Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona bratków - bratki

42 produkty

Przed zaplanowaniem rabaty kwiatowej konieczny jest przemyślany wybór gatunków kwiatów, jakie będziemy uprawiać. Bratki są popularnym wyborem, głównie ze względu na stosunkowo małe wymagania pielęgnacyjne i różnorodność kolorystyczną. Jak wybrać odpowiednie nasiona? W jaki sposób przygotować glebę, posadzić rośliny i zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu? W poradniku Sadowniczy.pl znajdziesz wszystkie odpowiedzi na ten temat!

Czytaj więcej

Jak sadzić bratki z nasion?

Bratki to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które można uprawiać w ogrodzie. Dostępne są w wielu różnych kolorach i rozmiarach, co czyni je idealnymi do tworzenia zróżnicowanych rabat, sprawdzających się zarówno w ogrodach naturalistycznych, jak i minimalistycznych i tradycyjnych.

Wiele osób decyduje się na sadzenie bratków z nasion, ponieważ jest to prosty i tani sposób na uzyskanie pięknych kwiatów. W tym artykule dowiesz się, jak sadzić bratki z nasion, kiedy jest najlepszy czas na ich sadzenie, czy bratki lubią kwaśną ziemię, jak zbierać nasiona bratków, jak przygotować glebę przed sadzeniem i jak dbać o rosnące rośliny.

Nasiona bratków

Zanim przystąpisz do sadzenia bratków, musisz zakupić nasiona. Nasiona bratków są łatwo dostępne w centrach ogrodniczych, dobrze zaopatrzonych sklepach internetowych i szkółkach ogrodniczych.

Warto pamiętać, że różne odmiany bratków różnią się między sobą wymaganiami glebowymi i tymi dotyczącymi nasłonecznienia. Więc nim podejmiemy ostateczną decyzję, nie powinniśmy kierować się samym wyglądem kwiatów, ale również ich potrzebami.

Niezależnie jednak od cech bratków, najważniejsze jest to, aby wybierać nasiona najwyższej jakości, ponieważ gwarantują one najpiękniejszy plon, a także zdrowy wzrost roślin.

Kiedy sadzić bratki z nasion?

Sadzenie bratków z nasion jest bardzo proste i może być wykonane przez każdego ogrodnika, nawet jeśli nie ma on zbyt dużego doświadczenia i dopiero stawia pierwsze kroki w pracy z roślinami.

Najlepszy czas na sadzenie nasion bratków to wczesna wiosna lub późna jesień. Wiosną, gdy temperatura ziemi osiągnie około 10°C, a późną jesienią, gdy gleba jeszcze jest ciepła po lecie. Dzięki temu bratki będą miały wystarczającą ilość czasu, aby wykiełkować i zakwitnąć. Bardzo ważne jest to, żeby wysiewać kwiaty do inspektu lub do gruntu na rozsadniku. Prawidłowo wysiane bratki zaczynają tworzyć siewki mniej więcej po dwóch tygodniach od wysiewu. 

Przygotowanie gleby

Przed sadzeniem nasion bratków trzeba oczywiście odpowiednio przygotować ziemię. Bratki wymagają dobrze przepuszczalnej gleby, która jest bogata w składniki odżywcze. Warto wzbogacić glebę o organiczne nawozy, takie jak kompost lub obornik, jeszcze przed rozpoczęciem sadzenia i dobrze przekopać miejsce, w którym planujemy naszą rabatę.

Jeśli gleba jest kwaśna, warto ją wapnować, ponieważ bratki preferują gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Wapnowanie gleby zapewni, że bratki będą rosły zdrowo i kwitły obficie. Doskonałym sposobem na odkwaszanie gleby jest dodawanie do niej popiołu drzewnego. Jeśli nie mamy pewności, jaki odczyn ma nasza gleba, możemy przeprowadzić test z sodą i octem lub skorzystać z urządzeń dostępnych w sklepach ogrodniczych, które wsadza się w ziemię.

Sadzenie nasion bratków

Sadzenie nasion bratków jest bardzo proste. Po przygotowaniu gleby, należy wybrać miejsce, w którym chcemy posadzić rośliny. Nasiona można siać bezpośrednio do ziemi lub uprawiać do momentu powstania siewek w doniczkach, a następnie przesadzić je do ogrodu, gdy będą gotowe.

Doświadczonym ogrodnikom poleca się stosowanie rozsady. Rozsada bratków to siewki, które zostały uprawione w doniczkach lub pojemnikach, zwykle w pomieszczeniu. Są one silniejsze i zdrowsze niż siewki, które wykiełkowały bezpośrednio w gruncie. Aby uzyskać rozsadę, należy wysiać nasiona w doniczkach lub pojemnikach, a następnie przesadzić rośliny do ogrodu, gdy osiągną odpowiedni rozmiar.

