Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ostrokrzewy - ostrokrzew sadzonki

29 produkty

Ostrokrzew (Ilex) to rodzaj krzewów i drzew z rodziny ostrokrzewowatych, który liczy około 600 gatunków. Występują one na obu półkulach, głównie w strefach subtropikalnych. W Polsce ostrokrzewy spotyka się jedynie w uprawie. Ta dobrze rozkrzewiająca się roślina może osiągać 10 m wysokości, ale w naszych warunkach dorasta do 2 metrów. Ostrokrzew jest zimozielony, a jego liście z kolcami są bardzo dekoracyjne. Owoce w formie czerwonych, pomarańczowych bądź czarnych jagód pojawiają się jedynie w przypadku, gdy posadzi się obok siebie egzemplarze męskie i żeńskie.

Czytaj więcej

Ostrokrzew - odmiany idealne do zimowego i letniego ogrodu. Sadzonki do nabycia w Sadowniczy.pl

Odmianą, na której owoce utrzymują się od września aż do wiosny jest między innymi ostrokrzew 'Blue Prince' męski. Owoce rosnące na tym krzewie są jaskrawoczerwonego koloru i już z daleka przyciągają uwagę. Zimowy ogród ozdobi również ostrokrzew 'Blue princess' żeński, a także ostrokrzew Meservy 'Blue Angel'. We wrześniu pojawiają się także czerwone owoce wyjątkowo odpornego na mróz ostrokrzewu 'Hachfee' żeńskiego i pozostają na krzewie do końca zimy. Niskie temperatury równie dobrze znosi żeński ostrokrzew 'Golden Girl', który zachwyca rzadkimi u ostrokrzewów żółtymi owocami. Jeśli interesują Cię odmiany, które dobrze wytrzymują spadek temperatury poniżej -20?, odpowiedni będzie dla Ciebie także ostrokrzew 'Golden King'. Krzew ten ma charakterystyczny, piramidalny pokrój i ciemnozielone liście z żółtą obwódką. Mimo swojej nazwy, jest to żeńska odmiana. 

Wśród ostrokrzewów odpowiednich do sadzenia w surowym klimacie znajduje się również ostrokrzew japoński. Jego liście są pozbawione kolców. Do zimowego ogrodu nadaje się też dość rzadki ostrokrzew trójkolorowy, a także bardzo popularny w Polsce ostrokrzew kolczasty, który zaczyna owocować już w sierpniu. Najbardziej odporną na silny mróz odmianą tego gatunku jest ostrokrzew kolczasty 'Alaska'. Trzeba jednak zaznaczyć, że silne mrozy jeszcze lepiej znosi ostrokrzew amerykański, a jego owoce mogą utrzymywać się na roślinie nawet do kolejnego lata.

Intrygującą rośliną odpowiednią do zimowego ogrodu jest bez wątpienia ostrokrzew okółkowy, który gubi liście na zimę, jednak nie traci na ten czas ozdobnych czerwonych owoców. Nie można też nie wspomnieć o ostrokrzewie karbowanolistnym. Krzew ten z racji wyglądu swoich liści nazywany jest także ostrokrzewem bukszpanowym. Oprócz wyglądu liści, wyróżnia go czarny kolor owoców. Nietypowe owoce ma także ostrokrzew gładki. Jeśli chcesz zachwycić swoich gości, pomyśl również o uprawie ostrokrzewu szczepionego na pniu.

Żywopłot z ostrokrzewu - ogrodzenie nie do przebycia!

Sadzonki ostrokrzewów ze sztywnymi i ostrymi liśćmi doskonale nadają się na żywopłot obronny. Ochroni on posesję przed ludźmi, psami i innymi większymi zwierzętami. Jeśli chcesz stworzyć takie trudne do przejścia ogrodzenie, weź się do pracy wiosną. Pamiętaj o tym, by sadzić koło siebie osobniki męskie i żeńskie! Ostrokrzew nadaje się na żywopłoty cięte, a także na ogrodzenia swobodnie rosnące. 

