Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cebula szalotka – uprawa, zastosowanie i zbiór

2020-01-14
Cebula szalotka – uprawa, zastosowanie i zbiór

Cebula szalotka

Czosnek askaloński, nazywany potocznie cebulą szalotką, jest bardzo łatwy w uprawie. W naszym kraju, zazwyczaj uprawia się go amatorsko. Szalotka, nie ma specjalnych wymagań glebowych, aczkolwiek nie powinna być mocno próchniczna i właściwie zdrenowana.

Szalotka - uprawa

Cebule szalotkę sadzimy podobnie jak zwykłą cebulę - wczesną wiosną lub jesienią. Termin jesiennego nasadzenia, powinniśmy dobrać w taki sposób, żeby cebula w pełni się ukorzeniła i nie wypuściła szczypioru. W przeciwnym razie może zgnić. Wiosną nasadzenia rozpoczynamy w kwietniu.

Cebulki sadzimy w odstępach 25cm jedna od drugiej, na głębokość 4-5cm w zależności od wielkości cebuli. Natomiast odstęp pomiędzy rzędami powinien wynosić około 30cm. Takie rozmieszczenie cebul zapewni równomierny wzrost i dostęp promieni słonecznych z każdej strony. Jeśli chodzi o pielęgnacje ograniczamy ją tylko do usuwania chwastów i spulchniania ziemi. Usuwamy również zżółknięte liście.

Szalotka – zbiór

Lipiec to odpowiednia pora na zbiór szalotki. Zaczynamy zbiór, kiedy szczypior zacznie zsychać. Szalotka rośnie w pęczkach. Wydobywamy ją z ziemi, delikatnie podważając, tak żeby nie uszkodzić naszego plonu. Przez kolejne dwa dni suszymy ją na słońcu. Co jakiś czas przekładamy cebulę na drugą stronę tak , aby równomiernie wyschła.

Tak wyschnięte cebule przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu. Małe cebule możemy przeznaczyć do sadzenia w przyszłym roku lub ponownego nasuszenia jesienią. Natomiast te większe nadają się do konsumpcji.

Szalotka – zastosowanie

Jest to cebula o niepowtarzalny smaku. Łączy w sobie smak i zapach cebuli i czosnku. Jest idealna do bezpośredniej konsumpcji jak i do konserwowania. Szalotka idealnie nadaje się do pędzenia na szczypior. Jest cudownym dodatkiem do sałatek i sosów. Dodana do potraw gwarantuje niepowtarzalny smak. Podkreśli smak każdego mięsa czy zupy, a przy tym ma bardzo dużo witamin i jest bardzo zdrowa. Samodzielnie uprawiana cebula jest dużo smaczniejsza i zdrowsza niż cebula kupiona w okolicznym warzywniaku.

sadzenie cebuli
cebula szalotka
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel