Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Funkie Hosty

64 produkty

Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie rośliny wieloletnie, to musisz wiedzieć, że hosty należą do tej właśnie grupy. Co istotne, funkie to byliny, które można hodować nie tylko w ogrodach, ale także na zacienionych tarasach lub balkonach. Dobrze rosną w dużych donicach i pojemnikach.

Czytaj więcej

Funkie ? jaka ziemia będzie dla nich najlepsza, jak je rozmnażać i hodować?

Funkia (Hosta) to rodzaj bylin z rodziny szparagowatych. Jest to roślina występująca naturalnie w Japonii, Chinach i niektórych rejonach Rosji. Wyróżniamy około 40 gatunków funkii oraz ponad 1000 ich odmian. Te rośliny mogą osiągać od 30 do 100 cm wysokości, ale trzeba zaznaczyć, że ich liście są na ogół szerokie, zatem większe odmiany funkii zajmują sporo miejsca. To właśnie okazałe eliptyczne liście zebrane w rozety są główną ozdobą hosty, choć dzwoneczkowate, wyrastające z długiego pędu kwiaty u niektórych gatunków i odmian również prezentują się bardzo efektownie. Liście funkii wyglądają dość egzotycznie, zwłaszcza gdy zdobią je jasne wzory.

Aby hosta znana powszechnie jako funkia ładnie rosła, zasadź ją w ziemi, która jest żyzna, próchnicza i przepuszczalna, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Gleba ta powinna być umiarkowanie wilgotna. Nie można dopuścić do przesychania ziemi w czasie upałów. Bardzo ważne jest to, by funkie sadzić w cieniu. Rośliny te dobrze czują się w zacienionych miejscach, choć funkie z jaśniejszymi liśćmi potrzebują nieco słońca. Warto sadzić je tam, gdzie rano i wieczorem jest więcej światła. Jeśli chcesz, aby hosta stała się okazałym kwiatem ogrodowym, pamiętaj o tym, by nawozić ją od kwietnia do połowy lipca. Najlepiej wykorzystać do tego celu długo działający nawóz lub kompost.

Rozmnażanie funkii poleca się wykonać poprzez podział rozrośniętych kęp. Aby to zrobić, roślinę trzeba delikatnie wykopać i oddzielić od niej kilka fragmentów. Młoda funkia pod postacią sadzonki powinna mieć przynajmniej jeden zdrowy pąk liściowy. Funkie można również rozmnażać z nasion, ale trzeba pamiętać o tym, że nowe rośliny nie odziedziczą specyficznych cech odmiany. Niektóre funkie w ogóle nie wytwarzają nasion zdolnych do wykiełkowania.

Kiedy sadzić i przesadzać funkie?

Rozrośnięte funkie rozdzielamy wczesną wiosną albo późnym latem. Jeśli zaplanujesz tę czynność na wrzesień, to pamiętaj, aby liście byliny przyciąć do długości około 10 centymetrów. Dzięki temu zwiększysz szanse na prawidłowy rozrost rośliny. Twoja kilkuletnia funkia ogrodowa należy do odmiany o szczególnie imponujących rozmiarach? Odstęp pomiędzy poszczególnymi sadzonkami powinien wynosić 1 metr! 

Chcesz sprawdzić, jaki efekt da wykorzystanie nasion funkii? Wysiej je późną wiosną albo jesienią do rozsadnika. Siewki należy później przepikować do doniczek ? na rabaty funkie nadają się, gdy mają przynajmniej 5 liści. Sadzonki funkii ze sklepu umieszczamy w gruncie w maju lub we wrześniu. Jeśli zasadzisz funkię później, nie zdąży się dobrze ukorzenić przed przymrozkami. Pamiętaj o tym, żeby sprawnie przesadzić roślinę, nie uszkadzając jej korzeni. Możesz też zdecydować się na cebulki funkii.

Co posadzić obok funkii? Poznaj kompozycje do ogrodu i nie tylko

Zastanawiasz się, jakie rośliny warto hodować w pobliżu funkii? Z racji, że jest to bylina cieniolubna, weź pod uwagę przede wszystkim te rośliny, które również preferują nienasłonecznione tereny. Wśród nich znajdziesz sporo efektownych bylin ogrodowych. Jeśli chcesz osiągnąć spektakularne efekty, pamiętaj o tym, że funkia ma odmiany różniące się niekiedy dość znacznie fakturą i ubarwieniem liści oraz kwiatów.

