Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uprawa Warzyw

Ogórki małosolne, kiszone, konserwowe przegląd odmian
W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić życia bez pysznych i pachnących ogórków. Historia jego pojawiania i uprawy w naszym kraju jest niestety nie ścisła. Wiadomo jednak, że potrawy z ogórka docenili w XVI w. chłopi. Stąd też mamy pyszną mizerię - potrawę dawnej społeczności wiejskiej. I nic w tym dziwnego, są stosunkowo łatwe w uprawie, wyśmienite w smaku, a przede wszystkim mamy możliwość spożywania ich w różnych postaciach - na surowo, konserwowo i w formie kiszonek. I to wszystko z zapachem aromatycznego kopru w tle. Jakie popularne odmiany są godne uwagi?
Czytaj więcej
Sadzonki Papryki
Papryka i jej sadzonki są cenione na całym świecie. Przede wszystkim za jej właściwości odżywcze i smak. Najczęściej jest uprawiana z rozsady. Mało kto podejmuję się sadzić paprykę z nasion, ponieważ jest to dość długi i czasochłonny proces. Sadzonki papryki w rozsadzie to gotowy produkt który przesadzamy tylko z doniczki do gruntu. Zobacz jak łatwo możesz sam na własną rękę uprawiać sadzonki papryki w swoim przydomowym ogrodzie.
Czytaj więcej
Uprawa Szpinaku
Szpinak jest warzywem pogody chłodniejszej, spokrewnionym z burakami i boćwiną. Szybko rosnąca roślina dostarcza wielu liści w krótkim okresie czasu w okresie łagodnej wiosny i jesieni. Sztuka polega na utrzymaniu uprawy szpinaku tak długo jak to możliwe, szczególnie wiosną, gdy wydłużające się dni skracają jego życie.
Czytaj więcej
Uprawa Szparagów
W przeciwieństwie do większości warzyw, szparagi są bylinami, co oznacza, że te same rośliny rosną w ogrodzie rok po roku. Młode pędy szparagów, które wykorzystujemy jako warzywo są młodymi pędami rośliny (tzw. wypustkami), pojawiającymi się na wiosnę. Najważniejszą sprawą w uprawie szparagów jest zrozumienie, że minie kilka sezonów wegetacyjnych zanim spróbujemy pierwszych uprawianych przez siebie szparagów.
Czytaj więcej
Cebula szalotka – uprawa, zastosowanie i zbiór
Czosnek askaloński, nazywany potocznie cebulą szalotką, jest bardzo łatwy w uprawie. W naszym kraju, zazwyczaj uprawia się go amatorsko. Szalotka, nie ma specjalnych wymagań glebowych, aczkolwiek nie powinna być mocno próchniczna i właściwie zdrenowana.
Czytaj więcej
Uprawa Rzepy
Rzepa uprawiana ze względu na zieleninę jest rośliną o wyjątkowo łatwej uprawie, szczególnie jesienią. Kiedy noce stają się dłuższe i chłodniejsze, rzepa jest bardziej krucha i słodsza. Najlepsze jest to, że po każdym zbiorze wyrasta porcja nowych delikatnych liści, a roślina pozostaje produktywna co najmniej do wystąpienia pierwszych mrozów, czasami dłużej.
Czytaj więcej
Uprawa Rukoli
Od dawna popularne we Francji i Włoszech, liście rukoli dodane do sałatki nadają jej ostry posmak. To jest ta sama roślina, która jest sprzedawana w celofanowych torebkach w sklepach warzywniczych i oznaczona etykietą ‘mini rucola’. Zdecydowanie rukola z uprawy domowej jest bardziej aromatyczna. Zdecydujcie sami!
Czytaj więcej
Amatorska uprawa pomidora
Dojrzewające w słońcu pomidory dostarczają w każdym kęsie smaku lata. Tylko kilka zdrowych roślin wyprodukuje wiadra owoców. Pomidory rosną w cieple; powinny być sadzone późną wiosną i wczesnym latem z wyjątkiem strefy mrozoodporności 10, gdzie są jesienną i zimową uprawą. Odmian pomidorów jest naprawdę wiele, ale to dobry pomysł, żeby posadzić kilka egzemplarzy każdej z odmian i długości sezonu.