Jak gęsto sadzić ostrokrzew na żywopłot?

Gęstość nasadzeń w przypadku żywopłotu z ostrokrzewu to 3 szt/mb. Trzeba zaznaczyć, że ostrokrzew na żywopłot obronny powinien być sadzony w dwóch rzędach.

Jak odróżnić ostrokrzew męski i żeński?

Takich różnic jest kilka. Kwiaty męskich egzemplarzy mają bardziej widoczne pręciki, które przypominają nieco antenki. U żeńskich roślin słupki są mniej widoczne. Żeńskie ostrokrzewy są też niższe i bardziej zwarte, mają ponadto krótsze przyrosty roczne. Oprócz tego młode liście na dolnej stronie mają różne zabarwienie nerwów. U osobników żeńskich są one zielone, a u męskich czerwone. Warto też przyjrzeć się pączkom, które u męskich ostrokrzewów są większe i mają czerwony odcień, natomiast na żeńskich krzewach są zabarwione na zielonkawo.

Przykładem żeńskiej rośliny, którą możesz zamówić w sklepie Sadowniczy.pl jest ostrokrzew 'Blue Princess' żeński. Jeśli chcesz podziwiać piękne, czerwone owoce, musisz jednak posadzić obok tej rośliny męski egzemplarz. Zamów ostrokrzew 'Blue Prince' męski i ciesz się wspaniałymi efektami swojej hodowli. Co istotne, ta roślina jest także polecana do uprawiania razem z egzemplarzami żeńskimi innych odmian, np. z ostrokrzewem Meservy 'Blue Angel'

Ostrokrzew - uprawa, przycinanie i choroby

Ostrokrzewy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Niektóre gatunki nie tolerują pełnego słońca. Rośliny te nie lubią stanowisk nieosłoniętych od wiatru. Najbardziej służy im gleba przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Krzew ten dobrze znosi wysokie temperatury i nie szkodzą mu zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadaje się do dużych miast. Ostrokrzewowi nie służy jednak suche powietrze i wymaga on też, aby gleba była lekko wilgotna, choć u przelanych egzemplarzy gniją korzenie. Ostrokrzew najlepiej nawozić specjalnymi preparatami do krzewów ozdobnych. Ostrokrzewy rozmnaża się zazwyczaj poprzez odcięcie półzdrewniałej szczepki.

A jak wygląda cięcie ostrokrzewu? Roślina ta lubi przycinanie. Cięcie sanitarne należy wykonywać w marcu. Nie należy planować tej czynności na okres kwitnienia ze względu na pszczoły, które są przyciągane przez kwiaty ostrokrzewu. Cięcie formujące wykonuje się w połowie lata. Po przycięciu zdrewniałych pędów warto zastosować maść ogrodniczą z fungicydem, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Ciekawostką jest to, że gałązki ostrokrzewu z czerwonymi owocami ucina się także przed Bożym Narodzeniem, w niektórych krajach jest to bowiem popularny świąteczny element dekoracyjny!

Niestety czasami ostrokrzewy chorują. Nadmierna wilgoć powoduje zgniliznę korzeni i zamieranie rośliny. Gdy wiosną jest dużo deszczu, grzyby zajmują liście tej rośliny. Pojawiają się na nich wtedy brązowe i czarne plamki. Ostrokrzewy są też niekiedy atakowane przez przylepnicę szklarniową oraz miniarki. Choroby i szkodniki ostrokrzewów można jednak zwalczyć, stosując odpowiednie preparaty. Kup do swojego ogrodu ostrokrzewy kolczaste lub inne gatunki i odmiany, których cena jest bardzo przystępna. Sprawdź też, jakie inne zimozielone krzewy liściaste będą pasowały do Twojego ogrodu!

pixel