Po przygotowaniu miejsca na rośliny, należy lekko nawilżyć glebę i wysiać nasiona w odległości wskazanej na opakowaniu przez producenta. Nasiona należy umieścić na powierzchni gleby i delikatnie przykryć ziemią, nie ubijając jej.

Następnie należy lekko przycisnąć ziemię i obficie podlać. W czasie kiełkowania nasion należy dbać o regularne podlewanie, aby utrzymać glebę wilgotną i nigdy nie doprowadzić do jej przesuszenia. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt mokra gleba może sprzyjać gniciu nasion i rozwojowi chorób grzybowych.

Najbardziej popularne odmiany bratków

Bratki różnią się od siebie przede wszystkim barwą płatków. Za najbardziej popularne uznaje się bratki czerwone, białe i żółte. Jednak jest wiele hybryd kolorystycznych. Najczęściej ogrodnicy decydują się na uprawę odmian wielkokwiatowych, ze względu na ich imponujące i wyraziste kwiatostany.

W miejscach publicznych często można spotkać bratka wielkokwiatowego białego z plamą oraz wielkokwiatowego szwajcarskiego.

Jedną z najpopularniejszych marek zajmujących się dystrybucją bratków w Polsce jest Plantico.

Czy bratki lubią kwaśną ziemię?

Bratki lubią gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jeśli gleba jest kwaśna, warto ją wapnować, aby uzyskać odpowiedni odczyn gleby. Wapnowanie gleby zapewni, że bratki będą rosły zdrowo i kwitły obficie. Jeżeli bratki marnieją, nie mają zbyt dużych kwiatów, jednym z powodów może być właśnie kwaśna gleba. Bratki nie najlepiej czują się w towarzystwie iglaków, borówek, agrestów i warzyw, które wolą kwaśne pH.

Jak zbierać nasiona bratków?

Nasiona bratków zbiera się, gdy kwiaty zaczynają więdnąć. Wystarczy poczekać, aż kwiaty zaczną schnąć i pozostaną tylko suche łodygi. Następnie należy uważnie ściąć łodygi z kwiatami i pozostawić je do wysuszenia w ciepłym, suchym miejscu. Kiedy kwiaty są suche, należy usunąć płatki, a nasiona wybrać z łodyg. Nasiona należy przechowywać w suchym miejscu do czasu, aż będzie czas na ich wysiew. Najlepiej jest do tego celu wykorzystać suchy, czysty pojemnik, taki jak puszka czy pudełko tekturowe, które nie będzie narażone na zmianę temperatur i bezpośrednie nasłonecznienie.

Jak dbać o rosnące bratki?

Bratki to kwiaty, które nie wymagają specjalnych umiejętności ogrodniczych, aby rosły zdrowo i pięknie kwitły. Wymagają jednak stałej opieki, takiej jak systematyczne podlewanie, nawożenie i usuwanie zwiędłych kwiatów.

Jak w przypadku każdych kwiatów, warto również regularnie usuwać chwasty, które mogą konkurować z bratkami o składniki odżywcze i wodę. W przypadku chorób lub szkodników, warto zastosować odpowiednie środki, aby chronić rośliny przed szkodliwymi czynnikami. W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele preparatów mało inwazyjnych, które zapewniają piękny plon, a jednocześnie usuwają patogeny i niechciane drobnoustroje.

Reasumując: co warto pamiętać na temat bratków?

Sadzenie bratków z nasion to prosty i tani sposób na uzyskanie pięknych kwiatów. Aby uzyskać najlepsze wyniki, warto wybrać nasiona najwyższej jakości, dokładnie przygotować glebę i dbać o regularne podlewanie i pielęgnację roślin.

Bratki to kwiaty, które świetnie sprawdzają się do sadzenia w ogrodzie, ale także w pojemnikach i doniczkach na balkonach i tarasach, dodając im kolorytu. Ich piękne, różnobarwne kwiaty sprawiają, że są one popularnym wyborem wśród ogrodników na całym świecie.

Jak widać, sadzenie bratków z nasion jest prostym procesem, który każdy ogrodnik może wykonać. Wystarczy tylko pamiętać o kilku prostych zasadach, takich jak wybór odpowiedniego miejsca, przygotowanie gleby, termin sadzenia oraz pielęgnacja roślin. Dzięki temu można cieszyć się pięknymi i kolorowymi kwiatami przez cały sezon. Co więcej, raz wysadzone bratki, mogą służyć do wysiewania kwiatów w latach kolejnych: wystarczy w odpowiednim momencie zebrać nasiona i przechować je do następnego sezonu wegetacyjnego. 

Jeśli szukasz sprawdzonych, wysokiej jakości nasion bratków i innych roślin do Twojego ogrodu, zapoznaj się z ofertą Sadowniczy.pl: chętnie doradzimy, które z naszych produktów najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie i podpowiemy, jak je pielęgnować.

pixel