Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ożywić ogród zimą

2020-01-13
Jak ożywić ogród zimą

Zakładając ogród lub planując jego założenie, oczami wyobraźni widzimy piękne rośliny, które będą nam rozświetlać nasze otoczenie wiosną, usypane kwieciem umilą nam letnie wieczory, by jesienią pośród szarzejących dni - przebarwiać się paletą barw. A co zimą? Właśnie mało kto się nad tym zastanawia. Przeważnie myśląc o zimowych miesiącach mamy przed oczami obraz wszędobylskiego, białego puchu, który uśpi nasz ogród. Nic bardziej mylnego. Coraz częściej zima jest zwyczajnie zimna, mokra i smutna. Mało dziennego światła, brak liści na drzewach, po prostu pusto wszędzie. Widok szaroburego otoczenia, które mijamy codziennie – nie napawa niestety optymizmem. A wcale nie musi tak być. Możemy wpłynąć na jego wygląd tak, aby dodawał energii i cieszył w te długie miesiące.

1. Rośliny które ożywiają ogród

a) Rośliny zimozielone

Najpopularniejszymi roślinami, które są „widoczne” zimą, są oczywiście rośliny iglaste jak np. thuje, jałowce, wszelkie świerki czy sosny. Warto do naszej kompozycji dołączyć rośliny zimozielone, które mimo że wrażliwsze zachowują ulistnienie. Rośliny, które warto mieć w swoim pobliżu: Ognik szkarłatny, bukszpan wiecznie zielony, mahonia pospolita, runianka japońska, irga Dammera, trzmielina Fortunea, bluszcz pospolity czy wiciokrzew Henreigo.

odmiany świerka
odmiany sosny

b) Rośliny o ozdobnej korze

Te rośliny uatrakcyjniają nasze otoczenie swoją ozdobną korą. Godnymi uwagi są np: dereń biały Sibrica o szkarłatnych pędach, dereń rozłogowy Flaviramea o cytrynowej korze, złotlin japoński i brzozy: papierowa, czarna, żółta.

Hedgerow Gold

c) Rośliny o oryginalnym pokroju i poskręcanych pędach

Te z koleji wnoszą do naszego ogrodu nutę fantazji. Świetnie prezentują się np. wierzby: mandzurska, sachalińska Sekka czy babilońska Tartuosa. Ponadto modrzew japoński Diana lub brzoza brodawkowata Youngii eksponować się będą równie finezyjnie.

d) Rośliny o dekoracyjnych owocach w okresie zimowym

Owoce tychże roślin utrzymują się na pędach i przyozdabiają, ponadto są źródłem pożywienia dla głodujących w tym czasie ptaków. Do najpopularniejszych należą np.: berberysy w odmianach: thunbergia, koreański czy ottawski, następnie irgi: pozioma, pomarszczona lub rozkrzewiona, koniecznie również ostrokrzewy: kolczsty, Maserwy i okółkowy. Ponadto jabłonie purpurowe, rokitnik wąskolistny czy ognik szkarłatny – która nie była by to roślina – efekt będzie bardzo podobny. Uwaga – osoby, które nie wyobrażają sobie zimy bez kwiatów – dostępne są również rośliny, które kwitną zimą np. kalina wonna, oczar omszony, wawrzynek wilcze łyko lub ciemiernik biały.

e) Dekoracyjne byliny

Należy się również napomknąć o bylinach, których zaschnięte kwiatostany przy odrobinie szronu zamieniają się w piękne i jasne Ponadto ozdobne trawy, nawet te które przewiązane są w snopki – są przepięknym akcentem w każdej rabacie.

2. Zrębek dekoracyjny – wielobarwny detal przy bezśnieżnej zimie

Zrębki dekoracyjne to nic innego jak kora, którą ściółkujemy w naszych ogrodach. Dostępne są przeważnie w kolorze: pomarańczowym, czerwonym, żółtym oraz brązowym, a ich wysokie walory estetyczne pozwalają na unikatową rabatę. Ta finezyjna ozdoba jest barwiona ekologicznymi barwnikami oraz jest całkowicie neutralna dla środowiska. Ponadto jest odporna na warunki atmosferyczne - „trzyma” kolor do kilku sezonów. Możemy wysypywać nią nasze rabaty, wytyczać alejki, obsypywać drzewa i krzewy dekoracyjne jak i sadownicze, dodatkowo świetnie sprawdza się w uprawie pojemnikowej na balkonach i tarasach. Funkcjonalność kolorowej kory łączy to co „przyjemne dla oka” z „pożytecznym” dla gleby jak i roślin.

3. Biżuteria ogrodowa

Odświeżonym trendem, który to ma coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach to właśnie biżuteria ogrodowa. Biżuteria ta to nic innego jak przedmioty, które to podniosą efekt zdobniczy naszej przestrzeni. Historia tego trendu rozpoczęła się dość niewinnie. Początkowo były to delikatne dzwonki wietrzne letnią porą czy też słodkie krasnale. Dziś to tylko jedno z kilkudziesięciu oblicz tego typu dekoracji. Na rynku dostępne są przeróżne formy tejże biżuterii dla każdego. Wykorzystuje się je do uzupełnienia rabat, a szczególnie pięknie prezentują się w towarzystwie traw. Mogą to być stalowe kule w różnych rozmiarach, lampiony czy piękne karmniki i finezyjne poidła dla ptaków. To ostatnie jest akurat dość ważne, gdyż ptaki, które będą odwiedzać nasz ogród zimą – będą go strzegły przed robactwem wiosną.

zrebki dekoracyjne
biżuteria ogrodowa

4. Handimania – czyli zrób to sam

Kolejnym nurtem bardzo zresztą popularnym jest wykonywanie dekoracji i nie tylko – samodzielnie. Może to być odnowiony, stary przedmiot do którego to mamy olbrzymi sentyment, jak np. babcina gliniana donica, która nie jedno już widziała. Mogą to być to być również kompozycję z roślin i elementów sztucznych, które to dumnie stojąc za oknem dodadzą nam werwy.

5. Kaptury i osłony zimowe

TO że trzeba osłaniać wrażliwe rośliny na zimę, wie chyba każdy szanujący się miłośnik ogrodu. Ostatnio bardzo przebojowym hitem w ogrodach są milusińskie osłony na rośliny. Bałwanki, pingwiny, skrzaty, a nawet mikołaj z reniferami – to tylko nieliczne z modeli jakie dostępne są na rynku. Poprawiają nastrój i nade wszystko uwielbiane są przez dzieci. Dodatkowo wyznając nurt Handmade – można wykonać je samodzielnie z pociechami cz wnukami z gotowych kapturów ochronnych.

miejsce na ognisko
kaptury ogrodowe

Resumując

Nasze otoczenie zimową porą , obojętnie czy ze śniegiem czy też nie – wcale nie musi przygnębiać. Wystarczy trochę fantazji i chęci, aby nasz ogród, zakątek czy balkon oraz nastawienie do świata diametralnie się zmieniło. Chandrze i burej aurze powiedzmy: NIE!!!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel