuje najwyższej jakości produkty. Tu przywiązywana jest szczególna uwaga do pielęgnacji bylin a także ich hodowli, na każdym etapie. Znajdziesz tam wszystkie gatunki kwiatów, w tym m.in. efektowny pięciornik biały czy pięciornik rozłogowy.

pixel