Oczywiście dobrze będzie pomyśleć o stworzeniu ładnych i efektownych połączeń, które sprawią, że ogród stanie się bardzo stylowy. Niezawodne są połączenia funkii i żurawek, ponieważ tworzą wyszukane i wyrafinowane kompozycje. W dodatku oba rodzaje bylin preferują zacienione stanowiska. Warto postawić na kontrasty, a więc funkię hostę Fortune'a 'Aureomarginata', czyli odmianę z jasnozielonymi liśćmi z kremowym obramowaniem, sadzimy obok bordowych żurawek. Z kolei ciemnozielone, lekko wpadające w niebieski odcień liście funkii hosty Fortune'a 'Hyacinthina' pięknie prezentują się zwłaszcza obok niskich bylin kwitnących na biało, takich jak zawilce. W sąsiedztwie funkii sadzi się także fiołki, dzwonki i konwalie. Często widuje się je w pobliżu niewysokiej funkii hosty 'Patriot'. Do tych delikatnych kwiatów pasuje również subtelna i wyrafinowana funkia biała.

Warto też wiedzieć, że funkie bardzo korzystnie wyglądają koło paproci. Obok tych popularnych w polskich ogrodach roślin wspaniale zaprezentuje się na przykład funkia hosta 'Guacamole'. Koło tej efektownej funkii posadź również rośliny kwitnące na intensywnie różowy lub fioletowy kolor. Pomyśl o kocimiętce.

Funkie ogrodowe, które tolerują półcień, na przykład funkie faliste, dobrze komponują się z trawami ozdobnymi o kępkowym pokroju. Malownicze kompozycje powstaną także wtedy, gdy funkie o jednokolorowych liściach posadzimy w pobliżu powojników i bluszczu. Funkie o złotawym kolorze liści widuje się obok szarozielonych krzewów iglastych i klonów palmowych z bordowymi listkami. 

Na tarasach i balkonach funkie tworzą niebanalne aranżacje z bambusami. Urodę host z liśćmi z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem wspaniale podkreślają gliniane donice, ale warto je także zasadzić przy brzegu sadzawki. Zwróć uwagę funkię hostę 'Francee' i miej na uwadze, że jej elegancko prezentujące się liście dodadzą uroku tym obszarom Twojego ogrodu, gdzie jest dużo cienia.

Funkia ? czy obcinać liście na zimę? Rozwiewamy tę i inne wątpliwości

Funkie to byliny umiarkowanie odporne na mróz, niezbyt dobrze znoszą także silny wiatr oraz zastój wody w glebie. Po nastaniu pierwszych jesiennych przymrozków obcina się przekwitłe kwiatostany oraz suche i pożółkłe liście hosty. Po takim przygotowaniu wokół rośliny należy wyłożyć ściółkę z rozdrobnionej kory sosnowej, suchych liści i igliwia. Usuwamy ją wiosną. Nie powinno się obcinać liści funkii od razu po jej przekwitnięciu w sierpniu, ponieważ osłabi to roślinę na zimę i sprawi, że nie będzie ona miała energii potrzebnej do wiosennego wzrostu. 

Czy można pominąć usuwanie zeschniętych liści (niektórzy robią to na bieżąco) oraz przycinanie funkii przed zimą? Nie jest to dobry zwyczaj, bo przyczynia się do rozwoju choroby grzybowej. Aby jej uniknąć, nie należy też moczyć liści funkii, ważne jest ponadto regularne odchwaszczanie rośliny. Zagrożeniem dla funkii są jeszcze ślimaki, które lubią obgryzać jej liście. Aby nie przyciągać ich, zaniechaj podlewania byliny wieczorem. 

Nie wiesz jak zajmować się roślinami po sezonie kwitnienia? Uzupełnij swoją wiedzę, bo jesienne prace w ogrodzie są kluczowe dla ich zdrowia w przyszłym sezonie!

pixel