Czytaj więcej
Uprawa Pietruszki
Pietruszka jest bujną rośliną rosnąca do około 30 cm wysokości rozwijająca się w piękny wachlarz zielonego listowia. Pietruszkę można sadzić zarówno wśród roślin jednorocznych jak i wielosezonowych a także wśród bukietów ziół w doniczkach. Roślina świetnie kontrastuje z innymi takimi jak żółte bratki czy jasne, różowe petunie.
Czytaj więcej
Uprawa Miechunki
Miechunka pomidorowa jest dziwnie wyglądającą kuzynką ukochanych pomidorów. Gatunek rodzimy w środkowej Ameryce, dziko rosnący znajdowany również w uprawach kukurydzy i fasoli, wraz z nimi jest spożywany lub sprzedawany na miejscowych targowiskach. Podobnie jak w przypadku innych obficie plonujących roślin, miejscowa kuchnia zaczęła polegać na charakterystycznych cechach miechunki.
Czytaj więcej
Uprawa Karczocha
Karczoch to warzywo uprawiane gatunekowo jako wieloletnia roślina należąca do rodziny astrowatych, posiadający jadalne pąki kwiatowe. Z dużymi, srebrzysto-zielonymi liściach i gubych łodygach zwieńczonych na pinecone jak pąki kwiatówe.Karczoch są idealnymi roślinami dodający silny element architektoniczny do nasadzeń ogrodowych roślinnych.
Czytaj więcej
Uprawa Kapusty
apusta jest warzywem chłodnych pór roku – wiosny i jesieni. Należy do rodziny kapustowatych, do grupy Brassica oleracea, do której zaliczają się: brokuł, brukselka, kalafior, jarmuż, kalarepa. Sztuka uprawy kapusty polega na stałym, nieprzerwanym wzroście.
Czytaj więcej
Uprawa Fasoli
Niezależnie od tego czy sadzenie pierwszego ogrodu warzywnego lub posiadają wieloletnie doświadczenie za sobą, fasola szparagowa powinna być na szczycie listy sadzenia.
Czytaj więcej
Uprawa Brukselki
Kapusta brukselska jest rośliną wolnorosnącą, która potrzebuje do rozwoju chłodnych warunków pogodowych.Brukselkę należy sadzić wiosną i średnio-późnym latem, aby uzyskać dojrzałe rośliny jesienią. Małe główki liściowe najlepiej dojrzewają w chłodnych, a nawet lekko mroźnych warunkach pogodowych.
Czytaj więcej
Uprawa Brokułów
Brokuły są odpornymi warzywami, które rozwijają się najlepiej w chłodnych porach roku. W warunkach krajowych w ciągu roku możliwe jest uzyskanie dwóch plonów (wiosną i jesienią), szczególnie przy ciągłej poprawie szybkości dojrzewania i tolerancji wyższych temperatur, które to czynniki wydłużają życie brokułów na inne pory roku, z wyjątkiem najgorętszych.
Czytaj więcej
Uprawa Boćwiny
Kolorowe łodygi i jasno zielone liście sprawiają, że boćwina (burak liściasty) jest jednym z najbardziej ekscytujących liściowe warzyw ogrodowych, a także pożywnym warzywem. Ze względu na to, że boćwina nie znosi dobrze transportu, prawdopodobnie nie znajdziesz jej w sklepie warzywniczym.
Czytaj więcej
Uprawa Arbuza
Słodkie, soczyste, pochodzące z własnej uprawy arbuzy uchwycają magię lata z wybuchowym smakiem, który nie da się porównać ze smakiem ich kuzynów kupowanych w sklepach.
Czytaj więcej

W czerwcu najważniejszym zabiegiem w warzywniku jest przede wszystkim systematyczne odchwaszczanie, spulchnianie gleby i przeprowadzanie zabiegów ochronnych. Powinno się również wykonać przerywkę warzyw, które wysialiśmy w maju jak: marchew, pietruszka, cykoria, ogórki. Przerywanie roślin polega na ich przerzedzeniu w celu zapewnienia im odpowiedniego miejsca do rozwoju, ponieważ wysiewane z nasion rosną przeważnie zbyt gęsto.

Czytaj więcej
pixel