Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rudbekie

7 produkty

Rudbekie to rośliny z rodziny astrowatych pochodzące z Ameryki Północnej. Są to rośliny o sztywnych pędach, tworzące kępy. Osiągają nawet do 2 metrów wysokości, a jednocześnie nie wymagają stosowania podpór, ponieważ nie wykazują tendencji do pokładania się. Rudbekie mają jajowato-lancetowate liście o ciemnozielonej barwie. U niektórych gatunków liście i łodygi są dodatkowo owłosione.

Czytaj więcej

Czy rudbekia jest wieloletnia, czy jednoroczna? Wyjaśniamy co to za roślina i jak wygląda

Kolorystyka kwiatów rudbekii jest zróżnicowana. Najczęściej są to języczkowe płatki w kolorach żółtym, pomarańczowym, rdzawym, żółto-czerwonym czy żółto-brązowym. Środek kwiatostanu - kwiaty rurkowe są zazwyczaj zielone, czarne, ciemnobrązowe lub purpurowe.

Rudbekia - roślina wieloletnia, czy jednoroczna?

Rudbekia ma wiele gatunków. Niektóre z nich są jednoroczne lub dwuletnie, a inne to byliny rosnące nawet kilkanaście lat na tym samym miejscu. Przykładem rudbekii jednorocznej jest rudbekia owłosiona. Ten gatunek rośnie naturalnie na prerii w Ameryce Północnej. Ma żółte lub pomarańczowe płatki i ciemnobrązowe środki. Mimo że są to rośliny jednoroczne, to mogą rosnąć w podobnym miejscu przez wiele lat, ponieważ same wysiewają się z roku na rok.

Wśród wieloletnich rudbekii należy wymienić rudbekię błyskotliwą, lśniącą i nagą. Ta ostatnia nie posiada włosków na łodygach i liściach, stąd jej nazwa.

Rudbekia - stanowisko, zimowanie, uprawa i kiedy przycinać

Rudbekie preferują słoneczne i ciepłe stanowisko z lekką, przepuszczalną, wilgotną i żyzną glebą. Nie lubią susz, więc w okresach bezdeszczowych, suchych należy je obficie podlewać. Podczas sadzenia warto pamiętać o przygotowaniu warstwy drenażu - stojąca woda może doprowadzić do gnicia korzeni rośliny i w efekcie do jej obumarcia. Rudbekie to byliny mrozoodporne, których nie trzeba okrywać na zimę. Po zimie, a przed zawiązaniem nowych pąków oraz latem warto zasilić rośliny nawozem mineralnym wieloskładnikowym.

To rośliny, które charakteryzują się długim okresem kwitnienia. Zaczynają kwitnąć około lipca i pozostają piękne aż do końca października. Przekwitłe kwiatostany należy usuwać, dzięki czemu rudbekia będzie zawiązywała nowe pąki i dłużej pozostanie piękna.

Rudbekie rozmnażamy przez podział bryły korzeniowej. Zabiegu najlepiej dokonać wczesną wiosną i pobrane w ten sposób sadzonki od razu umieścić w podłożu. Podział jest też dobrym sposobem na odmłodzenie tych rudbekii, które długo rosną w jednym miejscu. Przed zimą wieloletnie gatunki rudbekii ścinamy tuż nad ziemią.

Jednoroczne rudbekie uzyskujemy z nasion. Siejemy je prosto do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Te gatunki zazwyczaj odrastają ponownie w tym samym miejscu, ponieważ wysiewają się same. Ma to także minusy - należy uważać, żeby szybko nie rozprzestrzeniły się w całym ogrodzie. Przed zimą należy usunąć z podłoża resztki rudbekii.

Kiedy przycinać rudbekie?

Rudbekie są coraz popularniejszymi roślinami w polskich ogrodach. Zdobią rabaty, zasadzone pod drewnianym płotkiem zdobią wiejskie domy. Doskonale prezentują się też w wazonie - jako kwiaty cięte. Rudbekie należy ścinać przed zimą. Kiedy przekwitną, w okresie pierwszych przymrozków należy ściąć łodygi nad ziemią. Wiosną wyrosną nowe, świeże i piękne kwiaty.

Rudbekia - kiedy siać? Rozmnażanie z nasion

Rudbekia to gatunek inwazyjny - niekontrolowany może łatwo rozprzestrzenić się po całym ogrodzie. Ma też tendencję do wypierania słabszych, mniej ekspansywnych roślin. Jeśli jednak chcemy rozszerzyć obecność rudbekii w naszych ogrodach, można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to podzielenie dużej kępy rośliny - ostrym szpadlem należy przeciąć bryłę korzeniową i od razu posadzić ją do ziemi w docelowym miejscu.

Drugi sposób to rozmnażanie rudbekii z nasion. Na jesień zbieramy z zeschłych kwiatów nasiona i przez zimę przechowujemy je w suchym miejscu. Na przełomie maja i czerwca należy wysiać je do gruntu. Rudbekie łatwo wyhodować z nasion. Jeśli jednak nie chcemy siać ich prosto do ziemi, możemy na przełomie lutego i marca wysiać je w do pojemników w domu, a kiedy roślinki będą miały ok. 10 cm, można przesadzić je do ogrodu. Sadzonki można też bez problemu kupić w sklepie ogrodniczym.

Rudbekia w ogrodzie - odmiany, które przykują wzrok

W naturze występuje 15 gatunków rudbekii. Ponieważ są to rośliny obcego pochodzenia, w Polsce trudno spotkać je w naturze. Natomiast dwa gatunki - rudbekia naga i owłosiona zaadaptowały się do naszego klimatu i występują w środowisku naturalnym. Spotykana jest też rudbekia omszona. Znacznie więcej okazów rudbekii można podziwiać w polskich ogrodach.

Rudbekia okazała

Jej łodygi i liście są pokryte szorstkimi włoskami. Dorasta nawet do 80 cm wysokości. Jej liście są długie i eliptyczne, a kwiaty żółte z czarnym środkiem. Rudbekie okazałe kwitną od przełomu czerwca i lipca do później jesieni.

Rudbekia błyskotliwa

Ten gatunek rudbekii tworzy kępy o wysokości do 30 cm. Rudbekia błyskotliwa kwitnie od sierpnia do października, ma niewielkie (do 4 cm) złotożółte kwiaty z brązowym środkiem.

Rudbekia lśniąca

Rudbekia często spotykana w ogrodach i parkach. Ma do 2 metrów wysokości, jasnozielone, błyszczące, skórzaste liście o ząbkowanych krawędziach. Płatki kwiatów są żółte, języczkowate, lekko opadające, a środek jest stożkowaty i zielony. Rudbekia lśniąca kwitnie w sierpniu i wrześniu.

Rudbekia naga 'Goldquelle'

Okazała roślina mająca do 80 cm wysokości z rozgałęzionymi łodygami bez włosków. Kwiaty mają średnicę ok. 8 cm, o jasnożółtej barwie. Kwitną od lipca do września.

Rudbekia purpurowa

Wysoka, osiągająca nawet do 11 cm wysokości, bylina ze sztywnymi pędami i wspaniałymi, purpurowo-różowymi kwiatami z wypukłym środkiem. Kwiaty rudbekii purpurowej mają nie tylko charakterystyczny kolor, ale i rozmiar. Są okazałe, ich średnica ma nawet do 14 cm.

Rudbekia dwubarwna

Jednoroczna odmiana rudbekii ze sztywnymi, szorstkimi pędami i pojedynczymi, żółtymi kwiatami w brązowe smugi, które rozchodzą się od środka rośliny. Osiąga wysokość do 110 cm. Ma długi okres kwitnienia - od lipca do pierwszych jesiennych przymrozków.

Inne ciekawe odmiany rudbekii to rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm' i rudbekia owłosiona 'Cherry Brandy'.

pixel